Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinska
Home Artysta Marek Napiórkowski

Marek Napiórkowski

Marek NapiórkowskiSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
54 lata
data urodzenia:
27.10.1969
miejsce urodzenia:
Jelenia Góra
dyscyplina:
Gitarzysta jazzowy, kompozytor
social media:

Opis

Marek Napiórkowski to urodzony 27 października 1969 roku w Jeleniej Górze polski gitarzysta jazzowy oraz kompozytor. Przez lata związany z popularnym zespołem Funky Groove.

Artysta jest znany ze swojego niepowtarzalnego stylu, muzycznej dojrzałości oraz wszechstronności. Dzięki temu współpracował z wieloma gwiazdami i wydawnictwami (np. Universal Music Group) oraz zgromadził na swoim koncie prestiżowe wyróżnienia.

Jazzowe początki oraz solowa kariera

Jeśli chodzi o jazzowe początki Marka Napiórkowskiego, trzeba byłoby wspomnieć właśnie o zespole Funky Groove (elektryczny jazz + fusion). To właśnie tam Marek rozwijał muzyczne skrzydła i szkolił swój warsztat, m.in. z Arturem Lesickim. Grupa wydała nawet dwa albumy: „Funky Groove” z 1997 roku oraz „Go To Chechua Mountain” z roku 2002.

Nie oznacza to jednak, że po wydaniu drugiego krążka z Funky Groove, Napiórkowski postawił wyłącznie na solową karierę. Nic bardziej mylnego, ponieważ w dalszym okresie swojej muzycznej działalności współpracował z wieloma innymi artystami, w tym m.in. z:

  • Anną Marią Jopek,
  • Moniką Brodką,
  • Adamem Pierończykiem,
  • Anną Dąbrowską,
  • Leszkiem Możdżerem,
  • Henrykiem Miśkiewiczem,
  • Robertem Kubiszynem.

Już chyba samo to świadczy o tym, jak wielkiej klasy jest to artysta – prawda? Wracając do solowej kariery warto nadmienić, że jego debiutancka płyta ukazała się w roku 2005 – „NAP”, a do współpracy przy niej Napiórkowski zaprosił m.in. Annę Marię Jopek i Leszka Możdżera.

Kolejne krążki i wielka rozpoznawalność

Czy Marek Napiórkowski poprzestał na jednej solowej płycie? Oczywiście, że nie. Potem pojawiło się jeszcze wiele kolejnych, w tym tak znane albumy, jak:

  • „Wolno” (2007, wraz z Mino Cinelu czy też Michałem Miśkiewiczem),
  • „UP!” (2013, m.in. z udziałem Krzysztofa Herdzina i Adama Pierończyka),
  • „WAW-NYC” (2017, wraz z Robertem Kubiszynem i artystami pochodzącymi z Nowego Jorku).

Wszystkie te płyty sprawiły, że Napiórkowski zyskał w kraju (oraz poza nim) ogromną rozpoznawalność. Nikogo to nie zdziwiło, gdyż jest to gitarzysta obdarzony wielkim talentem oraz niesamowitą charyzmą. Prawdziwy profesjonalista.

2019 i 2022 – „Hipokamp” oraz „String Theory”

Napiórkowski stając się wręcz legendą polskiego jazzu nie zamierzał spocząć na laurach i już w 2019 roku wydał kolejny wyjątkowy krążek – „Hipokamp”, przy którym pracował m.in. z Luisem Ribeiro, Adamem Pierończykiem, Pawłem Dobrowolskim i Janem Smoczyńskim.

Wielkim hitem okazała się też płyta z 2022 roku o nazwie „String Theory”, którą nagrodzono później wieloma cennymi nagrodami.

Wyróżnienia i koncerty

Biorąc pod lupę wspomniane wcześniej wyróżnienia, wystarczy poruszyć fakt mówiący o tym, iż Napiórkowski był wielokrotnie nominowany do otrzymania Fryderyka. To wyróżnienie zostało mu przyznane w roku 2019 za album nagrany z Natalią Kukulską „Szukaj w snach”. Artyści zwyciężyli w kategorii Album Roku – Muzyka dziecięca i młodzieżowa.

Dodatkowo Napiórkowski może się pochwalić zdobyciem m.in. kilku nagród na plebiscycie Jazz Top – Plebiscyt Jazz Forum oraz w konkursie Mateusze Trójki (2018). Polski gitarzysta koncertował praktycznie na całym świecie, odwiedzając po drodze Brazylię, Japonię, Kanadę, Stany Zjednoczone czy też Meksyk.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodził się Marek Napiórkowski?
Marek Napiórkowski to gitarzysta jazzowy oraz kompozytor, który urodził się 27 października 1969 roku w Jeleniej Górze. Znany m.in. z występów w zespole Funky Groove.
Jak nazywa się pierwszy solowy album Marka Napiórkowskiego?
Debiutancki album solowy Marka Napiórkowskiego nosi nazwę „NAP”, a legendarny artysta wydał go w 2005 roku nakładem Universal Music Group. Potem wydał też m.in. takie krążki, jak „Wolno”, „UP!”, „String Theory” czy też „Hipokamp”.
Z jakimi artystami współpracował już Marek Napiórkowski?
Praca z Markiem Napiórkowskim to czysta przyjemność, czego dowodem jest to, iż chętnie tworzyli z nim m.in. Anna Maria Jopek, Anna Dąbrowska, Leszek Możdżer, Natalia Kukulska, Artur Lesicki, Paweł Dobrowolski czy też Adam Pierończyk.
Jakie nagrody ma na swoim koncie Marek Napiórkowski?
Marek Napiórkowski w trakcie wieloletniej kariery muzycznej zdołał zdobyć wiele cennych wyróżnień, ale najbardziej prestiżowym jest Fryderyk z 2019 roku (za album „Szukaj w snach”, który stworzył wraz z Natalią Kukulską).

Fani lubią też

Zobacz też