Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Jacek Cygan

Jacek Cygan

Jacek CyganSzczegółyOpisWydarzeniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
73 lata
data urodzenia:
06.07.1950
miejsce urodzenia:
Sosnowiec
dyscyplina:
Autor tekstów, poeta, autor musicalowy, scenarzysta i prozaik

Opis

Jacek Cygan to pochodzący z Sosnowca autor tekstów piosenek, poeta, scenarzysta, autor musicalowy, juror i organizator festiwali muzycznych. Od 2014 stał się honorowym obywatelem Sosnowca.

O Jacku Cyganie 

Jacek Cygan od końca lat 60. mieszka w Warszawie, gdzie w 1973 roku został absolwentem Wydziału Cybernetyki WAT. Pierwsze piosenki Jacka Cygana zaczęły powstawać na studiach.

 

W 1975 roku założył razem z Jerzym Filarem zespół Nasza Basia Kochana, z którym rok później zdobył I nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1978 roku został nagrodzony przez Program III Polskiego Radia za stworzoną wspólnie z Elżbietą Adamiak piosenkę „Rozmowa”. Był to przełomowy czas, od tego czasu  współpracuje z czołówką polskich kompozytorów i wokalistów muzyki rozrywkowej. Pracował razem m.in. z zespołem Crash oraz z kompozytorem Krzesimirem Dębskim.

Piosenki Jacka Cygana 

Jacek Cygan jest autorem wielu znakomitych utworów. Stworzył ponad 1000 tekstów piosenek, z czego wiele stało się znanymi przebojami. Należą do nich między innymi„Jaka róża, taki cierń”, którą wykonała  Edyta Geppert czy "Wypijmy za błędy”, który stał się przebojem repertuaru Ryszarda Rynkowskiego.

 

Oprócz tego piosenki Jacka Cygana wykonali artyści, tacy jak między innymi  Alicja Majewska, Krzysztof Antkowiak, Hanna Banaszak, Ewa Bem, Krystyna ProńkoMaryla Rodowicz, Krzysztof Krawczyk, Wojciech Skowroński, Stanisław Sojka oraz wielu innych uznanych polskich artystów. 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Błażej Pajda, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji

 

 

Kategorie:muzyka polska

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też