Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Tina Turner

Tina Turner

Tina TurnerSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
84 lata
data urodzenia:
26.11.1939
miejsce urodzenia:
Brownsville, USA
dyscyplina:
piosenkarka, aktorka, tancerka, producentka, pisarka
social media:

Opis

Tina Turner - o artystce

Tina Turner to amerykańska wokalistka, autorka tekstów i tancerka oraz aktorka i producentka. Urodziła się w 1939 roku w Nutbush w stanie Tennessee jako Anna Mae Bullock. Artystka w czasach kariery solowej poruszała się w takich gatunkach muzycznych jak pop,rock, R&B, soul, contemporary pop / rock, muzyka filmowa. Zmarła 24 maja 2023.

Gdy była dzieckiem, rodzice rozwiedli się i oddali ją na wychowanie do babci w Brownsville. Gdy ta zmarła, 16-letnia Anna pojechała do matki do St. Louis. Po ukończeniu szkoły pracowała jako pielęgniarka w szpitalu.

Kariera muzyczna Tiny Turner

Tina Tirner będąc w klubie z siostrą zachwyciła się występem Ike'a Turnera i jego zespołu „Kings of Rhythm”. Pewnego wieczora, 17-letnia wówczas Anna otrzymała szansę zaśpiewania na scenie w przerwie koncertu Kings of Rhythm. Jej występ wypadł świetnie i od tego czasu dołączyła do zespołu. Ike nadał jej pseudonim Tina, zainspirowany komiksową postacią - „Sheena, Queen of the Jungle”. Do imienia dodał swoje nazwisko, aby wokalistka kojarzona była z jego zespołem. W 1960 roku wydali singiel „A Fool in Love”, który trafił na wysoką pozycję notowania Billboard Hot 100. Rok później ukazał się „It's Gonna Work Out Fine”, za który artyści zostali nominowani do nagrody Grammy.

W kolejnych latach Tina Turner i Ike niemal bez przerwy koncertowali po południowych Stanach. Ich potencjał dostrzegł producent Phil Spector, z którym nagrali album „River Deep, Mountain High”. Płyta podbiła głównie rynek brytyjski. W 1969 roku supportowali zespół Rolling Stones.

Albumy Tiny Turner

Przełomem była płyta „Workin' Together” z 1971 roku z coverem utworu „Proud Mary”. Album znalazł się na 5. miejscu list przebojów i przyniósł artystom ich pierwszą nagrodę Grammy. Ike i Tina byli parą także w życiu, ale w 1978 roku rozwiedli się. Tina została z dziećmi bez środków do życia. Dorabiała, sprzątając domy, ale nie przestawała śpiewać i udzielała się na płytach innych artystów.

Los odmienił się w 1984 roku, kiedy Tina Turner wydała solowy album „Private Dancer”. Płyta okazała się ogromnym sukcesem – zdobyła 4 nagrody Grammy i sprzedała się w ponad 20 milionach egzemplarzy. Singiel „What's Love Got to Do With It” trafiłna pierwsze miejsce popowych list przebojów w Stanach. Drugi album, „Break Every Rule”, wydany w 1986 roku również został bardzo dobrze przyjęty. Tina Turner nagrała także kultowe piosenki do filmów „Goldeneye” oraz „Król Lew”. W 2008 roku wokalistka wyruszyła w pożegnalną trasę „Tina! 50th Anniversary Tour”. Głos Tiny Turner zapisał się w historii muzyki jako jeden z najlepszych, a artystka dorobiła się licznych fanów ca całym świecie.

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Philip Spittle, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też