Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemaudioriverfame-mmasunrise-festival
Home Artysta Marek Napiórkowski

Marek Napiórkowski

Sprawdź wydarzenia
Marek NapiórkowskiSzczegółyOpisWydarzeniaMarek Napiórkowski - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
54 lata
data urodzenia:
27.10.1969
miejsce urodzenia:
Jelenia Góra
dyscyplina:
Gitarzysta jazzowy, kompozytor
social media:

Opis

Marek Napiórkowski to urodzony 27 października 1969 roku w Jeleniej Górze polski gitarzysta jazzowy oraz kompozytor. Przez lata związany z popularnym zespołem Funky Groove.

Artysta jest znany ze swojego niepowtarzalnego stylu, muzycznej dojrzałości oraz wszechstronności. Dzięki temu współpracował z wieloma gwiazdami i wydawnictwami (np. Universal Music Group) oraz zgromadził na swoim koncie prestiżowe wyróżnienia.

Jazzowe początki oraz solowa kariera

Jeśli chodzi o jazzowe początki Marka Napiórkowskiego, trzeba byłoby wspomnieć właśnie o zespole Funky Groove (elektryczny jazz + fusion). To właśnie tam Marek rozwijał muzyczne skrzydła i szkolił swój warsztat, m.in. z Arturem Lesickim. Grupa wydała nawet dwa albumy: „Funky Groove” z 1997 roku oraz „Go To Chechua Mountain” z roku 2002.

Nie oznacza to jednak, że po wydaniu drugiego krążka z Funky Groove, Napiórkowski postawił wyłącznie na solową karierę. Nic bardziej mylnego, ponieważ w dalszym okresie swojej muzycznej działalności współpracował z wieloma innymi artystami, w tym m.in. z:

  • Anną Marią Jopek,
  • Moniką Brodką,
  • Adamem Pierończykiem,
  • Anną Dąbrowską,
  • Leszkiem Możdżerem,
  • Henrykiem Miśkiewiczem,
  • Robertem Kubiszynem.

Już chyba samo to świadczy o tym, jak wielkiej klasy jest to artysta – prawda? Wracając do solowej kariery warto nadmienić, że jego debiutancka płyta ukazała się w roku 2005 – „NAP”, a do współpracy przy niej Napiórkowski zaprosił m.in. Annę Marię Jopek i Leszka Możdżera.

Kolejne krążki i wielka rozpoznawalność

Czy Marek Napiórkowski poprzestał na jednej solowej płycie? Oczywiście, że nie. Potem pojawiło się jeszcze wiele kolejnych, w tym tak znane albumy, jak:

  • „Wolno” (2007, wraz z Mino Cinelu czy też Michałem Miśkiewiczem),
  • „UP!” (2013, m.in. z udziałem Krzysztofa Herdzina i Adama Pierończyka),
  • „WAW-NYC” (2017, wraz z Robertem Kubiszynem i artystami pochodzącymi z Nowego Jorku).

Wszystkie te płyty sprawiły, że Napiórkowski zyskał w kraju (oraz poza nim) ogromną rozpoznawalność. Nikogo to nie zdziwiło, gdyż jest to gitarzysta obdarzony wielkim talentem oraz niesamowitą charyzmą. Prawdziwy profesjonalista.

2019 i 2022 – „Hipokamp” oraz „String Theory”

Napiórkowski stając się wręcz legendą polskiego jazzu nie zamierzał spocząć na laurach i już w 2019 roku wydał kolejny wyjątkowy krążek – „Hipokamp”, przy którym pracował m.in. z Luisem Ribeiro, Adamem Pierończykiem, Pawłem Dobrowolskim i Janem Smoczyńskim.

Wielkim hitem okazała się też płyta z 2022 roku o nazwie „String Theory”, którą nagrodzono później wieloma cennymi nagrodami.

Wyróżnienia i koncerty

Biorąc pod lupę wspomniane wcześniej wyróżnienia, wystarczy poruszyć fakt mówiący o tym, iż Napiórkowski był wielokrotnie nominowany do otrzymania Fryderyka. To wyróżnienie zostało mu przyznane w roku 2019 za album nagrany z Natalią Kukulską „Szukaj w snach”. Artyści zwyciężyli w kategorii Album Roku – Muzyka dziecięca i młodzieżowa.

Dodatkowo Napiórkowski może się pochwalić zdobyciem m.in. kilku nagród na plebiscycie Jazz Top – Plebiscyt Jazz Forum oraz w konkursie Mateusze Trójki (2018). Polski gitarzysta koncertował praktycznie na całym świecie, odwiedzając po drodze Brazylię, Japonię, Kanadę, Stany Zjednoczone czy też Meksyk.

Wydarzenia

Marek Napiórkowski - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Marek Napiórkowski?

Miejscowości, w których Marek Napiórkowski wystąpi w najbliższym czasie: Warszawa.

Gdzie i kiedy urodził się Marek Napiórkowski?
Marek Napiórkowski to gitarzysta jazzowy oraz kompozytor, który urodził się 27 października 1969 roku w Jeleniej Górze. Znany m.in. z występów w zespole Funky Groove.
Jak nazywa się pierwszy solowy album Marka Napiórkowskiego?
Debiutancki album solowy Marka Napiórkowskiego nosi nazwę „NAP”, a legendarny artysta wydał go w 2005 roku nakładem Universal Music Group. Potem wydał też m.in. takie krążki, jak „Wolno”, „UP!”, „String Theory” czy też „Hipokamp”.
Z jakimi artystami współpracował już Marek Napiórkowski?
Praca z Markiem Napiórkowskim to czysta przyjemność, czego dowodem jest to, iż chętnie tworzyli z nim m.in. Anna Maria Jopek, Anna Dąbrowska, Leszek Możdżer, Natalia Kukulska, Artur Lesicki, Paweł Dobrowolski czy też Adam Pierończyk.
Jakie nagrody ma na swoim koncie Marek Napiórkowski?
Marek Napiórkowski w trakcie wieloletniej kariery muzycznej zdołał zdobyć wiele cennych wyróżnień, ale najbardziej prestiżowym jest Fryderyk z 2019 roku (za album „Szukaj w snach”, który stworzył wraz z Natalią Kukulską).

Fani lubią też

Zobacz też