Na czasie

voucher-kinowy-heliosjuwenalia-politechniki-lubelskiejrzeszowskie-juwenaliaopener-festivalagnieszka-chylinskasun-festival
Home Teatr Olsztyn

Teatr w Olsztynie

Bogaty repertuar spektakli: komedie, dramaty, musicale

Głównym ośrodkiem teatralnym Olsztyna jest Teatr im. Stefana Jaracza, powstały w 1925 roku. Składa się on z czterech scen: Dużej, Kameralnej, Margines oraz u Sewruka. Na Dużej scenie prezentowane są sztuki klasyczne takie jak "Anna Karenina". Scena Kameralna poświęcona jest sztukom współczesnym – od XX wieku. Natomiast na scenie Margines można zobaczyć dzieła awangardowe – świeże i odważne. Teatr Olsztyn repertuar to np. sztuka poruszająca aktualny temat młodzieży i Internetu "Jeremi się ogarnia. Lol" czy tragikomedia "Tango" Mrożka.

 

Teatr im. Stefana Jaracza organizuje liczący się w aktorskim świecie festiwal "Olsztyńskie Spotkania Teatralne". Impreza nie posiada tematu przewodniego – jej twórcom zależy na pokazaniu widzom różnych konwencji scenicznych takich jak opera, taniec, monodramy, teatry instytucjonalne i offowe. W tegorocznej edycji na scenie wystąpił m.in. wybitny aktor Andrzej Grabowski w monodramie "Spowiedź chuligana". Teatr Olsztyn gości także zespoły z innych miast, które swoje spektakle najczęściej prezentują w Auditorium Maximum. Polecamy np. spektakl "Złodziej" w gwiazdorskiej obsadzie i reżyserii Cezarego Żaka. Popularny aktor komediowy wciela się również w tytułową rolę nie całkiem zwyczajnego włamywacza, który przeszukując dom poznał najgłębsze tajemnice jego mieszkańców i wywróci ich wzajemne relacje do góry nogami.

 

Teatr Olsztyn to także inny festiwal - "Demoludy", organizowany nieprzerwanie od 2007 roku. Wydarzeniu, oprócz spektakli teatralnych i czytań performatywnych towarzyszą koncerty, warsztaty, wystawy, projekcje filmowe oraz spotkania z artystami.

Zobacz też