James Horner
James Horner

Szczegóły
Opis
James Horner to urodzony 14 sierpnia 1953 roku w Los Angeles amerykański kompozytor muzyki filmowej oraz dyrygent. Jeden z największych fachowców w swojej specjalizacji. Niestety James nie zachwyca już swoimi kompozycjami całego świata, gdyż zmarł 22 czerwca 2015 roku.
Jego twórczość jest jednak ponadczasowa i do tej pory organizowane są liczne koncerty muzyki filmowej, w trakcie których można posłuchać największych utworów Jamesa Hornera. Społeczeństwo może je znać m.in. z produkcji kinowych, telewizyjnych (filmowych i serialowych), jak i krótkometrażowych.
James Horner a muzyka do filmów kinowych
Kompozytor pochodzący ze Stanów Zjednoczonych zdecydowanie najwięcej czasu poświęcił ścieżkom dźwiękowym, które można było potem usłyszeć w filmach kinowych. Jego najbardziej znane kompozycje filmowe to m.in.:
- „Śmiertelne błogosławieństwo”,
- „Star Trek II: Gniew Khana”,
- „48 godzin”,
- „Burza mózgów”,
- „Star Trek III: W poszukiwaniu Spocka”,
- „Komando”,
- „Obcy – decydujące starcie”,
- „Czerwona gorączka”,
- „Chwała”,
- „Człowiek rakieta”,
- „Dom z kart”,
- „Obsesja namiętności”,
- „Człowiek bez twarzy”,
- „Pewnego razu w lesie”,
- „Jumanji”,
- „Apollo 13”,
- „Braveheart. Waleczne serce”,
- „Titanic”,
- „Wielki Joe”,
- „Dzień zagłady”,
- „Maska Zorro”,
- „Gniew oceanu”,
- „Piękny umysł”,
- „Plan lotu”,
- „Apocalypto”,
- „Chłopiec w pasiastej piżamie”,
- „Avatar”.
Czy ta lista mogłaby być jeszcze dłuższa? Oczywiście! To zaledwie niewielka część produkcji kinowych, w których można zachwycać się muzyką stworzoną przez Jamesa Hornera. Amerykanin bardzo cenił sobie współpracę z Jamesem Cameronem, ale też wieloma innymi reżyserami.
Muzyka do filmów telewizyjnych, krótkometrażowych i dokumentalnych oraz seriali
Jak już zostało wspomniane, James Horner był człowiekiem wielu talentów, a jego muzyka charakteryzowała się niezwykłą wszechstronnością. Nic dziwnego, że można było ją również podziwiać w filmach telewizyjnych, krótkometrażowych i dokumentalnych oraz serialach. W których konkretnie? Choćby w takich produkcjach, jak:
- „Opowieści z krypty”,
- „Niesamowite historie”,
- „Pieśń wolności”,
- „Kapitan EO”,
- „Jeden dzień w Auschwitz”.
Taka twórczość sprawiała mu olbrzymią satysfakcję. To właśnie w filmach (kinowych, jak i telewizyjnych) można było dostrzec jego kreatywność, muzyczny profesjonalizm, umiejętność wpasowania się w panujące trendy i emocjonalną dojrzałość. Tego wymaga się od największych kompozytorów muzyki filmowej na świecie, a James Horner z całą pewnością do tego grona należał.
James Horner a kompozycje koncertowe
Wypadałoby wspomnieć jeszcze o kompozycjach koncertowych Jamesa Hornera, wśród których na szczególne uznanie zasługują „Spectral Shimmers”, „Pas de Deux”, „Collage” oraz „A Forest Passage”.
Wiele cennych nagród
Dowód na nieoceniony talent Jamesa Hornera? Wiele cennych nagród, które kompozytor zapisał na swoim koncie. Najważniejsze z nich to:
- dwa Oscary – za najlepszą muzykę do filmu „Titanic” oraz za najlepszą oryginalną piosenkę filmową „My Heart Will Go On” („Titanic” wraz z Willem Jenningsem),
- wielokrotne zdobycie nagrody Grammy,
- dwa Złote Globy,
- kilka laurów w Nagrodach Satelitów.
Największą rozpoznawalność Jamesowi Hornerowi zapewniło stworzenie muzyki do filmu „Titanic”, chociaż sporym uznaniem cieszyła się też jego twórczość z „Avatara”.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń