Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Kościół św. Jana

Kościół św. Jana

Gdańsk, ul. Świętojańska 50
Kościół św. JanaOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Historia Kościoła św. Jana sięga drugiej połowy XIV wieku. Świątynia założona została jako filia parafialnego kościoła św. Katarzyny, który zlokalizowany jest na gdańskim Starym Mieście. W kolejnych latach budynek poddawany był dodatkowym modernizacjom – w 1357 roku położono kamień węgielny pod niewielką kaplicę, a 3 lata później rozpoczęto budowę większego założenia kościelnego z prezbiterium i kaplicami.

Wygląd obiektu uległ zmianie na przestrzeni następnych wieków, kiedy to dokonywano intensywnych przebudowań kościoła, powiększając go o kolejne przybudówki. W 1456 roku świątynia oficjalnie stała się samodzielnym kościołem parafialnym północnej części Głównego Miasta Gdańska, zrzeszając wiernych m.in. z ulicy Świętojańskiej, Straganiarskiej oraz Tobiasza.

Warto wspomnieć, że świątynia posiada niezwykle bogate wnętrze – w kościele znajdują się zachwycające dzieła sztuki sakralnej, które fundowane były m.in. przez bractwa i fundacje cechowe. Za najważniejsze zabytki Kościoła św. Jana uznawane są: organy boczne (1760 r.), ambona (1760r.), nagrobek Nathaniela Schrödera (1668 r.) oraz kamienny ołtarz główny (1611r).

Wskutek kolejnych przekształceń w latach 90-tych powstało Centrum św. Jana. Obiekt rozpoczął działalność w wyniku porozumienia pomiędzy Nadbałtyckim Centrum Kultury a Archidiecezją Gdańską. Jak ustalono, NCK zobowiązało się do zarządzania odbudową świątyni w celu uruchomiania w niej miejsca łączącego funkcję sali koncertowo-wystawowej, gdzie regularnie odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne.

Kościół św. Jana - wydarzenia

We wrześniu mieszkańcy Trójmiasta mieli okazję wziąć udział w koncercie do filmu "Gabinet doktora Caligari", który odbył się w Kościele św. Jana. Bilet na event sprzedawany był w dwóch pulach drogą elektroniczną.

"Gabinet doktora Caligari" to jedna z najpopularniejszych pozycji kina niemego, która wywarła niezwykły wpływ na rozwój kinematografii. Akcja filmu rozgrywa się w niemieckim miasteczku Holstenwall, które odwiedza doktor Caligari – słynny hipnotyzer. Wkrótce po wizycie mężczyzny mieszkańcy Holstenwall przeżywają szok – w miasteczku dochodzi bowiem do morderstwa.

Jakie jeszcze imprezy muzyczne organizuje Kościół św. Jana? Wydarzenia tematyczne za każdym razem stanowią okazję do dobrej zabawy. Event zorganizowany z okazji dnia św. Łucji cieszył się w szczególności zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W świątyni pojawił się chór Young Cathedral Voices z Katedry Uppsali pod dyrekcją Margaret Raab. Wstęp na wydarzenie był bezpłatny – goście musieli ukazać wyłącznie bezpłatne wejściówki, które dostępne były do pobrania drogą elektroniczną.

Kościół św. Jana – bilety na wydarzenia tematyczne

W ostatnich tygodniach goście mieli okazję wziąć także udział w specjalnym wydarzeniu jazzowym, które odbyło się w Kościele św. Jana. Koncert z okazji Białoruskiego Dnia Wolności zagrali wówczas: sopranistka Margarita Levchuk, pianista Konstantin Goryachy oraz kwintet Krystyna Gedzik Folk Inspirations.

Dużym zainteresowaniem gości cieszył się także event walentynkowy. W świątyni odbyło się bowiem specjalne wydarzenie z okazji święta zakochanych, podczas którego wyemitowano kultowy film Friedricha Wilhelma Murnaua "Nosferatu – symfonia grozy". Bilety na imprezę dostępne były w różnych wariantach – zarówno tradycyjnym, jak i ulgowym.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Kościół św. Jana?
Świątynia znajduje się w Gdańsku przy ulicy Świętojańskiej 50.
Jakie wydarzenia odbywają się w Kościele św. Jana? Koncerty i eventy filmowe
Na terenie kościoła regularnie odbywają się różnorodne eventy, m.in. koncerty, zbiórki czy projekcje filmowe.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też