Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie

Koszalin, Plac Teatralny 1
Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w KoszalinieOpisWydarzeniaWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego jest jedynym teatrem zawodowym w Koszalinie i jedną z najważniejszych instytucji kulturalnych na Pomorzu Środkowym. Instytucja powstała w 1953 roku decyzją Ministra Kultury i Sztuki, jako jedyna była finansowana z budżetu Wojewódzkiej Rady Narodowej. Do jego narodzin przyczynili się Jerzy Jurowski, Stefan Nafalski i Irena Górska-Damięcka (pomysłodawczyni nazwy Teatru). Spektaklem premierowym z 1954 roku były Śluby panieńskie Aleksandra Fredry, wystawione w Sali Wojewódzkiego Domu Kultury. W owym czasie zespół teatralny dawał występy także w terenie, w ramach teatru objazdowego, którego autorką była Irena Górska-Damięcka. Trudne warunki, w jakich przyszło pracować aktorom (próby w wynajętych pokojach hotelowych czy w trakcie podróży pociągiem) nie zniechęciły jednak do dalszego współtworzenia i rozwijania repertuaru Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie. W 1958 roku placówce nadano imię polskiego wieszcza, Juliusza Słowackiego, a uroczystości towarzyszyła premiera jego dzieła – Fantazego.

Bałtycki Teatr Dramatyczny Koszalin repertuar

Celem działalności Bałtyckiego Teatru Dramatycznego są przede wszystkim inscenizacje sztuk autorów polskich i światowych. Bogata oferta teatralna skierowana jest zarówno do widzów dorosłych, jak i tych młodszych. Twórcom Teatru zależy bowiem na upowszechnianiu sztuk i rozwijaniu jej świadomości również w początkującej publiczności. Na scenie Teatru w Koszalinie można zobaczyć m.in. Mayday, Balladynę, Księżyc nad Buffalo, Ryszarda III, Dom wschodzącego słońca, Teatr Malucha i inne.

Bałtycki Teatr Dramatyczny Koszalin Bilety

Bałtycki Teatr Dramatyczny Koszalin bilety na nadchodzące wydarzenia sezonu znajdziesz w serwisie eBilet.pl.

Wydarzenia

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też