Na czasie

kswagnieszka-chylinskaopener-festivallil-tracydawid-podsiadlovan-gogh
Home Artysta Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Jerzy StuhrSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
-923 lat
data urodzenia:
18.04.2947
dyscyplina:
Polski aktor teatralny, dubbingowy i filmowy, reżyser, filolog i pisarz, profesor sztuk teatralnych.

Opis

Jerzy Stuhr to jeden z najbardziej znanych i cenionych polskich aktorów. Wystąpił w niemal 70 filmach reżyserów takich jak Andrzej Wajda, Agnieszka Holland czy Juliusz Machulski. Urodził się w 1947 roku w Krakowie. Ojciec popularnego polskiego aktora Macieja Stuhra. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, a następnie Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Rozpoczynał karierę w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. W połowie lat siedemdziesiątych współprowadził programy telewizyjne z cyklu „Spotkanie z Balladą”.

Jedną z jego pierwszych większych ról filmowych była postać Lutka Danielaka w „Wodzireju” Feliksa Falka. Następnie zagrał u Krzysztofa Kieślowskiego w „Bliźnie”(1976) i w „Spokoju”. Często wcielał się w postaci złożone i intrygujące, a nawet niemoralne i cyniczne. Jednak to sympatyczna postać Maksa z hitu Seksmisja (1983 rok) przyniosła Stuhrowi największą popularność.

Aktor znany jest także z ról dubbingowych. Jego głos można usłyszeć między innymi w filmach z serii „Shrek”, gdzie stworzył niezapomnianą postać Osła.

Jerzy Stuhr z powodzeniem wyreżyserował kilka filmów. W tej roli zadebiutował w 1994 roku w filmie „Spisek cudzołożnic”. Dzieło zostało nagrodzone na Festiwalu w Gdyni, w tym za pierwszoplanową rolę kobiecą dla Stanisławy Celińskiej. Jeszcze większym sukcesem okazał się film z 1997 roku - Historie miłosne. Był on bardzo chętnie oglądany, a także otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Ostatnim dziełem artysty jest film Obywatel z 2014 roku. Wystąpiły tam gwiazdy takie jak Janusz Gajos czy Magdalena Boczarska.

Jerzy Stuhr odniósł sukces zarówno w teatrze, filmie jak i telewizji ze względu na niezwykle starannie dopracowany warsztat aktorski oraz wrodzony urok i intelekt.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też