Piotr Fronczewski
Szczegóły
Opis
Jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorów teatralnych, radiowych i filmowych, doskonały w rolach dramatycznych i komediowych, mistrz kabaretu literackiego i piosenki aktorskiej, artysta znany dorosłym i dzieciom. Warszawską Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza – której dziś, jako Akademii Teatralnej, jest profesorem – ukończył w roku 1968, ale już jako dwunastolatek zadebiutował w filmie „Wolne miasto” Stanisława Różewicza.
Ma w swoim dorobku blisko dwieście ról w serialach telewizyjnych i filmach fabularnych oraz ponad sto ról w teatrach i Teatrze Telewizji. Laureat ponad dwudziestu nagród filmowych, otrzymał między innymi Złote Grono (1979), Złotą Kaczkę (1985) i Złoty Mikrofon (1988) oraz Nagrodę Feliks Warszawski (2004) za najlepszą rolę męską Edypa w „Królu Edypie” Sofoklesa w reż. Gustawa Holoubka i Fredericka w „Fredericku czyli bulwarze zbrodni” Erica-Emmanuela Schmitta w reż. Wojciecha Adamczyka w Teatrze Ateneum w Warszawie. W roku 2007 został laureatem Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida za rolę Porfirego w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego w reż. Barbary Sass oraz Nagrody za najlepszą rolę męską – Jürgena Stroopa w „Rozmowach z katem” według Kazimierza Moczarskiego w reż. Macieja Englerta – na VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Jest czterokrotnym laureatem Nagrody dla najpopularniejszego aktora telewizyjnego Wiktor oraz Superwiktora.
Przez dziesięć lat grał w serialu „Rodzina zastępcza”, popularność przyniosły mu także występy w kabaretach, m.in. w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej i w Kabarecie „Pod Egidą” Jana Pietrzaka. Ceniony za charakterystyczne role w słuchowiskach radiowych i dubbingu. Grał na scenach teatrów warszawskich: Narodowego za dyrekcji Adama Hanuszkiewicza (1968-1969), Współczesnego w zespole Erwina Axera (1969-1973), Dramatycznego za dyrekcji Gustawa Holoubka (1973-1983), Teatru Studio w zespole Jerzego Grzegorzewskiego (1984-1987) i Teatru Polskiego w zespole Kazimierza Dejmka (1987), a od roku 1991 w zespole Teatru Ateneum.
Obecnie występuje w spektaklach „Kolacja dla głupca” Francisa Vebera w reż. Wojciecha Adamczyka i „Stacyjka Zdrój” Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego w reż. Adama Opatowicza i Andrzeja Poniedzielskiego w Teatrze Ateneum oraz w „Skarpetkach, opus 124” Daniela Colasa w reż. Macieja Englerta w Teatrze Współczesnym. Ostatnio wystąpił w Teatrze Telewizji w spektaklu Juliusza Machulskiego „Przerwanie działań wojennych”, a na ekranach kin w filmie Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”. W Teatrze 6.piętro grał w spektaklu EDUKACJA RITY Willy’ego Russella w reż. Macieja Wojtyszki, zagrał reż w filmowym thrillerze „Sęp” według scenariusza i w reżyserii Eugeniusza Korina.
W Teatrze 6.piętro w Warszawie wraz z Krzysztofem Kowalewskim gra tytułową rolę w spektaklu SŁONECZNI CHŁOPCY” Neila Simona w reżyserii Olgi Lipińskiej.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń
Fani lubią też
Kamil Pruban
Edmund Krempiński
Jerzy Schejbal
Piotr Witkowski
Lesław Żurek
Mateusz Rzeźniczak
Robert Motyka
Jerzy Łazewski
Maksymilian Więckowski
Michał Meyer
Krzysztof Tyniec
Michał Mikołajczak
Daniel Mosior
Kamil Kula
Marek Kaliszuk
Rafał Mroczek
Paweł Gasztold-Wierzbicki
Jakub Pruski
Władysław Grzywna
Przemysław Bluszcz