Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaagnieszka-chylinskaopener-festivalheilungdawid-podsiadlo
Home Artysta Adam Makowicz

Adam Makowicz

Adam MakowiczOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Adam Makowicz to polski pianista jazzowy, który doczekał się sławy na całym świecie. Jeśli więc uwielbiasz muzykę jazzową – koniecznie zapoznaj się z sylwetką tego artysty. Więcej informacji na temat Adama Makowicza znajdziesz poniżej!

Kim jest Adam Makowicz?

Urodzony 18 sierpnia 1940 roku Adam Makowicz to pianista jazzowy oraz kompozytor. Pochodzący z miejscowości Gnojnik na Zaolziu, które przed wojną należało do Protektoratu Czech i Moraw znany jest również jako Adam Matyszkowicz. W trakcie swej kariery postanowił jednak zmienić nazwisko na bardziej "spolszczoną" wersję. Artysta od lat mieszka za granicą, a dokładniej mówiąc w Toronto w Kanadzie.

Początki kariery muzycznej

Adam Makowicz już jako dziecko interesował się muzyką, w związku z czym rodzice wysłali go do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, która ukończył z wyróżnieniem. Następnie w 1962 roku wraz z przyjacielem Tomaszem Stańka (trąbka) utworzył grupę Jazz Darings. Co ciekawe, zespół ten doczekał się pochwał ze strony Joachima-Ernsta Berendta – niemieckiego krytyka jazzu, który nazwał ich "pierwszym europejskim zespołem grającym w stylu Ornette’a Colemana". W kolejnych latach muzyk nawiązał natomiast współpracę z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim, oraz supergwiazdą tamtych czasów – Urszulą Dudziak.

Kariera międzynarodowa

Początki sławy na arenie międzynarodowej zaczęły się dla muzyka już w 1977 roku, kiedy to z rekomendacji Benny’ego Goodmana został on zaproszony na swoje pierwsze tournée w USA. W międzyczasie wydał on również swoją pierwszą solową płytę "Adam". Rok później otrzymał on natomiast 6-miesięczny kontrakt w Nowym Jorku. W trakcie Stanu Wojennego Adam Makowicz aktywnie wspierał Polaków, a z inicjatywy prezydenta USA Ronalda Reagana wystąpił nawet w programie "Żeby Polska była Polską".

Występy, które przeszły do historii

Wkrótce potem nawiązał współpracę z wieloma amerykańskimi gwiazdami, w tym m.in. z  Teddym Wilsonem, Freddiem Hubbardem, Sarah Vaughan, Herbiem Hancockiem, Earlem Hinesem, Alem Fosterem i wieloma innymi. Na tym jednak jeszcze nie koniec sukcesów muzyka. Na jego liście pojawiają się także występy z London Philharmonic Orchestra, Moskiewską Orkiestrą Symfoniczną, National Symphony of Washington, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Filharmonią Narodową w Warszawie, Orkiestrą Kameralną Amadeus, Kwartetem Wilanów oraz Polską Filharmonią Kameralną. W 2004 roku doczekał się natomiast występu w Carnegie Hall, gdzie wystąpił razem z Leszkiem Możdżerem. Koncert ten okazał się ogromnym sukcesem – osiągnął on bowiem status podwójnej platynowej płyty.

Nagrody i odznaczenia

Andrzej Makowicz doczekał się również kilku odznaczeń. W 2005 roku muzyk został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a 3 lata później został włączony w poczet najbardziej zasłużonych Polaków, którzy przysłużyli się historii Stanów Zjednoczonych Ameryki. W 2009 roku nagrodzono go natomiast Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Co więcej, jest on także laureatem Złotego Fryderyka, którego otrzymał w 2021 roku.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Skąd pochodzi Adam Makowicz?
Pianista jest Polakiem, choć urodził się w Gnojniku – miejscowości, która w 1940 roku należała jeszcze do Czech.
Jak nazywa się Adam Makowicz?
Muzyk jest znany również jako Adam Matyszkowicz – urodził się bowiem pod tym nazwiskiem.
Gdzie mieszka Adam Makowicz?
Adam Markowicz od lat mieszka w Toronto w Kanadzie, gdzie w dalszym ciągu tworzy muzykę.

Fani lubią też

Zobacz też