Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

OOMPH!

OOMPH!OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

OOMPH! - historia zespołu

Debiut zespołu miał miejsce w roku 1989. Od tego momentu zespół liczył 3 członków. Crap i Robert Flux nieprzerwanie do dziś wchodzą w jego skład. Natomiast współzałożyciel zespołu Dero Goi odpowiedzialny za grę na perkusji, pisanie tekstów oraz śpiew należał do OOMPH! do 2021 roku. Sam pomysł tej trójki na założenie zespołu powstał w przypływie inspiracji podczas festiwalu muzyki rockowej. Na przestrzeni lat zespół dokonywał licznych zmian zarówno w kontekście składu zespołu, muzyków koncertowych, jak i stylu. W pierwszym albumie można usłyszeć nieco więcej elektronicznych brzmień w połączeniu z metalem i industrialem. W późniejszym okresie zespół skupiał się bardziej typowo na muzyce gotyckiej.

OOMPH! - dokonania

Pomimo że na samym początku droga zespołu nie należała do najłatwiejszych, w późniejszych latach muzycy na swoim koncie mają liczne sukcesy. Album o nazwie "Unrein" zdobył wysokie miejsce w rankingach stworzone przez cenione instytucje w niemieckiej branży muzycznej takie jak GfK Entertainment. Jeden z największych, a zarazem najwcześniejszych sukcesów zespołu był związany z wydaniem albumu "Wahrheit oder Pflicht". Dzięki temu singiel "Augen Auf!" zyskał na popularności, utrzymując się przez kilka miesięcy na 1. miejscu listy przebojów w Niemczech. Wiązało się to z uzyskaniem statusu złotej i platynowej płyty. Można to uznać za moment przełomowy w historii tego zespołu. Innym albumem, który po latach został wyróżniony w ten sposób, jest GlaubLiebeTod.

OOMPH! - inspiracje

Choć pierwszy album został nagrany z inspiracji zespołem Nitzer Ebb, który reprezentuje styl industrialny, zespół OOMPH! można uznać za prekursorów, ponieważ jako jedni z pierwszych zadecydowali oni połączyć dwa różne gatunki muzyczne, tworząc industrial metal. Członkowie zespołu gustują w zróżnicowanej muzyce. Inspiracji w utworach zespołu można znaleźć w muzyce poważnej, rocka, muzyki elektronicznej, metalu, a nawet klasycznego popu inspirowanego zespołem ABBA.

OOMPH! - najpopularniejsze występy

Jednym ze słynnych występów OOMPH! miał miejsce w roku 2006 podczas Echo Music Award. Sława tego występu jest związana z faktem, że został on uznany za skandaliczny, a tym samym poddany cenzurze. Do występów, do których chętnie wracają fani, można zaliczyć m.in. wykonanie utworu "Augen Auf" w kopule w 2004 roku, czy trwający ponad godzinę występ na żywo w na festiwalu Wacken Open Air w 2015 roku.

OOMPH! - albumy

Łącznie na koncie zespołu znajduje się obecnie 13 albumów studyjnych. Pierwszy, a jednocześnie debiutancki był zatytułowany samą nazwą zespołu i powstał po 3 latach od początku jego istnienia. Na początku albumy wydawane były przy współpracy Machinery i Virgin Schallplatten. Po 12 latach od wydania 1 albumu sytuacja uległa zmianie i wydawcą stał się Supersonic Records.

OOMPH! - dorobek zespołu

Wieloletnie wydawanie albumów przez zespół wiąże się z niezmiennym zainteresowaniem fanów, którzy od wielu lat wspierają artystów. W 2006 roku powstał specjalny album o tytule "Delikatessen", który zawierał utwory uznane przez muzyków za najlepsze w dotychczasowej karierze. Niewątpliwie największy wzrost popularności był związany z wydaniem ósmego albumu i singlem "Augen Auf".

OOMPH! - powiązani artyści 

W 2007 wraz z Martą Jandovą zaprezentowali stworzoną wspólnymi siłami piosenkę. Występ ten okazał się sukcesem i pozwolił na uzyskanie 1. miejsca w konkursie Bundesvision. W 1999 zespół we współpracy z wokalistką Niną Hagen stworzyli popularny utwór zatytułowany "Fieber". W kontekście powiązanych artystów nie sposób nie wspomnieć o muzykach wspomagających. W 2002 roku muzycy z OOMPH! mieli okazję występować na jednej scenie z takimi znanymi artystami jak m.in. Ozzy Osbourne czy zespół Tool. OOMPH! brał również udział w koncercie zespołu HIM pochodzącego z Finlandii. Miało to miejsce w 2001 roku, a oba zespoły należały wówczas do tej samej wytwórni. Z kolei w 2007 muzycy otwierali jeden z koncertów Metalliki.

Ciekawostki na temat zespołu OOMPH!

Dwójka spośród trzech założycieli zespołu to przyjaciele z dzieciństwa. 

Aż do 2021 roku sam skład zespołu pozostawał niezmienny.

Jeden ze znanych utworów OOMPH! mieli okazję usłyszeć gracze w FIFA2005.

Zespół ten stanowił inspirację dla słynnego na całym świecie niemieckiego zespołu Rammstein. 

Artyści w swoich utworach nierzadko nawiązują do polityki, czy religii, czym zdarzało im się wzbudzać kontrowersje. 

 

Źródło zdjęcia: PAP/EPA

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jakie jest znaczenie nazwy zespołu?
Słowo "oomph" pochodzi z języka angielskiego. Odnosi się do w potocznym rozumieniu do ikry, "tego czegoś", seksapilu.
Czy zespół OOMPH! nadal gra koncerty?
Tak, jeden z takich koncertów będzie miał miejsce w Poznaniu w 2023 roku.
W jakim języku są nagrywane piosenki zespołu OOMPH!?
Zespołu ten nagrywa piosenki tylko i wyłącznie po angielsku i po niemiecku.
Z jakiego kraju wywodzi się zespół OOMPH!?
Z Niemiec.
Jaki jest najnowszy album tego zespołu?
Jaki jest najnowszy album tego zespołu?

Fani lubią też

Zobacz też