Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo3-majowka
Home Miejsce Hevelianum

Hevelianum

Gdańsk, ul. Gradowa 6
HevelianumOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Hevelianum znajduje się w Gdańsku. Jest to nowoczesne centrum, które łączy sobie naukę, kulturę i historię. Hevelianum zostało zbudowane na Górze Gradowej, zajmuje obszar 20 ha na ufortyfikowanym wzgórzu o wysokości 50 m n.p.m. Zabytkowe obiekty obronne, które znajdują się na Górze Gradowej zostały przystosowane do potrzeb organizacji nowoczesnych wystaw i konferencji. Te wyjątkowe wnętrza pochodzą głównie z lat 1867-1874. Wzgórze, na którym znajduje się Hevelianum to również cel odwiedzin licznych turystów podziwiających malowniczą panoramę, obejmującą zabytki Starego Miasta oraz stocznię. 

 

W roku 1997 powstał pomysł utworzenia w Gdańsku jednej przestrzeni dla nauki, kultury, sztuki i historii. Po 10 latach działalności Centrum Hevelianum zmieniło nazwę na Hevelianum. Misją instytucji jest popularyzacja dorobku Jana Heweliusza, adaptacja i rewitalizacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie oraz rozwój działalności wystawienniczej w dawnym zespole szpitalnym Bożego Ciała, który znajduje się u stóp Góry Gradowej. Ponadto we wspomnianym zespole szpitalnym w przyszłości ma powstać planetarium jako dziedzictwo Jana Heweliusza — słynnego, gdańskiego astronoma.

 

Dom Zdrojowy w Brzeźnie jest nadmorską filią Hevelianum. XIX-wieczny budynek po przebytej renowacji, stał się miejscem edukacji ekologicznej. Znajdują się tam również miejsca noclegowe i restauracja. 

 

Hevelianum — wydarzenia

Hevelianum to miejsce, w którym odbywa się wiele wystaw tradycyjnych oraz interaktywnych, skierowanych dla odwiedzających w różnych grupach wiekowych. Wystawa “Dookoła Świata” to niezwykła prezentacja siedmiu kontynentów, zajmująca dwie kondygnacje budynku. Na wszystkich ciekawych świata czeka tam ponad 90 interaktywnych stanowisk, na których można poznać różne miejsca, zjawiska i zwyczaje Afryki, Europy, Ameryki Południowej i Północnej, Azji, Antarktydy i Australii. Kolejną ciekawą propozycją, którą przygotował zespół Hevelianum jest wystawa “Łamigłówka”, która odkrywa przed młodymi ludźmi magiczny świat matematyki.  Wystawa “Z Energią!” jest interaktywną pracownią, gdzie odwiedzający mogą dowiedzieć się, czym jest ciepło, jak zanieczyszczenie planety jest widoczne z kosmosu oraz poznać wiele innych ciekawostek o formach energii i reenergii. 

Hevelianum — warsztaty

Zespół Hevelianum organizuje bardzo ciekawe warsztaty i wydarzenia dla dzieci i młodzieży. Jednym z nich jest cykl terenówek przyrodniczych — “Jaki pyszny chwast!”, gdzie podczas spaceru w okolicach Domu Zdrojowego w Brzeźnie najmłodsi odkrywają dziką stronę kuchni. Poszukują smacznych roślin i rozmawiają o dawnych przepisach kulinarnych. Kolejną ciekawą propozycją warsztatów familijnych są zajęcia “Czary Moczary”, podczas których rodziny odkrywają tajemniczy świat bagien i mokradeł. 

Hevelianum — bilety

Jeśli nie miałeś jeszcze okazji doświadczyć niezwykłej atmosfery, jaka panuje w Hevelianum, sprawdź dostępne bilety na nadchodzące wydarzenia, wystawy i warsztaty. 

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Hevelianum?
Hevelianum znajduje się przy ul. Gradowej 6 w Gdańsku. Ośrodek zajmuje obszar 20 ha na Górze Gradowej. Jest to ufortyfikowane wzgórze o wysokości ok. 50 m n.p.m.
Jakie wydarzenia odbyły się w Hevelianum?
W Hevelianum odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych, m.in.: “Opowieści z Brzeźna — robimy razem teatr!”, warsztaty familijne “Czary-Moczary”, wystawy “Dookoła Świata”, “Łamigłówka”, “Z Energią”, terenówki przyrodnicze “Jaki pyszny chwast” i wiele inych.
Kiedy zostało utworzone Hevelianum?
Pomysł utworzenia nowoczesnego centrum łączącego rekreację, edukację i kulturę w Gdańsku narodził się w 1997 roku. 10 lat później Centrum Hevelianum zostało nazwane Hevelianum.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też