Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie

Olsztyn, 1 Maja 4
Teatr im. Stefana Jaracza w OlsztynieOpisWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, jako scena polska, rozpoczął działalność w 1946 roku. Wcześniej, bo w latach 1925-1945, funkcjonował pod nazwą „Treudank-Theater” i był pewnego rodzaju prezentem dla lokalnej społeczności Allenstein, w podzięce za wygrany plebiscyt z 1920 roku. W tym okresie wszystkie sztuki wystawiane były w języku niemieckim. Po zakończeniu II wojny światowej, wszystkie sztuki wystawiano po polsku, a do pierwszego zespołu należeli m.in. Karol Adwentowicz, Hanna Skarżanka, Janusz Strachocki, Stanisław Milski i inni.

Przez jakiś czas zespół teatralny dawał także pokazy objazdowe w obrębie województwa. Wraz z końcem lat 60. zamknięto repertuar o charakterze prowincjonalnym. Do tego czasu grano sztuki obyczajowe, psychologiczne, realistyczne i spektakle o tematyce wojennej, spektakle rodzimych i zagranicznych autorów. Na początku lat 90., przy teatrze, uruchomiono Policealne Studium Aktorskie im. Aleksandra Sewruka. W efekcie zakończonej modernizacji budynku, otwarto nową scenę – Scenę Margines, na której teatr zyskał dodatkową przestrzeń teatralną. W repertuarze pojawiły się sztuki portretujące lokalną społeczność i jej problemy. Teatr jest także organizatorem odbywającego się corocznie festiwalu Olsztyńskie Spotkania Teatralne i Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Demoludy”.

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie repertuar

Przedstawienia sceny olsztyńskiej prezentowane są na czterech scenach: Dużej, Kameralnej, u Sewruka i Scenie Margines. Każdej z nich przypisane są spektakle o oddzielnej tematyce. W repertuarze Teatru im. Stefana Jaracza znalazły się spektakle dla widzów najmłodszych, dramaty polskie i zagraniczne, sztuki nowatorskie (Lot nad kukułczym gniazdem, Upadłe anioły, Rewolucja zwierzątTango, Świętoszek i inne).

Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn Bilety

Teatr im. Stefana Jaracza Olsztyn bilety znajdziesz w serwisie eBilet.pl. Sprawdź co nowego
w repertuarze i zobacz najlepsze spektakle sezonu!

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też