Dubska

Dubska

Dubska to jeden z polskich zespołów tworzących muzykę reggae od ponad 20 lat. Muzycy swoją przygodę z tym gatunkiem rozpoczęli w 1999 roku w Bydgoszczy, gdzie rok później ukazała się płyta demo pod szyldem Madżonga Records. Wraz z nagraniem demonstracyjnym na płycie pojawiły się również dwa zapisy koncertów z bydgoskich klubów pod nazwą Sanatorium i Mózg. O zespole zrobiło się głośno w momencie zdobycia nagrody na festiwalu w Ostródzie w kategorii "najlepsza sekcja rytmiczna". Po tym czasie nastąpił przełom i w roku 2005 Dubska wydali swój pierwszy oficjalny album pod tym samym tytułem, co przyczyniło się m.in do występu na Przystanku Woodstock. Na płycie znajduje się 13 utworów, a wśród nich letni przebój lata "Raj", grany przez wiele stacji radiowych. Zaledwie rok później zespół powraca z kolejną płytą pt "Avocado" pozostającą w typowych brzmieniach z gatunku reggae, charakterystycznych dla tego zespołu. Co ciekawe tytułowy utwór został pozytywnie przyjęty przez słuchaczy 3 programu Polskiego Radia i przez wiele tygodni gościł na liście przebojów. 

Jaka forma gatunku reggae wyróżnia twórczość zespołu Dubska?

Już na samym początku w utworach muzycy szczególnie kładą nacisk na brzmienia z wykorzystaniem elementów gitary, perkusji z werblem nastawionym na wysokie tony oraz instrumentami dętymi. Oprócz tego, w utworach zespołu można usłyszeć wyrazistą i charakterystycznie pulsującą linię basu, przechodzącą na bit perkusyjny. Odpowiednie wykorzystanie dźwięków przy użyciu gitary basowej można usłyszeć na czwartej płycie zespołu pod tytułem "Loko-Loko". Co więcej muzycy potrafili połączyć ze sobą wiele gatunków muzycznych, a utwory z domieszką soulu, hip-hopu i muzyki klubowej można uznać za nową inspirację jeżeli chodzi o twórczość tego zespołu. Co ciekawe, wyżej wymienione elementy muzyczne to nie jedyna przygoda muzyków z alternatywnymi tonami. Nowe nagrania wydane w roku 2013 na płycie "Love & Culture" inspirowane są utworami o tematyce miłosnej. Fani rock and rolla również znajdą coś dla siebie za sprawą kapeli Everly Brothers,  która miała rewolucyjny wpływ na ten gatunek muzyczny. Jeżeli chodzi o wolniejsze tempo w stylu rocksteady to wielbiciele melodyjnych i pulsujących brzmień również znajdą wiele utworów. Mowa tutaj również o piosenkach w stylu latynoskim.

Z kim współpracował zespół Dubska?

Rok 2007 można uznać za jeden z kluczowych momentów w karierze tego zespołu. Za sprawą podjętej współpracy z Gerbertem Moralesem (założycielem i liderem niesamowitej grupy Jah Division), którego uznaję się za ojca rosyjskiego reggae, muzycy z zespołu połączyli swoje siły wydając wspólnie album pt "Dubska Division". Album składający się z 2-płytowego digipacku zawiera utwory Gerberta Moralesa w zupełnie nowej aranżacji wraz z dołączonym filmem na DVD opisującego historię wspólnej współpracy. W 2015 roku Dubska wydał kolejny album zatytułowany "Ulicami", gdzie muzycy wraz z producentem Olem Mothashipp  zaskoczyli swoich słuchaczy nowymi brzmieniami z elementami współczesnej elektroniki i alternatywnego popu. Płyta "Loko-Loko" przy której pieczę sprawował Jarosław Hejmann została nagrana w formie mixu z domieszką muzyki latynoskiej, ballad akustycznych i oldschoolowego disco.

Podsumowanie dotychczasowej działalności 

W 2018 roku Dubska wydając dwupłytowy album "Bajki i Legendy" podsumowała 20-lecie swojej twórczości. Specjalny koncert odbył się na Reggae Festival w Ostródzie w 2019 roku na który przybyła spora część widowni. Wielu gości zaprezentowało najciekawsze utwory z całej zebranej do tej pory działalności artystycznej zespołu. Oprócz tego członkowie Dubska bardzo chętnie biorą udział w wielu akcjach społecznych i kulturowych na terenie Bydgoszczy. Jako Stowarzyszenie Get Up zespół od 2018 roku organizuje festiwal pod nazwą Get Up Bydgoszcz. 

Ciekawostki na temat zespołu Dubska 

  • W czasie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Toruniu koncert z udziałem zespołu nie doszedł do skutku, ze względu na specyficzną nazwę grupy, która niektórym mogła kojarzyć się z "dupskiem". 
  • Jako jedni z nielicznych zespołów wydali album dzięki Mami Records, molestując telefonicznie swojego wydawcę.
  • Muzycy mieli w planach otworzenie spółdzielni socjalnej, jednak na obecną chwilę wciąż tworzą muzykę jako zespół.
  • W 2019 roku z zespołem pożegnał się wieloletni wokalista Dymitr Czabański, który obecnie pracuje nad solowym albumem. 
  • Dubska zagrali na wielu festiwalach takich jak: Woodstock czy Summer Fall Festival.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Dubska: Damian Syjonfam, Dub FX, Shashamane, Johny Rockers, Skankan, Negril, Julian Marley, Tabu, Pidżama Porno, Gutek, Vito Bambino, Vavamuffin,

 

Dubska - Często zadawane pytania

  • Obecnie w skład zespołu wchodzi osiem osób"
  • Na obecną chwilę zespół wydał osiem albumów"
  • Od połączenia dwóch gatunków muzycznych: dub i ska."
pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Dubska
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/