Stevie Wonder

Stevie Wonder

Stevie Wonder and friends koncert online! To wyjątkowa okazja, aby przypomnieć sobie największe przeboje artysty. Na scenie razem z muzykiem wystąpili między innymi  Sting, Estelle czy Janelle Monáe. Stream poniżej. 

 

 

Stevie Wonder to amerykański wokalista, twórca piosenek, multiinstrumentalista i producent. Urodził się w 1950 roku w Saginaw w stanie Michigan jako Stevland Hardaway Judkins. Z powodu retinopatii wcześniaków stracił wzrok po urodzeniu.

 

Po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką w Detroid, gdzie śpiewał w chórze kościelnym. Nauczył się grać na pianinie, harmonijce i perkusji. Wraz z kolegą założył duet wokalny, który nazywali Stevie and John i występowali na lokalnych imprezach oraz na ulicy. Talent jedenastoletniego chłopca dostrzegł piosenkarz Ronnie White z zespołu „The Miracles”. Pomógł on Steviemu podpisać kontrakt z wytwórnią Motown Records. Pod okiem producenta i twórcy piosenek Clarence'a Paula, Stevie zaczął nagrywać.

Stevie Wonder i debiutancka płyta 

Jego debiutancki album - „The Jazz Soul of Little Stevie” ukazał się w 1962 roku. Zaraz potem Stevie wyjechał na tournée wraz z innymi członkami wytwórni. Jego występ w Regal Theater w Chicago został nagrany i wydany pod tytułem „Recorded Live: The 12 Year Old Genius”. Pochodząca z płyty piosenka „Fingertips” trafiła na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100, gdy Wonder miał zaledwie 13 lat, co czyniło go najmłodszym w historii wykonawcą z takim wynikiem. Przez kolejne lata Stevie nagrał kilka hitów takich jak „Uptight (Everything's Alright)”, „With a Child's Heart”, „I Was Made to Love Her” czy cover Boba Dylana  - „Blowin' in the Wind”.

 

W 1971 roku Wonder wynegocjował nowy kontrakt z Motown, który dawał mu niemal pełną kontrolę artystyczną. Lata 70. były okresem rozkwitu dla muzyki Steviego. Sam pisał teksty, komponował i wykonywał piosenki na znakomitych albumach. Pierwszy z nich to „Talking Book”, wydany  w 1972 roku z utworami takimi jak „Superstition” oraz „You Are the Sunshine of My Life”, które zdobyły aż trzy nagrody Grammy. Rok później ukazał się „Innervisions” z utworem „Living for the City”. W 1974 roku „Fulfillingness' First Finale”, a dwa lata później „Songs in the Key of Life”.

 

Ostatni z wymienionych zaliczany jest do najlepszych płyt wszech czasów. Zdobył dwie nagrody Grammy i przez 14 tygodni znajdował się na 1. miejscu listy Billboard. Pochodzą z niego piosenki takie jak „I Wish” czy „Isn't She Lovely?”. Łącznie artysta ma na koncie ponad 20 solowych albumów. Ostatni - „A Time to Love” został wydany w 2005 roku. W Stanach Zjednoczonych pokrył się złotem.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, domena publiczna

 

 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Stevie Wonder
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/