Największa platforma sprzedaży biletów. Ceny mogą się nieznacznie różnić od cen organizatora.

Na czasie

voucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemtaylor-swift-resale-sellsunrise-festivalfame-mma
Home Artysta Bob Dylan

Bob Dylan

Sprawdź wydarzenia
Bob DylanSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
83 lata
data urodzenia:
24.05.1941
miejsce urodzenia:
Duluth (Minnesota), Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Piosenkarz (rock, folk, country, blues, jazz), kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, pisarz, malarz, rysownik, poeta
social media:

Opis

Bob Dylan to amerykański wokalista i twórca piosenek. Urodził się w 1941 roku w Duluth w Minnesocie jako Robert Allen Zimmerman. To amerykański piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, pisarz i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2016 roku.

Dzieciństwo Boba Dylana

Jego dziadkowie ze strony ojca byli Żydami i pochodzili z Odessy, a dziadkowie ze strony matki byli Żydami litewskimi. W szkole średniej należał do kilku zespołów, w których śpiewał covery między innymi Elvisa Presleya. W 1959 roku Zimmerman przeprowadził się do Minneapolis i rozpoczął studia na University of Minnesota. Wtedy właśnie zainteresował się muzyką folkową i zaczął przedstawiać się jako Bob Dylan.

Rozwój kariery muzycznej Boba Dylana

Bob Dylan rzucił studia i w 1961 roku przeniósł się do Nowego Yorku. Tam zaczął występować w klubach i poznawać twórczość innych piosenkarzy folkowych. Często też koncertował razem z nimi i udzielał się na ich płytach. Tak został zauważony przez producenta Johna Hammonda i podpisał kontrakt z Columbia Records. W 1962 roku wydał debiutancką płytę o nazwie „Bob Dylan”, utrzymaną w gatunku folka, bluesa i gospel. Album sprzedał się w 5 tysiącach egzemplarzy. W tym samym roku artysta oficjalnie zmienił imię i zatrudnił menadżera Alberta Grossmana.

 

W 1963 roku Dylan wydał drugi album - „The Freewheelin' Bob Dylan”. W przeciwieństwie do poprzedniego wydawnictwa, Dylan był autorem większości utworów. Znalazła się tam jedna z jego najsłynniejszych piosenek - „Blowin' in the Wind”. W Stanach Zjdenoczonych pokryła się platyną, a w Wielkiej Brytanii trafiła na pierwsze miejsce najlepiej sprzedających się albumów.

 

W 1973 roku Dylan wystąpił w filmie „Pat Garrett i Billy Kid, w reżyserii Sama Peckinpaha. Był także autorem ścieżki dźwiękowej, w której znalazł się hit „Knockin' on Heaven's Door”.

 

Jego teksty były zróżnicowane – oprócz ballad miłosnych i piosenek o różnych przeżyciach, ich ważną część stanowiły manifesty polityczne. Dylan zawsze opowiadał się za wolnością i prawami człowieka, w szczególności angażując się w ruch praw obywatelskich, dążący do zniesienia segregacji rasowej. W 2016 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Ma także na koncie 10 statuetek Grammy, Złotego Globa i Oscara za piosenkę „Things Have Changed” do filmu „Cudowni chłopcy”. Wydał 38 studyjnych albumów, z których ostatni - „Triplicate” pochodzi z 2017 roku.

Koncerty Boba Dylana

Bob Dylan zapisał się w historii muzyki jako jeden z najzdolniejszych twórców. Koncerty Boba Dylana cieszą się wielką popularnością na całym świecie. Bob Dylan w Polsce wystąpił w 2014 roku w Dolinie Charlotty. Fani artysty mają też okazję usłyszeć jego przeboje w wykonaniu zespołu Dylan.pl, który przedstawia jego utwory we własnych aranżacjach przypominający tym samym jego twórczość.

 

Najnowsza płyta Boba Dylana "Rough and Rowdy Ways" została wydana w 2020 roku.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Alberto Cabello, CC-BY-SA 2.0

 

Kategorie:gitarzyściwokaliści jazzowiwokaliści bluesowipiosenkarze countrypiosenkarze rockowipiosenkarze folk

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też