Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Kościół Św. Trójcy w Gdańsku

Kościół Św. Trójcy w Gdańsku

Gdańsk, Świętej Trójcy 4
Kościół Św. Trójcy w GdańskuOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku to późnogotycka budowla z XV wieku wzniesiona dla franciszkanów. Świątynia ta stanowi część dawnego zespołu klasztornego Braci Mniejszych Konwentualnych, obejmującego kaplicę św. Anny, zabudowania klasztorne i wirydarz. Po reformacji kościół stał się obiektem Gdańskiego Gimnazjum Akademickiego oraz biblioteki.

Obecnie Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku pełni funkcję oddziału Muzeum Narodowego, prezentując cenne dzieło późnogotyckiej architektury ceglanej. Świątynia zachwyca swoim wykończeniem – masywna bryła kościoła kontrastuje ze schodkowymi szczytami elewacji korpusu nawowego i prezbiterium. W ostatnich latach budowla przeszła także liczne modernizacje – odbudowane zostały m.in. organy, prospekt organowy czy krypty.

Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku to nie tylko miejsce kultu religijnego – w świątyni regularnie organizowane są także rozmaite inicjatywy dla parafian i przybywających tutaj wiernych. Odbywają się tutaj m.in. spotkania tematyczne czy koncerty. Bilety na gdańskie wydarzenia dostępne są często w wygodnej sprzedaży online.

Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku – koncerty

Jakie wydarzenia muzyczne organizuje Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku? Koncerty z udziałem polskich i zagranicznych gwiazd odbywają się tutaj regularnie. W ostatnim czasie na terenie świątyni miała miejsce seria imprez "Lato u Gdańskich Franciszkanów 2023", podczas których wierni mogli wziąć udział w katechezach, modlitwach, spotkaniach autorskich oraz koncertach organowych. Podczas wakacyjnych eventów muzycznych w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku pojawili się tacy artyści, jak Maciej Jachimowicz czy muzycy z Chóru Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Koncerty organowe oferowały uczestnikom nie tylko wyjątkowe brzmienia, ale także wartościową naukę historyczną.

Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku – wydarzenia tematyczne

Organizowane przez Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku wydarzenia tematyczne również cieszą się ogromnym zainteresowaniem wiernych. Na terenie świątyni odbył się m.in. event z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Miał tutaj wówczas miejsce wyjątkowy koncert, który został bezpośrednio transmitowany w telewizyjnej Trójce. Muzyka do pieśni patriotycznych została napisana przez Marcina Nierubca, który skomponował utwory do słów Antoniego Andrzeja Czerskiego. Na scenie wystąpili znakomici artyści, w tym Natalia Niemen, Grzegorz Wilk, Ania Byrcyn, a także absolwenci i studenci Akademii Muzycznej. Ich występ wzbogaciła oprawa instrumentalna Bałtyckiej Filharmonii Młodych oraz chór Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pod dyrekcją Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku uczestniczył także w festiwalu "Organy Plus". Podczas eventu wierni mogli zobaczyć na żywo takich artystów, jak Pieter Dirksen czy Quirine van Hoek. W Trójmieście pojawił się również znakomity zespół trębaczy Pawła Hulisza "Tubicinatores Gedanenses", niemiecki wirtuoz organowy Jürgena Banholzena oraz artyści z Hiszpanii – Andrés Cea Galána i Manuel Pascuala.

Festiwal nie skupiał się tylko na eventach muzycznych w Kościele Świętej Trójcy – koncertowanie miało miejsce na terenie wielu gdańskich obiektów sakralnych. Organy Plus to nie tylko występy śpiewaków, ale również wykłady i warsztaty, pozwalające uczestnikom zgłębiać tajniki i piękno muzyki organowej, tworząc jednocześnie niezwykłą atmosferę nauki i celebracji sztuki.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Kościół św. Trójcy w Gdańsku?
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku znajduje się przy ulicy Świętej Trójcy 4.
Jakie wydarzenia odbywają się w Kościele św. Trójcy w Gdańsku?
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku organizuje m.in. eventy tematyczne oraz koncerty.
Kiedy został otworzony Kościół św. Trójcy w Gdańsku?
Kościół Świętej Trójcy w Gdańsku to późnogotycka świątynia z XV wieku.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też