Niespodzianka dnia na eBilet! Sprawdź promocje na bilety!

Na czasie

voucher-kinowy-heliosfilharmonia-dowcipumemorial-kamili-skolimowskiejmeskie-granieroztanczony-narodowyharry-potter-symfonicznie

Wszystkie wydarzenia w mieście

Home Artysta Jan Blomqvist

Jan Blomqvist

Sprawdź wydarzenia
Jan BlomqvistOpisWydarzenia Jan Blomqvist - Często zadawane pytania Fani lubią też

Opis

Jan Blomqvist to artysta pochodzący z Berlina. Naprawdę nazywa się Jan Freter. Urodził się w 1982 roku w Celle (Dolna Saksonia) w Niemczech. Tworzy muzykę w takich gatunkach, jak deep house oraz electro pop. Do swojej muzyki wplata także gitarę, perkusję czy klawisze oraz wokal. Ma niepowtarzalny głos, który przyciąga fanów z całego świata. Już jako młody chłopak koncertował z zespołem punk rockowym. Gdy przeprowadził się do Berlina, zaczął tworzyć muzykę elektroniczną. Jego styl porównywany jest do Muse, Radiohead czy Jamesa Holdena. 

Projekt "Jan Blomqvist & Band" 

Trzej artyści z Niemiec stworzyli wspólny projekt Jan Blomqvist & Band. Za wokal oraz produkcję utworów odpowiada Jan Freter. Teksty piosenek pisze Ryan Methiesen, a na klawiszach gra Felix Lehmann. Pierwszy raz zachwycili fanów w 2011 roku podczas Fusion Festival. W 2016 wypuścili wspólny album "Remote Control" nakładem wytwórni Armada Music. W listopadzie 2018 roku zagrali 3 koncerty w Polsce, kolejno w Warszawie (28 listopada, Progresja), w Poznaniu (29 listopada, Tama) oraz we Wrocławiu (30 listopada, Zaklęte Rewiry).

"Disconnected"

Album "Disconnected" został wypuszczony w 2018 roku nakładem wytwórni Sony Music. Znalazło się na nim aż 12 utworów:

  • "Connected One"
  • "The Space In Between"
  • "Our Broken Mind Embassy"
  • "The Six Degrees Theory" (wspólnie z Kid Simius)
  • "Disconnect One"
  • "Maybe Not"
  • "Synth For The Devil" (nowa wersja utworu The Rolling Stones pt. "Sympathy For the Devil"),
  • "The Noun Destroys"
  • "A Bridge Over Novocaine"
  • "Elephant Shunned"
  • "Suicide Spaceship"
  • "404 Not Found"

Piosenki opowiadają o tym, jak zmienia się otaczający nas świat. Internet przejmuje komunikację oraz życie ludzi. Wirtualne znajomości stają się coraz łatwiejsze, przez co zaniedbujemy życie w rzeczywistości. Nie ma na to dobrego lekarstwa, bo technologia jest potrzebna, ale uzależniająca. Nowe spojrzenie na muzykę klubową

Artysta ma swój specyficzny proces tworzenia utworów, dlatego woli pracować samodzielnie. Przyznaje także, że jest trudny we współpracy i nie idzie na kompromisy. Woli unikać konfliktów i tworzyć piosenki samodzielnie. Podczas wywiadu przyznał, że to, jaką muzykę tworzy, miał od dawna zaplanowane.
Brakowało mu "żywych" dźwięków w klubowych utworach. Według niego w znanej muzyce klubowej bas był także zbyt mało wyrazisty, więc dodał do nich swoją gitarę. Na początku drogi odmawiano mu występów w klubach, ponieważ tworzył coś zupełnie nowego. Właściciele klubów twierdzili, że wokal i klawisze w muzyce klubowej są kiepskim pomysłem i nikt nie będzie chciał się przy niej bawić. Dopiero, gdy zauważył go Nicolas Jaar, okazało się, że ludzie uwielbiają taką muzykę.
 
Podczas pracy nad płytą w 2014 roku artysta był sfrustrowany swoją muzyką. Ze swoim klawiszowcem znalazł jednak inne sposoby tworzenia utworów, dzięki czemu praca nad albumem nabrała tempa. Według niego najtrudniejsze jest dopasowanie wokalu do elektronicznych brzmień, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty pomysłu na piosenkę. Płyta okazała się połączeniem wszystkich stylów muzycznych, którymi fascynuje się Jan Blomqvist. Dlatego można na niej usłyszeć nawet perkusję. Praca nad albumem zajęła bardzo dużo czasu, ponieważ artysta dawał w tym samym czasie 100 koncertów w ciągu roku na całym świecie.

Wydarzenia

Jan Blomqvist - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Jan Blomqvist?

Miejscowości, w których Jan Blomqvist wystąpi w najbliższym czasie: Poznań, Warszawa.

Czy rockowe doświadczenie Jana Blomqvista ma wpływ na jego muzykę elektroniczną?
Tak ponieważ, jak sam przyznaje, rock nauczył go poszukiwania harmonii podczas tworzenia muzyki oraz samego zachowania na scenie. Twierdzi, że po koncertach w piwnicach itp. nic już go nie zaskoczy. Jednak samego tworzenia muzyki elektronicznej, czyli miksowania czy masteringu, nauczył się samodzielnie od nowa.
Od kiedy Jan Blomqvist fascynuje się muzyką elektroniczną?
Odkąd skończył 14 lat. Odkrył wtedy zespół The Notwist i zapragnął jeździć na festiwale. Gdy przeprowadził się do Berlina, fascynacja muzyką elektroniczną jeszcze bardziej urosła.
Kto jako pierwszy słuchał muzyki Jana Blomqvista?
Jego pierwsi słuchacze to jego znajomi i przyjaciele, którzy bardzo lubią twórczość Jana.
Z kim miał okazję współpracować Jan Blomqvist?
Artysta współpracował z takimi osobami, jak Sascha Braemer, Nicone oraz Oliver Koletzki. Od kiedy się poznali, są dobrymi znajomymi.
W jaki sposób Jak Jan Blomqvist tworzy utwory?
Muzyk zawsze zaczyna od gry na gitarze w poszukiwaniu fajnej melodii. Później wszystko przychodzi do niego samo i powstaje pierwszy szkic. Zapełnienie pomysłu dźwiękami zajmuje mu około miesiąca.

Fani lubią też

Zobacz też