Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

AUKSO

AUKSOSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

dyscyplina:
orkiestra
social media:

Opis

Jedna z najlepszych europejskich orkiestr kameralnych. W Polsce – najlepsza. Istnieje od przeszło 20 lat i nieustannie zachwyca ludzi na całym świecie, stając się niejako wizytówką naszego kraju.

AUKSO to Orkiestra Kameralna Miasta Tychy. Została powołana przez absolwentów Akademii Muzycznej w Katowicach. Pomógł jej w tym Marek Moś, który jest wybitnym dyrygentem, kameralistą oraz skrzypkiem. Orkiestra od początku istnienia jest obszarem artystycznych poszukiwań oraz rozwoju twórczego.

AUKSO – projekty edukacyjne

Orkiestra AUKSO działa także w dziedzinie edukacji. Od 2000 roku organizuje na Podlasiu „Letnią Filharmonię AUKSO”. Grupa jest jednocześnie gospodarzem, jak i uczestnikiem występów. Podczas tego wydarzenia różni muzycy biorą udział w mistrzowskich kursach, próbach otwartych dla widowni, koncertach i innych wydarzeniach. Wspaniała muzyka i przepiękne widoki sprawiają, że młodzi muzycy i melomani z całej Polski jadą właśnie na Podlasie.

AUKSO – jaką muzykę gra ta orkiestra?

Choć orkiestry kojarzą się z muzyką klasyczną, w dzisiejszych czasach zaczyna się to zmieniać. AUKSO, owszem, tworzy szeroki repertuar, w którym muzyka klasyczna gra pierwsze skrzypce, ale sięga także po muzykę współczesną i czerpie z muzyki polskiej. 

Prawykonania (czyli pierwsze publiczne prezentacje) swoich utworów powierzali orkiestrze AUKSO tacy artyści, jak chociażby Cezary Duchnowski, Piotr Moss, Grażyna Pstrokońska-Nawratil, Aleksander Lasoń, Zbigniew Bujarski czy Wojciech Kilar. 

Oprócz tego grupa interpretuje utwory słynnych polskich kompozytorów, takich jak Zbigniew Preisner, Witold Lutosławski, Henryk Mikołaj Górecki czy Grażyna Bacewicz. Na swoim koncie AUKSO ma także muzykę filmową oraz ścieżki dźwiękowe do gier komputerowych.

Jednak najchętniej zespół czerpie ze sfery pogranicza. W swoich utworach lubi łączyć jazz, alternatywę i rocka. Bawi się poszukiwaniem wspólnego mianownika w tych gatunkach. Korzysta z przeciwieństw i zderza dwa zupełnie różne światy, tworząc nietuzinkową muzykę. Grupa współpracowała przy tego typu projektach z takimi twórcami jak chociażby Motion Trio, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Tomasz Stańko czy Leszek Możdżer.

AUKSO współpracowała także z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem. Miało to miejsce podczas Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu w 2011 roku. Za swoje działa grupa otrzymała:

 • nagrodę „Koryfeusz Muzyki Polskiej” w kategorii „Wydarzenie Roku 2011”,
 • możliwość wydania albumu nakładem wytwórni Nonesuch – „Krzysztof Penderecki / Jonny Greenwood”, na którym znalazł się repertuar Krzysztofa Pendereckiego oraz inspirowane jego twórczością kompozycje Jonnego Greenwooda. 

Zespół współpracował także z takimi artystami, jak m.in.: Jerzy Maksymiuk, Rudolf Barshai, Marc Minkowski, Jacek Kasprzyk, Howard Shelley, Daniele Alberti, Andrzej Bauer, Władysław Kłosiewicz, Piotr Anderszewski, Kaja Danczowska, Olga Pasiecznik, Janusz Olejniczak oraz The Hilliard Ensemble.

AUKSO – występy i koncerty

Orkiestra AUKSO występowała podczas takich festiwali polskich, jak m.in.:

 • Festiwal Wielkanocny Ludwiga van Beethovena,
 • Festiwal Muzyki Filmowej,
 • Wratislavia Cantans,
 • Festiwal Dialogu Czterech Kultur,
 • Sacrum Profanum,
 • Jazz Jamboree,
 • Warszawska Jesień,
 • Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach.

Za granicą można było ich usłyszeć podczas/w:

 • Festiwalu Armonie Sotto La Rocca,
 • Teatro Caja Duero,
 • Auditorio Palacio de Congresos Zaragoza,
 • SESC São Paulo,
 • Barbican Centre.

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Dlaczego orkiestra nazywa się AUKSO?
Jej nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza „wzrastanie”. Jest jednocześnie dewizą grupy.
Jakie inne nagrody otrzymała orkiestra AUKSO?
Grupa otrzymała nagrodę „Fryderyk 2011” w kategorii „Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” (za album „CHOPIN. Wydanie Narodowe” we współpracy z Januszem Olejniczakiem) oraz „Fryderyk 2015” w kategorii „Album roku muzyka symfoniczna i koncertująca” (za album „Kilar/Moś, AUKSO), a także Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Muzyka” w 2014 roku.
Czy AUKSO koncertuje za granicą?
Tak, grupa występowała już w Europie, Azji oraz Ameryce Południowej (i nie tylko).
Z ilu muzyków składa się orkiestra AUKSO?
Na ich stronie internetowej można doliczyć się 23 muzyków.
Ile płyt wypuściła orkiestra AUKSO?
Orkiestra wypuściła co najmniej 9 płyt.

Fani lubią też

Zobacz też