Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Miejsce Teatr Dramatyczny Mała Scena

Teatr Dramatyczny Mała Scena

Warszawa, Plac Defilad
Teatr Dramatyczny Mała ScenaOpisWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Teatr Dramatyczny m.st Warszawy został założony w 1949 roku w ramach Domu Wojska Polskiego. W 1955 roku zespół teatralny otrzymał własną siedzibę w nowopowstałym Pałacu Kultury i Nauki, a wkrótce oficjalną nazwę Teatru Dramatycznego. Jedną z najbardziej zasłużonych dla tego miejsca  postaci był wybitny polski aktor i reżyser teatralny, Gustaw Holoubek. Dzięki jego zaangażowaniu scena Teatru w latach 70. stała się najbardziej cenioną i poważaną sceną w Warszawie. Zamierzeniem Holoubka było zbudowanie instytucji teatralnej na wzór Teatru Narodowego. W związku z tym, w repertuarze Teatru Dramatycznego w Warszawie niejednokrotnie pojawiały się słynne klasyczne sztuki polskie i zagraniczne. Wystawiano wówczas dzieła Sławomira Mrożka, Tadeusza Różewicza i Witolda Gombrowicza. Po odwołaniu Holoubka w 1983 roku ze stanowiska dyrektora, poziom artystyczny Teatru dramatycznie spadł. Od 1987 roku kolejny dyrektor, Zbigniew Zapasiewicz, stworzył nowy zespół teatralny i przywrócił scenie dawną świetność. W 2012 roku, w wyniku połączenia Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka i Teatru na Woli im. Tadeusza Łomnickiego, powstał nowy Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy.

Halina Mikołajska, polska aktorka i reżyserka teatralna, zaangażowała się w rozwój Teatru Dramatycznego jeszcze w latach 50. W 1957 roku zadebiutowała w roli reżyserki przygotowując premierowy spektakl Iwona, księżniczka Burgunda, Witolda Gombrowicza. Jej imię nadano Scenie Mniejszej Teatru Dramatycznego w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Teatr Dramatyczny m.st Warszawy repertuar

Na warszawskiej scenie dramatycznej wystawiane są sztuki autorów polskich i zagranicznych takich jak György Spiró, Arthur Miller, Antoni Czechow, Tadeusz Słobodzianek, Justyna Bargielska. Publiczność Teatru Dramatycznego często ma przyjemność oglądać efekty pracy wielu młodych reżyserów, m.in. Grzegorza Jarzyny, Piotra Cieplaka, Krzysztofa Warlikowskiego. Na deskach Teatru zagrano już Moją pierwszą śmierć w Wenecji, Szalbierz, Młodego Stalina, Trzy siostry i wiele innych, wspaniałych spektakli.

Teatr Dramatyczny Warszawa Bilety

Teatr Dramatyczny Warszawa bilety na najbliższe spektakle sezonu już dostępne w serwisie eBilet.pl.  

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też