Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungdawid-podsiadlo
Home Artysta Cécile McLorin Salvant

Cécile McLorin Salvant

Cécile McLorin SalvantOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Cécile McLorin Salvant - kim jest i jak zaczęła się jej kariera?

Cécile McLorin Salvant to wokalistka oraz kompozytorka jazzowa, która pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Jej ojczyzną jest jednak Francja, przez co śpiewa ona właśnie w tym języku. Czasem wykonuje także utwory po hiszpańsku. Urodziła się na Florydzie, a jej rodzice to Francuzka i Haitańczyk. Gdy miała 5 lat, zaczęła grać na fortepianie. Trzy lata później dołączyła do Miami Choral Society, gdzie śpiewała. Uczyła się prywatnie i jednocześnie ćwiczyła śpiew klasyczny. 

W 2007 roku przeprowadziła się do Francji, gdzie studiowała prawo i uczyła się śpiewu barokowego oraz klasycznego. Zainteresowała się także jazzem, którego uczył jej Jean Francois Bonnel. To właśnie z nim nagrała swój pierwszy album płytowy "Cécile & Jean-François Bonnel Paris Quintet". Premiera miała miejsce w 2010 roku.

Cécile McLorin Salvant - kariera

W wieku 21 lat wygrała jazzowy konkurs wokalny Thelonious Monk International Jazz Competition. W nagrodę mogła nagrać swoją płytę w wytwórni Mack Avenue Records. Tworząc muzykę i śpiewając, inspiruje się Sarah Vaughan, której słuchała jeszcze jako dziecko. Swój styl określa jako połączeniu bluesa i jazzu z elementami teratru muzycznego oraz folku.

Artystka stawia na edukację i doskonalenie swoich umiejętności, dlatego studiowała też teorię muzyki oraz kompozycję w Greenwich Village. Często stawała na scenie podczas Ronnie Scott's, Kennedy Center, Village Vanguard, Newport Jazz Festival oraz Monterey Jazz Festival. Pierwszy koncert w Polsce zagrała w 2015 roku podczas festiwalu jazzowego w Jantarze.

Jej druga płyta "WomanChild" otrzymała nominację do nagrody Grammy. Na płycie znalazły się zarówno stworzone przez nią piosenki, jak i zaaranżowane utwory z XIX wieku. Trzecia płyta ukazała się w 2015 roku. Nosiła tytuł "For One to Love". Piosenki skupiają się na niezależności i sile kobiet. Za tę płytę artystka otrzymała nagrodę Grammy. Również jej kolejna płyta - "Dreams and Daggers" otrzymała tę nagrodę.

Miała okazję występować z Jazz at Lincoln Center Orchestra. Dyrektor muzyczny tej grupy powiedział niegdyś, że taka utalentowana wokalistka trafia się bardzo rzadko, raz lub dwa na całe pokolenie. Jej kolejna płyta wyszła w 2018 rok. Nosiła tytuł "The Window" i była ostatnią we współpracy z Mack Avenue Records. Następne dwie płyty wydała z wytwórnią Nonesuch Records. Były to "Ghost Song" (2022) oraz "Melusine" (2023). 

Dyskografia

Cécile McLorin Salvant wypuściła takie płyty, jak:

  • "Melusine",
  • "Ghost Song",
  • "The Window",
  • "Dreams and Daggers",
  • "For One to Love",
  • "WomanChild".

Współpracowała także z innymi artystami.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Ile lat ma Cécile McLorin Salvant?
Artystka urodziła się 28 sierpnia 1989 roku.
Czy Cécile McLorin Salvant tylko śpiewa?
Nie, zajmuje się także sztuką wizualną. Tworzy ręczne animacje, obrazy na tkaninach, maluje, rysuje oraz projektuje m.in. okładki płyt.
Co sprawiło, że Cécile McLorin Salvant zaczęła interesować się muzyką?
W jej domu słuchano przeróżnych gatunków muzyki, przez co, jak sama wspomniała, otworzył się jej świat i zainteresowała się śpiewem.

Fani lubią też

Zobacz też