Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Urszula Dudziak

Urszula Dudziak

Urszula DudziakSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
80 lat
data urodzenia:
22.10.1943
miejsce urodzenia:
Straconka
dyscyplina:
Piosenkarka jazzowa, autorka tekstów i kompozytorka
social media:

Opis

Urszula Dudziak to popularna polska wokalistka jazzowa i kompozytorka, która słynie ze swoje niezwykle szerokiej skali głosu. Artystka urodziła się 22 października 1943 roku we wsi Straconka. Już od dzieciństwa wykazywała zainteresowanie muzyką. Na początku uczyła się gry na akordeonie i pianinie, a w czasach licealnych skupiła się na śpiewie. Swój pierwszy debiut muzyczny miała w 1958 roku, wystąpiła jako solistka w zespole Krzysztofa Komeda. W swoich wykonaniach wokalnych lubi skupiać się na dźwiękach, wykorzystując przetworniki głosu.

Urszula Dudziak i rozwój kariery muzycznej 

W latach 70 wyjechała do Nowego Jorku i rozpoczęła tym samym międzynarodową karierę. Dzięki współpracy z Michałem Urbaniakiem zjeździła niemal całe Stany Zjednoczone, grając koncerty dla szerokiej widowni. Okres ten można określić jako przełomowy - w jej artystycznym życiu - gdyż w sposób znaczący wpłynął na wzrost jej popularności. W 1979 „Los Angeles Times” nadał jej tytuł wokalistki roku. Urszula Dudziak nagrała niespełna 50 płyt i miała przyjemność występować na scenie z takim nazwiskami jazzowego świata, jak Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Dizzy Gillespie czy Ron Carter.

 

W połowie lat 80 wróciła do Polski, gdzie nawiązała współpracę z Grażyną Auguścik. Obie panie miały okazje koncertować wspólnie w Polsce, a także w USA. Urszula Dudziak jest zdobywczynią wielu nagród, m.in. w 2005 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony w Kulturze Gloria Artis”, a w 2017 roku Frederyka w kategorii „Muzyka jazzowa” za całokształt twórczości. W 2011 w sprzedaży pojawiła się jej książka autobiograficzna „Wyśpiewam wam wszystko”, z którą artystka jeździ na spotkania i wystąpienia muzyczne po całej Polsce.

Koncerty Urszuli Dudziak 

Koncerty Urszuli Dudziak są okazją do wysłuchania na żywo utworów z jej repertuaru. Artystka podczas swoich występów na żywo za każdym razem przekazuje zgromadzonej publiczności wiele pozytywnej energii.

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Z jakiego typu muzyki znana jest Urszula Dudziak?
Urszula Dudziak zyskała popularność dzięki wykonywaniu muzyki jazzowej.
Dzięki jakiej znanej osobie Urszula Dudziak zadebiutowała?
Artystka zadebiutowała dzięki Krzysztofowi Komedzie.
Jak nazywa się książka Urszuli Dudziak?
„Wyśpiewam wam więcej”
Z jaką polską artystką Urszula Dudziak koncertowała po Polsce i USA?
Urszula Dudziak koncertowała z Grażyną Auguścik.

Fani lubią też

Zobacz też