Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Blanka

BlankaSzczegółyOpisWydarzeniaBlanka - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
25 lat
data urodzenia:
23.05.1999
miejsce urodzenia:
Szczecin
dyscyplina:
piosenkarka, fotomodelka
social media:

Opis

Blanka to znana piosenkarka i modelka, która zdobyła swoją popularność gdy została wybrana na reprezentantkę Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji.

Początek kariery

Blanka Stajkow, bo tak właściwie nazywa się piosenkarka występująca pod pseudonimem artystycznym Blanka, urodziła się 23 maja 1999 roku w Szczecinie. Jej matką jest Polka, była modelka, natomiast ojcem bułgarski przedsiębiorca. Wczesne lata spędziła w Polsce, w niewielkiej wsi Mierzyn położonej w północno-zachodniej części kraju. Artytska spędziła ponadto rok w stolicy Bułgarii, Sofii, gdzie na stałe mieszka jej ojciec.

Blanka od dzieciństwa interesowała się śpiewem i tańcem – uczyła się w szkole muzycznej oraz należała do grupy disco polo wraz z którą podróżowała po Polsce. Swoją pierwszą piosenkę Blanka Stajkow napisała w wieku zaledwie trzynastu lat. Utwór zatytułowany był "Strong Eough". Blanka sama ją zaśpiewała, a następnie zamieściła w internecie. Niedługo później powstały jeszcze dwa jej utwory, "Finally" oraz "I Feel It".

Młoda piosenkarka wyjechała następnie do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędziła cztery lata ucząc się. W tym czasie Blanka szkoliła język i umiejętności muzyczne oraz wzięła udział w wielu sesjach Open Mic w różnych klubach i pubach w takich miastach jak Nowy Jork czy Los Angeles.

Po powrocie do Polski, w 2021 roku, artystka wzięła udział w eliminacjach do popularnego programu Top Model, co przyczyniło się do zwiększenia jej rozpoznawalności. W tym samym roku, we wrześniu, Blanka Stajkow wydała swój debiutancki singiel, który nosi tytuł "Better". Utwór opowiada o uldze oraz uczuciach, które pojawiają się po rozstaniu. Charakteryzuje się egzotycznym klimatem i mocnym beatem.

W lecie 2022 roku Blanka podpisała swój pierwszy kontrakt z wytwórnią muzyczną, z Warner Music Poland. Wystąpiła ponadto w teledysku do piosenki Smolastego "Pijemy za lepszy czas". 23 września 2022 roku artystka wydała singiel zatytułowany "Solo". Piosenka została napisana oraz skomponowana przez Blankę Stajkow, Marcina Góreckiego, Macieja Puchalskiego, Marię Broberg, Julię Sundberg, Mikołaja Trybulca oraz Bartłomieja Rzeczyckiego. Podobnie jak jej poprzedni singiel, opowiada o miłości i rozstaniu oraz radzeniu sobie w pojedynkę.

"Solo" spotkało się z ciepłym przyjęciem fanów – piosenka zyskała status platynowego singla oraz znalazła się na czwartym miejscu listy AirPlay – Top, która prezentuje najczęściej odtwarzane utwory w polskich rozgłośniach radiowych.

31 grudnia 2022 roku Blanka zaprezentowała swój utwór podczas "Sylwestra Marzeń z Dwójką", 22 lutego 2023 roku podczas odcinka "You Can Dance – Nowa generacja", 3 kwietnia 2022 roku na koncercie promocyjnym w Tel Awiwie, a 29 kwietnia 2023 roku podczas finału programu "The Voice Kids".

Konkurs Piosenki Eurowizji

15 lutego 2023 roku ogłoszono listę uczestników koncertu "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!", który stanowił polskie eliminacje do 67. Konkursu Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. Wśród nich znalazła się Blanka Stajkow oraz jej utwór "Solo".

26 lutego 2023 roku w hali Transcolor w Szeligach odbył się finał polskich eliminacji. Blanka zmierzyła się z dziewięcioma pozostałymi kandydatami ( w tym m. in. z takimi artystami jak Ahlena, Jan Majewski, Maja Hyży, Jann, Kuba Szmajkowski czy Natasza Urbańska). O zwycięstwie zadecydowały punkty przyznawane przez jury i widzów. Faworytką jury była Blanka, natomiast ulubieńcem telewidzów Jann. Po zsumowaniu punktów eliminacje wygrała Blanka, co wiązało się z jej reprezentacją Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu.

11 maja 2023 roku Blanka wzięła udział w jednym z dwóch półfinałów Eurowizji, podczas którego zajęła trzecie miejsce i zyskała awans do finału, który odbył się 13 maja 2023 roku. W ramach finałowego koncertu wzięli udział przedstawiciele 26 krajów, w tym Polski. O wynikach decydowały głosy telewidzów oraz jury. Blanka wraz ze swoim utworem "Solo" zajęła dziewiętnaste miejsce, natomiast zwycięzcą 67. Konkursu Piosenki Eurowizji została Loreen, reprezentująca Szwecję piosenką zatytułowaną "Tattoo".

Źródło zdjęcia: Aaron Chown PAP/PA

 

Wydarzenia

Bejba jedzie w trasę. Blanka wystąpi w ośmiu miastach

16.06.2024

KoncertyMuzyka

Bejba jedzie w trasę. Blanka wystąpi w ośmiu miastach

Blanka - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Blanka?

Miejscowości, w których Blanka wystąpi w najbliższym czasie: Koszalin, Kołobrzeg, Ustroń, Rewal, Międzyzdroje, Świnoujście, Kętrzyn, Ostróda, Ruda Śląska.

Jak brzmi pełne imię i nazwisko Blanki?
Piosenkarka właściwie nazywa się Blanka Stajkow.
Jakiej narodowości jest Blanka Stajkow?
Matka piosenkarki jest Polką, natomiast jej ojciec jest Bułgarem.
Jakie są najpopularniejsze utwory Blanki?
Do najbardziej znanych kawałków artystki należą przede wszystkim "Solo", "Better", "Strong Enough", "Finally" oraz "I feel it".
Które miejsce zajęła Blanka na Eurowizji 2023?
Reprezentantka Polski, Blanka Stajkow, w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji dostała się do finału, gdzie następnie zajęła dziewiętnaste miejsce.
Jak tytuł ma debiutancki singiel Blanki?
Debiutancki singiel piosenkarki zatytułowany jest "Better" i został wydany we wrześniu 2021 roku.

Fani lubią też

Zobacz też