Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Miejsce Sztolnia Królowa Luiza

Sztolnia Królowa Luiza

Zabrze, Wolności 410
Sztolnia Królowa LuizaOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Sztolnia Królowa Luiza to nazwa dwóch połączonych ze sobą obiektów: kopalni „Królowa Luiza” oraz Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej. Sztolnia to wyrobisko korytarzowe o małym przekroju, które drążone jest w górze w celu odwadniania kilku lub kilkunastu kopalń. W odpowiednich warunkach może służyć także jako kanał do transportu węgla.

Główna Kluczowa Sztolnia Dziedziczna budowana była przez 64 lata – od roku 1799 do roku 1863. Obecnie obiekt ten jest najdłuższą hydrotechniczną budowlą podziemną związaną z górnictwem węgla kamiennego. Zabrzański odcinek sztolni o długości ok. 2,5 km został udostępniony turystom jako reprezentatywna ilustracja całego obiektu. Strefa ta obejmuje chodniki z różnymi rodzajami obudów, mijanki dla łodzi, miejsca dawnych portów, relikty niewielkich szybów w ociosie i stropie, fragmenty innych chodników łączących się ze sztolnią, a także relikty dawnego wylotu, odsłonięte podczas prac rewitalizacyjnych.

Kopalnia nosi imię królowej pruskiej Luizy, która była jedną z najbardziej znanych i szanowanych kobiet przełomu XVIII i XIX wieku.

Sztolnia Królowa Luiza – wydarzenia

Sztolnia Królowa Luiza to miejsce, gdzie regularnie organizowane są rozmaite eventy. W ostatnim czasie odbyła się tutaj impreza dedykowana miłośnikom muzyki elektronicznej. Program wydarzenia był bardzo bogaty – zaplanowano bowiem atrakcje, które poruszyły do tańca nawet najbardziej opornych.

Na scenie pojawili się tacy artyści, jak: Boys Noize, Hosh, HVOB, Ania Leon, Bokka, Holly Molly, iRobot, Joana, Niemoc, Michal Zietara, Ros Addiction, Penera, Pysh live, Rysy, Sarapata live, Agim & Jurek Przeździecki live, Alegria, Last Robots, Local Disco Allnighter, Undercatt, Red Axes, Oxford Drama, Terr, KAMP!, Sarapata, Lindstrom, Johannes Albert, DRS czy Erol Alkan.

Emocjom zdecydowanie nie było końca. Niesamowita atmosfera, piękne efekty i wspaniała muzyka, sprawiły, że ten wieczór przeszedł do historii jako jedno z najlepszych zabrzańskich wydarzeń 2023 roku.

Koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu imienia K. Pendereckiego to z kolei impreza open-air, podczas której widownia mogła podziwiać niezwykłe umiejętności takich artystów, jak: Krzysztof Penderecki (dyrygent), Julian Rachlin (altówka), Sarah McElarvy (skrzypce) oraz Sinfonietta Cracovia.

Sztolnia Królowa Luiza – koncerty i wydarzenia 2023

Organizowane przez Sztolnię Królowa Luiza wydarzenia ogłaszane są na bieżąco na oficjalnej stronie internetowej, a także w mediach społecznościowych placówki. Są to zarówno wydarzenia kulturowe, takie jak koncerty oraz festiwale, ale także różnego rodzaju spotkania edukacyjne, np. wystawy, wycieczki i warsztaty.

Zachęcamy do sprawdzania aktualności publikowanych na naszej stronie internetowej – dzięki temu nie ominą Cię żadne organizowane przez Sztolnię Królowa Luiza koncerty i wydarzenia.

Sztolnia Królowa Luiza – bilety

Oferowane przez Sztolnię Królowa Luiza bilety występują w bardzo korzystnych cenach. Wejściówki na wszystkie organizowane tutaj imprezy dostępne są często do zakupu online poprzez serwis eBilet.pl. Nie pozwól, żeby ominęły Cię wielkie emocje i niepowtarzalna okazja do zdobycia niezapomnianych wrażeń – daj się ponieść emocjom i kup swój bilet już teraz.

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Sztolnia Królowa Luiza?
Sztolnia Królowa Luiza znajduje się przy ulicy Maurycego Mochnackiego 12 w Zabrzu.
Jakie wydarzenia odbywają się w Sztolni Królowa Luiza?
W Sztolni Królowa Luiza odbywają się różnego rodzaju koncerty i wydarzenia tematyczne.
Kiedy powstała Sztolnia Królowa Luiza?
Sztolnia Królowa Luiza swoimi początkami sięga końca XVIII wieku.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też