Jan Garbarek
Szczegóły
Opis
Jan Garbarek to charyzmatyczny saksofonista, ojciec skandynawskiej sceny jazzowej, jeden z najbardziej znanych współczesnych muzyków jazzowych na świecie! Jego unikatowy, przeszywający przestrzeń ton od początku kojarzony był z muzyką świata, a charakterystyczne brzmienie saksofonu stało się znakiem rozpoznawczym i wyszło poza wymiar ogólnie nazywamy jazzem. Jan Garbarek od lat gromadzi rzesze fanów na koncertach i nieustannie powiększa ich grono o kolejnych miłośników muzyki – nie tylko jazzowej.
Jan Garbarek powrót do korzeni
Jarociński koncert Jana Garbarka był jego sentymentalnym powrotem w rodzinne strony. Czesław Garbarek czyli ojciec wybitnego saksofonisty, pochodzi spod jarocińskiego Osieka, skąd w czasie II wojny światowej został wywieziony do Norwegii na przymusowe roboty. Po wojnie nie wrócił do Polski. W 1947 r. urodził się Jan, z którym Czesław kilkakrotnie bywał w Jarocinie. W 1964 r., siedemnastoletni wówczas Jan, swój pierwszy koncert zagrał na… weselu swojej kuzynki Jadwigi w rodzinnym domu Garbarków. Pani Jadwiga do dziś mieszka w Jarocinie, a wiele jarocińskich anegdot związanych z kuzynem spisała w książce "Jadwisia".
Nie tylko solo Jako sideman czyli muzyk towarzyszący, który występuje, bądź nagrywa z zespołem nie będąc formalnie jego członkiem. Jan Garbarek uczestniczył w nagraniach albumów takich artystów, jak Trilok Gurtu, Bill Connors, Charlie Haden, Egberto Gismonti, Charles Lloyd, Zakir Hussain, Keith Jarrett, Manu Katché, Gary Peacock, George Russell, L. Shankar, Miroslav Vitous, Kenny Wheeler, Eberhard Weber i wielu innych.
Muzyka Jana Garbarka
Garbarek wymyka się próbom przypisania go wyłącznie do jednego gatunku muzycznego. Jego albumy znajdują się w katalogach z napisem jazz, muzyka klasyczna, folk, a nawet pop. Jest gwiazdą światowego formatu – na jego koncie znajdują się niezliczone nagrania płytowe, wystąpienia w najważniejszych salach koncertowych świata, wieloletnia współpraca z Keithem Jarrettem czy bezprecedensowa kooperacja z Hilliard Ensemble, w wyniku której powstała wydana przez wytwórnię ECM płyta Officium – jeden z najlepiej sprzedających się albumów wszechczasów.
Muzyka filmowa Jana Garbarka
Jan Garbarek był również kompozytorem muzyki do filmów. Jego dźwięki możemy usłyszeć w dramacie wojennym “Kippur” z 2000 roku. Obraz otrzymał nagrodę im. Francios Chalais - Najlepszy film dokumentalny lub fabularny przedstawiający życie Amos Gitai. Jego kreację muzyczną możemy podziwiać również w filmie psychologicznym “Zabierz mnie”, dokumentalnym obrazie “Kosmiczni turyści” oraz “Wielki Budda”. Jan Garbarek popełnił również muzykę do dwóch norweskich produkcji: “Papierowy Ptak” oraz “Złodziej Klejnotów”.
Wydarzenia
Jan Garbarek - Często zadawane pytania
Miejscowości, w których Jan Garbarek wystąpi w najbliższym czasie: Poznań.