Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemjuwenalia-krakowskiedawid-podsiadlo
Home Artysta Aleksander Dębicz

Aleksander Dębicz

Aleksander DębiczSzczegółyOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Szczegóły

wiek:
35 lat
data urodzenia:
23.08.1988
miejsce urodzenia:
Wrocław
dyscyplina:
Pianista, kompozytor (muzyka filmowa, teatralna)
social media:

Opis

Aleksander Dębicz to urodzony 23 sierpnia 1988 roku we Wrocławiu polski pianista i kompozytor. Odpowiedzialny m.in. za opracowywanie muzyki teatralnej oraz filmowej.

Teatr

Analizę artystycznej sylwetki Aleksandra Dębicza śmiało można rozpocząć od jego działalności teatralnej. Wybitny pianista i kompozytor działał już razem z takimi teatrami, jak:

  • Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie,
  • Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie,
  • Teatr Żydowski w Warszawie.

Przełożyło się to na czynny udział w kilku różnych spektaklach – „Marlena. Ostatni koncert” (muzyka oraz opracowanie piosenek + rola Pianisty), „Dziewiąty dzień księżycowy” (muzyka) oraz „I była miłość w getcie” (muzyka).

Na tej płaszczyźnie Aleksander Dębicz współpracował już m.in. z Tomaszem Błasiakiem, Afrodytą Weselak, Grażyną Barszczewską, Józefem Opalskim czy też Michałem Zdunikiem.

Film

Jak już zostało wspomniane, Aleksander Dębicz odpowiada nie tylko za tworzenie muzyki teatralnej, ale również tej, która jest potem wykorzystywana w filmach. Jak przedstawia się jego dotychczasowy dorobek w tej kategorii? Oto kilka ciekawszych przykładów:

  • „Cinematic Piano” – muzyka,
  • „Zjazd absolwentów, czyli punkt odniesienia” – muzyka,
  • „Jadwiga Jankowska-Cieślak. Dotknięcie” – muzyka,
  • „Kontrakt” – muzyka dodatkowa,
  • spektakl telewizyjny „Kopciuszek” – muzyka,
  • „Sala samobójców. Hejter” – rola (pianista),
  • „Świt” – wykonanie muzyki,
  • „Fatum” – wykonanie muzyki,
  • „Poza starością” – wykonanie muzyki,
  • etiuda szkolna „Danse Macabre” – wykonanie muzyki.

Wygląda to naprawdę imponująco, więc chyba nikogo nie dziwi fakt, że Aleksander Dębicz nie może narzekać na brak ofert związanych z muzyczną współpracą teatralną lub filmową – prawda? Artysta długo pracował jednak na swoją pozycję w branży, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej cenionych pianistów i kompozytorów na polskim rynku.

Nagrody

Aleksander Dębicz jest na tyle doświadczonym i utalentowanym artystą, iż zdążył już zgromadzić na swoim koncie wiele wyjątkowych nagród. Oto kilka z nich:

  • zwycięstwo w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest podczas Festiwalu Transatlantyk w Poznaniu – 2013,
  • nagroda za muzykę do słuchowiska „Anna Karenina” podczas 19. Festiwalu Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry” w Sopocie – 2019,
  • zwycięstwo w międzynarodowym konkursie Bridgerton Scoring Competition – 2022.

Muzyczne albumy

Pozostało jeszcze omówić krótko muzyczne albumy Aleksandra Dębicza, które wydał w pojedynkę lub też współpracując z innymi artystami. Mowa o następujących krążkach:

  • „Cinematic Piano” (2015) – z utworami „Fun In The Park”, „Prometheus”, „Noir” czy też „The Island”,
  • „Bach Stories” (2017, z Marcinem Zdunikiem),
  • „Invention” (2018),
  • „Adela” (2021, z Łukaszem Kuropaczewskim i Jakubem Józefem Orlińskim) – utwory „Recipe”, „Pedro”, „Ravel”, „Quarantine Song”, „Asturias”, „Adela” czy też „Fairytale”,
  • „Sideways” (2022, z Łukaszem Kuropaczewskim, Cracow Golden Quintet i Polish Soloists) – „Pasa Catedral”, „Rhapsody in Blue”, „The Portals”,
  • „Magnolia” (2024, z udziałem Łukasza Kuropaczewskiego, Marcina Zdunika, Konrada Gołdy, Michała Żaka i Jakuba Józefa Orlińskiego) – „Where Flowers Bloom”, „Bee”, „Orchid”, „Illusion”, „Cedar Tree”, „Doubt”, „Rain”, „Magnolia”, „The Garden of Curiosities”.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Gdzie i kiedy urodził się Aleksander Dębicz?
Aleksander Dębicz to wybitny polski kompozytor oraz pianista, który zajmuje się wydawaniem muzycznych albumów oraz tworzeniem muzyki filmowej i teatralnej. Urodził się 23 sierpnia 1988 roku we Wrocławiu.
Jakie albumy posiada na swoim koncie Aleksander Dębicz i z jakimi utworami jest kojarzony?
Aleksander Dębicz posiada na swoim koncie takie albumy, jak: „Cinematic Piano” (2015), „Bach Stories” (2017), „Invention” (2018), „Adela” (2021), „Sideways” (2022) oraz „Magnolia” (2024). Niektóre z nich stworzył na solo, a przy innych pomagali mu Marcin Zdunik, Łukasz Kuropaczewski, Jakub Józef Orliński, Cracow Golden Quintet, Polish Soloists, Michał Żak i Konrad Gołda. Pianista i kompozytor znany jest głównie z takich utworów, jak: „Adela”, „Rain”, „Illusion”, „Cedar Tree” oraz „Orchid”.
Z jakimi teatrami współpracował już Aleksander Dębicz i przy jakich spektaklach miał swój udział?
Aleksander Dębicz działał już m.in. razem z Teatrem Polskim im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, Teatrem im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatrem Żydowskim w Warszawie. Zaowocowało to udziałem w takich spektaklach, jak: „Marlena. Ostatni koncert” (muzyka, praca nad piosenkami i rola), „I była miłość w getcie” (muzyka) oraz „Dziewiąty dzień księżycowy” (muzyka).
Do jakich filmów filmów Aleksander Dębicz skomponował już muzykę i jakimi nagrodami może się pochwalić?
Aleksander Dębicz skomponował już muzykę przede wszystkim do takich filmów, jak: „Zjazd absolwentów, czyli punkt odniesienia” i „Jadwiga Jankowska-Cieślak. Dotknięcie”. Był również odpowiedzialny za muzykę dodatkową do filmu „Kontrakt” i wykonanie muzyki w filmach „Świt”, „Fatum” oraz „Poza starością”. Dodatkowo dostał rolę (pianista) w filmie „Sala samobójców. Hejter”. Na swoim koncie Aleksander Dębicz ma wiele cennych nagród, w tym m.in. wygraną w konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest podczas Festiwalu Transatlantyk 2013 (Poznań), wygraną w międzynarodowym konkursie Bridgerton Scoring Competition (2022) i nagrodę za muzykę stworzoną do słuchowiska „Anna Karenina” (19. Festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia „Dwa Teatry – Sopot 2019).

Fani lubią też

Zobacz też