Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Miejsce Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie

Warszawa, Krakowskie Przedmieście 3
Bazylika Świętego Krzyża w WarszawieOpisDojazd i lokalizacjaWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Bazylika Świętego Krzyża to obiekt sakralny, zlokalizowany w stolicy Polski – w Warszawie, a dokładniej w Śródmieściu, przy ulicy Krakowskie Przedmieście 3. Obiekt podziwiać można podczas spaceru Traktatem Królewskim. Odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, najczęściej koncerty.

 

Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie – o obiekcie

Bazylika Świętego Krzyża to świątynia w stylu barokowym.  Przykuwa uwagę m.in. dwiema wieżami, które widoczne są już z daleka. Tuż przy wejściu do bazyliki znajduje się rzeźba Chrystusa dźwigającego krzyż, z uniesioną w górę dłonią. Figura ta jest szczególnie ważna dla tych, którzy pamiętają trudne czasy okupacji.

 

W Bazylice Świętego Krzyża miały miejsce liczne nabożeństwa, manifestacje patriotyczne, a także pogrzeby polskich księży, pisarzy i działaczy politycznych, których postaci upamiętniono na tablicach. Znajdują się tu piękne rzeźby, obrazy, które można podziwiać podczas wizyty w obiekcie.

 

Modlił się tu w 1683 roku król Jan III Sobieski przed wyprawą na Wiedeń. Z kolei 3 maja 1792 roku w kościele odbyły się w uroczystości, związane z rocznicą uchwalenia pierwszej Konstytucji europejskiej.

 

Na dużą uwagę zasługuje zdobiony m.in. złotem ołtarz główny, kapliczki boczne, a także miejsce, w którym znajduje się serce Fryderyka Chopina, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Podczas zwiedzania obiektu warto udać się do dolnej części świątyni, gdzie znajdują się grobowce osób, związanych z Bazyliką Świętego Krzyża.

 

Bazylika Świętego Krzyża – koncerty

Wydarzenia w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie przyciągają miłośników kultury, nie tylko sakralnej. Odbywają się tu niezwykłe koncerty, które w kościelnej akustyce brzmią doskonale. Jednym z nich był występ Chóru Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda” podczas Święta Podwyższenia Krzyża. Wydarzenie reżyserowała Barbara Dobrzyńska – Fijewska.

 

W ramach Świąt Wielkanocnych miał tu również miejsce wspaniały Koncert Pasyjny, podczas którego można było usłyszeć m.in. utwór „Stabat Mater”. Wśród Koncertów Pasyjnych w Bazylice Świętego Krzyża warto wspomnieć również o występach Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II, Ekumenicznego Chóru Kameralnego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Chóru Kameralnego Ab Imo Pectore oraz Chóru Miasta Garwolin.

 

Bazylika Świętego Krzyża – koncerty 2022

Bazylika Świętego Krzyża – koncerty 2022, a wśród nich wydarzenie organizowane z okazji rocznicy śmierci Fryderyka Chopina. Na scenie pojawił się m.in. Mateusz Kuszlik – laureat i zdobywca 4 nagrody 18 Konkursu Chopinowskiego. Jak można uczestniczyć w wydarzeniu w Bazylice Świętego Krzyża? Bilety na koncerty dostępne są online, na stronie eBilet.pl

 

Koncerty w Bazylice Świętego Krzyża to doskonała okazja do kontaktu z kulturą i obcowanie z muzyką najwyższej klasy. Warto na bieżąco sprawdzać kalendarium wydarzeń, aby nie przegapić wspaniałych emocji, które czekają słuchaczy podczas niesamowitych występów utalentowanych artystów.

Dojazd i lokalizacja

Pokaż na mapie i sprawdź noclegi

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Bazylika Świętego Krzyża?
Bazylika Świętego Krzyża znajdujące się w dzielnicy Śródmieście w Warszawie, przy ul. Krakowskie Przedmieście 3.
Jakie wydarzenia odbyły się w Bazylice Świętego Krzyża?
W Bazylice Świętego Krzyża odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in. występy Chórów Kościelnych, w tym Chóru Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda”. Rokrocznie organizowane są tu koncerty upamiętniające wybitnego polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.
Kiedy została utworzona Bazylika Świętego Krzyża?
Bazylika Świętego Krzyża utworzona została w latach 1679–1696 w obecnej formie. Wcześniej w miejscu obiektu znajdowała się kaplica pod wezwaniem Świętego Krzyża, a następnie filia kolegiaty św. Jana.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn