Olga Lipińska

Olga Lipińska

Olga Lipińska to wybitna polska reżyserka, scenarzystka telewizyjna i satyryczka, twórczyni legendarnego telewizyjnego Kabaretu Olgi Lipińskiej. Absolwentka Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie w roku 1965.

Twórczość Olgi Lipińskiej

Olga Lipińska szerokiej publiczności znana jest przede wszystkim ze swojej twórczości telewizyjnej. Od początku kariery związana z teatrem. Jeszcze na studiach jako aktorka i reżyser współtworzyła Studencki Teatr Satyryków STS, staż reżyserski odbywała w Teatrze Współczesnym w Warszawie współpracując z Aleksandrem Bardinim, Andrzejem Łapickim i Erwinem Axerem. Po studiach reżyserowała w Teatrze Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie, w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz w Operze Śląskiej w Bytomiu i w Poznaniu.

 

W latach 1977–1990 była dyrektorem Teatru Komedia w Warszawie, gdzie w roku 1978 spektaklem „Kolor niebieski” wg Zaszczenki zadebiutował Eugeniusz Korin, współzałożyciel i dyrektor artystyczny warszawskiego Teatru 6.piętro. Jako dyrektor Teatru Komedia wyreżyserowała m.in. takie spektakle, jak „Siódme – mniej kradnij” Dario Fo (1979), „Król IV” Stanisława Grochowiaka (1980), „Ja się nie boję braci Rojek” – adaptacja tekstów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (1981), „Dożywocie” Aleksandra hr. Fredry (1983), „Kram z piosenkami” Leona Schillera (1984), „Happy End” Bertolda Brechta (1986) oraz dwa spektakle autorskie: „Śmiechowisko” (1982) i „Kabaretowa mysz” (1985).

 

Ostatnim wyreżyserowanym w Teatrze Komedia spektaklem Olgi Lipińskiej był „Zamek w Szwecji” Françoise Sagan (1989). Do reżyserii teatralnej powróciła po dłuższej, spowodowanej pracą nad projektami telewizyjnymi, przerwie spektaklem „Pułapka na myszy” Agathy Christie, którego premiera w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego odbyła się 14 września 2007 roku. Spektakl przy pełnej widowni grany jest do dziś.

Olga Lipińska i Teatr Telewizji

Telewizja to obok teatru druga wielka pasja Olgi Lipińskiej. Z telewizją związana była od początku lat sześćdziesiątych; wyreżyserowała odtąd wiele znakomitych spektakli Teatru Telewizji, m.in. „Damy i huzary” (1973), „Skiz” (1977) „Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna” (1987) „Gwałtu, co się dzieje” (1992), „Zemstę” (1994), „Baryłeczkę” (1995) czy „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” (2007). Stworzyła cykle kabaretowe „Głupia sprawa” (10 spektakli, 1968-1970), „Gallux Show” (10 spektakli, 1970-1974), „Właśnie leci kabarecik” (10 spektakli, 1975-1977) oraz „Kurtyna w górę” (18 spektakli, 1977-1981).

 

 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Olga Lipińska
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/