Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalrzeszowskie-juwenaliajuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskasun-festival

Take 6

Take 6SzczegółyOpisWydarzeniaTake 6 - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce powstania:
Huntsville, Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Zespół jazzowy, R&B, gospelowy
social media:

Opis

Take 6 to utworzona w 1980 roku w Huntsville (Alabama) amerykańska grupa muzyczna będąca sekstetem. Artyści specjalizują się głównie w twórczości a capella, stawiając na takie gatunki, jak: jazz, R&B, gospel i pop.

W składzie Take 6 znajdują się Alvin Chea (bas), Mark Kibble (tenor), David Thomas (tenor), Joey Kibble (tenor), Khristian Dentley (baryton) oraz Claude V. McKnight III (główny tenor). Byłymi członkami zespołu są z kolei Mervyn Warren i Cedric Dent.

Rozpoczęcie profesjonalnej muzycznej kariery i nagrody Grammy

Kiedy nastąpiło rozpoczęcie profesjonalnej muzycznej kariery zespołu Take 6? Miało to miejsce w okolicach roku 1987. Oczywiście wcześniej pojawiały się pierwsze kawałki, ale to właśnie wtedy muzycy zaczęli działać na poważnie.

W 1988 roku nakładem Warner Alliance ukazała się ich debiutancka płyta „Take 6”. Odbiór był dość zaskakujący, ponieważ krążek pokrył się platyną i zdobył dwie nagrody Grammy w kategoriach:

 • Best Jazz Vocal Performance (Duo or Group – „Spread Love”),
 • Best Soul Gospel Performance (Duo, Group, Choir or Chorus).

Dodatkowo artyści mogli się cieszyć ze zdobycia kilku laurów podczas przyznawania nagród Dove Awards. Przykładowe numery z tej płyty? Przede wszystkim „Spread Love”, „Mary”, „He Never Sleeps” i „Gold Mine”.

Kolejne płyty i równie pozytywny odbiór ze strony muzycznego środowiska

Następne płyty Take 6 spotkały się z równie pozytywnym odbiorem ze strony muzycznego środowiska, co debiutancki album sekstetu. Mowa m.in. o krążkach „So Much 2 Say” (1990) i „Join the Band” (1994 – złota płyta).

W zespołowej gablotce zaczęły się pojawiać kolejne prestiżowe nagrody Grammy, co zaowocowało tym, że grupa Take 6 powoli stawała się legendą amerykańskiej sceny muzycznej.

Co było potem?

Oczywiście kariera zespołu Take 6nie skończyła się na płycie „Join the Band”. Artyści raz po raz zaskakiwali swoich fanów wydając na rynek takie albumy, jak:

 • „Brothers” (1996),
 • „So Cool” (1998),
 • „Beautiful World” (2002),
 • „Feels Good” (2006),
 • „The Standard” (2008).

Pojawiły się współprace z wydawnictwami Reprise oraz Heads Up. W tym okresie miłośnicy gospelu, jazzu i R&B zostali obdarowani następującymi numerami: „Sing a Song”, „Do Right”, „So Cool”, „Evermore”, „Sonshine”, „Love and Harmony”, „Wait for the Sunshine”, „Set U Free” czy też „Someone to Watch Over Me”.

Działalność po roku 2008

Po roku 2008 artyści z grupy Take 6 nie wydawali już tak wielu krążków, jak do tej pory, ale nie oznaczało to, że zapomnieli o swojej wiernej publiczności. Dostarczyli im cztery kolejne płyty – „The Most Wonderful Time of the Year” (2010), „One” (2012), „Believe” (2016) oraz „Iconic” (2018).

Nieszablonowe numery znalazły się zwłaszcza na krążku z 2010 roku – choćby „White Christmas”, „I Saw Three Ships” oraz „Sleigh Ride”.

Legendarne współprace

Co jest najlepszym dowodem na to, że muzyczna grupa odnosi na rynku oszałamiający sukces? Na pewno to, że inni artyści chcą z nią chętnie współpracować. W przypadku Take 6 zdecydowali się na to m.in.:

 • Ray Charles,
 • Quincy Jones,
 • Whitney Houston,
 • Joe Sample,
 • Randy Travis,
 • Stevie Wonder,
 • Marcus Miller.

Artystów wchodzących w skład amerykańskiego sekstetu polska publiczność mogła już podziwiać we Wrocławiu oraz Katowicach.

Wydarzenia

Take 6 - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Take 6?

Miejscowości, w których Take 6 wystąpi w najbliższym czasie: Gdynia.

Gdzie i kiedy założono zespół Take 6?
Zespół Take 6 to amerykański sekstet, który założono w 1980 roku w Huntsville (Alabama). Najchętniej występują a capella i świetnie odnajdują się w gatunkach jazz, gospel, R&B i pop.
Z kim współpracowała już grupa Take 6?
Grupa Take 6 współpracowała już z wieloma wybitnymi gwiazdami międzynarodowej sceny muzycznej. W tym gronie znaleźli się m.in. Whitney Houston, Randy Travis, Stevie Wonder, Ray Charles i Quincy Jones.
Kiedy ukazał się debiutancki album zespołu Take 6 i jakie krążki pojawiły się później?
Debiutancki album sekstetu Take 6 ukazał się w roku 1988 i nosił on nazwę „Take 6” (zdobyli za niego dwie nagrody Grammy). Potem pojawiły się m.in. takie krążki, jak: „So Much 2 Say”, „He is Christmas”, „Join the Band”, „Brothers”, „Beautiful World”, „Feels Good”, „The Standard” czy też „The Most Wonderful Time of the Year”.
Kto wchodzi w skład zespołu Take 6?
W obecnym składzie zespołu Take 6 występują Claude V. McKnight III, Joey Kibble, Mark Kibble, Alvin Chea, Khristian Dentley i David Thomas.

Fani lubią też

Zobacz też