Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalhans-zimmerskoki-narciarskiegala-kswbody-worlds-vital
Home Artysta Lech Janerka

Lech Janerka

Lech JanerkaOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Lech Janerka to urodzony w 1953 roku we Wrocławiu – polski muzyk rockowy, kompozytor, basista i autor tekstów. Indywidualista, czerpiący w równej mierze z muzyki nowofalowej, post-punka, reggae, postindustrialnej elektroniki, czy wręcz klasycznego popu, wymykający się prostym klasyfikacjom.

Dorobek artystyczny Lecha Janerki

Lech Janerka tworzy muzykę bardzo osobistą i wielowarstwową. Artysta nie pojawia się w świetle reflektorów, funkcjonuje poza mediami, słychać o nim rzadko, a jednak jego płyty są zawsze z niecierpliwością oczekiwane przez fanów. Lech Janerka w polskiej muzyce rockowej pojawił się pod koniec lat 70. Wraz z żoną, Bożeną Janerką, występował wtedy na festiwalach piosenki studenckiej.

 

W 1979 roku założył zespół Klaus Mitffoch, z którym zasłynął przebojem Jezu jak się cieszę. W składzie z Janerką zespół nagrał jedną płytę „Klaus Mitffoch”, która przez wielu uznana została za jedną z najistotniejszych w historii polskiej muzyki rockowej. Teksty odnosiły się do rzeczywistości PRL lat 80., wiele z nich stanowiła zawoalowana krytyka panującego reżimu, a także wezwanie do walki (np. Powinność kurdupelka, Klus Mitroch). Koncerty Lecha Janerki owraz z jego zespołem odbywały się w całej Polsce. Na wydarzeniach można było spotkać całą rzeszę oddanych mu fanów.

 

Prowadził również program muzyczny we wrocławskim radiu, był felietonistą magazynu „Tylko Rock”. Zespół rozwiązał się jeszcze przed końcem 1984 roku, zaś Janerka rozpoczął prace nad solowym materiałem. Debiutancki album „Historia podwodna”, nagrany z gitarzystą Klausa Mittfocha Krzysztofem Pociechą, Wojciechem Konikiewiczem, perkusistą Januszem Rołtem oraz grającą na wiolonczeli żoną Bożeną, ukazał się w 1986 roku.

 

Płyta o wiele bardziej stonowana niż Klaus Mittfoch, o gęstych aranżacjach wykorzystujących nieoczywiste instrumenty, powszechnie uważana jest za jedno z najważniejszych i najbardziej oryginalnych wydawnictw polskiego rocka. Lech Janerka jest laureatem Fryderyka w kategoriach „Płyta alternatywna” i „Autor roku”, a młodsza publiczność może go kojarzyć z krążkiem „Plagiaty”(2005), promowanego singlem „Rower”. Najnowszym przedsięwzięciem artysty jest współpraca z zespołem Lady Pank. Lech Janerka, wraz z innymi wybitnymi postaciami polskiej sceny muzycznej wziął udział w reedycji pierwszej płyty legendarnej grupy rockowej „LP1”, a także będzie jednym z wykonawców na koncertach wraz z Lady Pank.

Lech Janerka koncerty

Koncerty Lecha Janerki cieszą się dużym zainteresowaniem wśród jego fanów. Wydarzenia z udziałem muzyka pełne są pozytywnej energii, którą przekazuje zgromadzonej publiczności.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też