Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskakswopener-festivaldawid-podsiadlovan-gogh
Home Artysta Paprodziad

Paprodziad

PaprodziadOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Paprodziad to pseudonim artystyczny Włodzimierza Dembowskiego. Artysta urodził się w Warszawie w 1980 roku. Jest wokalistą oraz autorem tekstów. Od 1999 roku do 2022 roku był on członkiem zespołu Łąki Łan, z którego został wydalony.

Dzieciństwo i młodość

Włodzimierz Dembowski urodził się na Warszawskich Bielanach i mieszkał z rodzicami na osiedlu Ulrychów. Jego matka z zawodu była nauczycielką języka polskiego. Duży wpływ na całe życie miał na niego ojciec. To dzięki niemu zaczął pasjonować się przyrodą. Tata zabierał go często na wycieczki do lasu na warszawskiej Woli. Marzył o byciu aktorem oraz pisarzem. Jednakże jego kariera przebiegała inaczej.

 

Przez pewien czas pracował w Miejskim Przedsiębiorstwie Robót Ogrodniczych. Sadził tam kwiaty. Uczył się także zawodu, jakim jest technik-modelator. Jego pracę dyplomową stanowiła rytualna maska wykorzystywana przez członków plemienia Baluba. Złożył podanie na studia, gdzie zajmował się filozofią. Swoją służbę wojskową (zastępczą) odbył w specjalnym ośrodku dla osób w spektrum autyzmu.

Łąki Łan - kariera w zespole

W 1999 roku Włodzimierz Dembowski dołączył do zespołu Łąki Łan. Przyjął wtedy pseudonim sceniczny - Paprodziad. Na początku pisał teksty dla zespołu. W 2004 roku miał rok przerwy od zespołu, ponieważ wystąpił w nim konflikt. Na zajęciach z emisji głosu doskonalił swój wokalny warsztat. 

 

Był członkiem zespołu do 9 marca 2022 roku, gdy to na oficjalnych profilach w mediach społecznościowych podano informację o rozstaniu Paprodziada z zespołem. Powodem tego rozstania miały być głoszone przez artystę poglądy na temat COVID oraz najazdu Rosji na Ukrainę. Artysta nie brał udziału w koncertach od 2021 roku.

Poglądy Paprodziada

Wychował się w katolickiej rodzinie i przyjął sakrament Komunii Świętej zgodnie z wolą rodziców. Jednakże odszedł od Kościoła. Uważał siebie za antyklerykała. Później - w 2013 roku - nawrócił się znów na chrześcijaństwo. 

Ważna jest dla niego natura. Jest wegetarianinem od przeszło 10 lat. Gdy jest ciepło - czyli od wiosny aż do jesieni - chodzi bez butów. 

 

Głosi poglądy, że szczepionki oraz cała pandemia COVID związana jest z Billem Gatesem, który miał umieszczać w nich czipy. Artysta uważa także, że agresja Rosji na Ukrainę to spisek osób, które miałyby na niej skorzystać. Każe przestać ludziom wierzyć w to, co podają media. Członkowie zespołu Łąki Łan nie utożsamiają się z jego poglądami i wydali oświadczenie na ten temat. Dlatego też podjęli decyzję o wydaleniu go z zespołu i nie chcą być z nim w dalszym ciągu kojarzeni.

Twórczość

Artysta spełniał się w różnych dziedzinach sztuki. Był członkiem zespołu Łąki Łan, w którym był zarówno autorem tekstów, jak i liderem oraz wokalistą. Był także wokalistą w zespole Dziady Kazimierskie (a także liderem). Brał udział w November Projekt jako wokalista oraz autor tekstów. Pod pseudonimem Władyka występował w Czessband. W SunnyLand był wokalistą. Brał udział także w tworzeniu tekstu do piosenki "Raj", która znalazła się na płycie Bartka Królika zatytułowanej "Pan od muzyki". 

 

Artysta występował także w filmach:

  • w 1993 roku w "Dwa księżyce" wystąpił jako starszy syn Franciszka,
  • jako Viking pojawił się w "Satan Spa" w 2012 roku,
  • jako Jezus w filmie pt. "Niebo" z 2012 roku,
  • w filmie "Kriss de Valnor i Władczyni Lasów" z 2013 roku wystąpił jako Derwan,
  • jako Strach na wróble wystąpił w "Pamiętniku Chrumasa" w 2017 roku (użyczając głosu),
  • jako Henryk Złoty Gagatek w "Alchemiku" z 2019-2020 roku.

Brał także udział w tworzeniu audiobooka zatytułowanego "O krasnoludkach i sierotce Marysi" autorstwa Marii Konopnickiej. Był lektorem.

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak zareagował na rozstanie z zespołem Łąki Łan?
Artysta podszedł do tego spokojnie, pisząc że dał wszystko, co mógł. Życzył zespołowi dalszych sukcesów i zapewniał, że nadal płonie w nim Łan. Twierdzi, że nie szuka winnych, bo wszyscy są równi i każdy z nich jest tak samo winny tej sytuacji.
Co robi poza muzyką?
Oprócz muzyki artysta zajmuje się pracą z osobami w spektrum autyzmu. Działa jako wolontariusz i nie bierze za to pieniędzy. Lubi także turystykę ekstremalną. Stworzył Warszawską Turystykę Ekstremalną (niekomercyjnie). Organizuje wycieczki i miejsc opuszczonych i takich, które nie są dostępne dla osób z zewnątrz. Tworzy także festiwal Kazimiernikejszyn oraz Zimiernikejszyn. Jest ich organizatorem oraz inicjatorem. Mają miejsce w Kazimierzu Dolnym, który artysta lubi od dziecka.
Jakie pseudonimy miał?
Przed Paprodziadem, występował pod pseudonimami Doktór Żwir oraz Księżul Sporysz.
Czy ma żonę?
Tak, 5 września 2015 roku poślubił Magdalenę Kielar. Ślub wzięli w Sanktuarium Matki Bożej Kazimierskiej.
Czym się zajmuje z rodziną?
Artysta, jego żona i jej rodzina założyli razem plantację czosnku ekologicznego. Znajduje się ona w Mołdawii. Oprócz tego Paprodziad posiada także własną markę odzieżową. Współpracuje z Górą, który tworzy dla niego oprawę graficzną. Jeszcze w 2009 roku mieszkał z żoną na Ulrychowie.

Fani lubią też

Zobacz też