Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadlofame-mma

Marika

MarikaSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
43 lata
data urodzenia:
14.12.1980
miejsce urodzenia:
Białystok
dyscyplina:
polska wokalistka avant-pop, autorka tekstów, dziennikarka radiowa
social media:

Opis

Marika to polska wokalistka, która znana jest pośród miłośników muzyki avant-pop, a także reggae, dancehallu i funku. Pisze teksty piosenek oraz występuje jako dziennikarka radiowa. Szersza publika zna ją z takich utworów jak m.in. "Moje serce", "Baqaa akustycznie", "Filifionka" czy "1000 lamp".

 

Historia Mariki

Marika, a właściwie Marta Kosakowska, bo tak naprawdę nazywa się ta artystka, urodziła się w 1980 roku w Białymstoku. Wychowywała się w Łomży i tam także uczęszczała do liceum ogólnokształcącego. Następnie ukończyła polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Swój artystyczny debiut Marika zaliczyła w 2002 roku, czyli w wieku 22 lat. To właśnie wtedy dołączyła do zespołu Bass Medium Trinity i stała się jego wokalistką. W 2004 roku grupa wydała swoją pierwszą płytę "Mówisz i masz". W międzyczasie, a dokładniej w latach 2002-2005, Marika występowała również w zespole Breakbeat Propaganda. Można ją także było oglądać na deskach Teatru Muzycznego w Gdyni, jako support Macy Gray podczas koncertu w Warszawie czy na wydarzeniu TOPtrendy w Operze Leśnej.

Pojedyncze sukcesy zaprowadziły Marikę do rozpoczęcia kariery solowej. W 2007 roku po raz pierwszy wydała swój solowy singiel. Było to "Moje serce". Tuż po nim, bo zaledwie rok później, światło dzienne ujrzał solowy album artystki. "Plenty" ukazał się nakładem wytwórni Pomaton EMI i został nominowany do Fryderyków w kategorii "Album roku hip-hop/R&B".

Nominacja do Fryderyków za debiutancką płytę to niejedyny sukces, jakim może się pochwalić Marika. Drugi album również został wyróżniony na tym samym festiwalu oraz nominowany do Superjedynek. Artystkę docenił także Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film za teledysk do "A jeśli to ja".

Poza działalnością muzyczną Marika realizuje się także jako dziennikarka radiowa oraz prezenterka. Prowadziła m.in. takie programy jak "The Voice of Poland" i "Superstarcie" w TVP2 oraz audycję "Towary kolonialne" w Roxy FM. 

Marika - dorobek muzyczny

Marika ma na swoim koncie sześć albumów studyjnych. Pierwszy z nich powstał w 2008 roku i nosi tytuł "Plenty".  Od początku zyskał on aprobatę środowiska muzycznego oraz otrzymał nominację do nagród muzycznych. Kolejne płyty artystki to "Put Your Shoes On/Off" z 2010 roku, "Momenty" z 2012 roku, "Chilli Zet Live Session" z 2013 roku, "Marta Kosakowska" z 2015 roku oraz "Cykl" z 2023 roku. Ostatni z wymienionych albumów to jednocześnie najnowszy krążek artystki. Znalazło się na nim 11 utworów i są to:

 • Baldachimy (Szatt Remix),
 • Patataj,
 • Jesteś, 
 • Jak na moje oko,
 • Euforia,
 • Kręci,
 • Brokat,
 • Kurtyny,
 • Leć,
 • Mordy,
 • Baldachimy.

"Cykl" to płyta, która łączy całe życiowe doświadczenie artystki. Nie brak na niej zarówno rapowych klimatów, jak i delikatnego soul. Pojawia się także coś dla fanów popu. Dzięki wyważonej różnorodności krążek zebrał wiele pozytywnych opinii wśród krytyków oraz głosy uznania ze strony publiczności. 

Ponadto Marika ma na swoim koncie kilkadziesiąt singli i teledysków. Często współpracuje z innymi artystami.

Marika - koncerty i festiwale

Marika występuje na scenach całej Polski. Pojawia się zarówno w największych miastach (Warszawa, Kraków, Gdynia, Szczecin, Gdańsk, Wrocław), jak i tych mniejszych (Przecław, Krapkowice, Drohiczyn). Ponadto artystkę można było także zobaczyć na festiwalach muzycznych. Do tej pory wystąpiła m.in. na takich wydarzeniach jak Festiwal Dziękujemy Polsko! w Warszawie, Festiwal Pamięci Barbarka '39 w Toruniu czy Festiwal Przestrzeni Miejskiej w Rzeszowie.

Z kim współpracowała Marika?

Marika ma na swoim koncie współprace z wieloma cenionymi nazwiskami z branży muzycznej. Do tej pory mogliśmy usłyszeć efekty jego kolaboracji z takimi artystami jak:

 • Maleo Reggae Rockers - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Modlitwa dziewczyńska",
 • Sokół - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Mój głos",
 • Rena - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Siła kobiet",
 • De Mono - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Wzejdę polnym makiem",
 • Mona - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Spacer po cienkiej linie",
 • Pablopavo & Ludziki - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Złoto",
 • Junior Stress - w ramach współpracy artystów powstał utwór "Sound System".
Kategorie:wokalistki soulwokalistki avant-popwokalistki polskie

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.
Jak ona to zrobiła? Marika wraca po latach na scenę!

16.06.2024

WywiadKultura Osobista

Jak ona to zrobiła? Marika wraca po latach na scenę!

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Marika?
Prawdziwe imię i nazwisko Mariki to Marta Kosakowska.
Jak nazywa się najnowsza płyta Mariki?
Najnowszy album studyjny Mariki powstał w 2023 roku i nosi tytuł "Cykl".

Fani lubią też

Zobacz też