Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmergala-ksw

Wszystkie wydarzenia w mieście

reggae polskiezespoły reggae

Dubska

DubskaOpisWydarzeniaDubska - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Dubska to jeden z polskich zespołów tworzących muzykę reggae od ponad 20 lat. Muzycy swoją przygodę z tym gatunkiem rozpoczęli w 1999 roku w Bydgoszczy, gdzie rok później ukazała się płyta demo pod szyldem Madżonga Records. Wraz z nagraniem demonstracyjnym na płycie pojawiły się również dwa zapisy koncertów z bydgoskich klubów pod nazwą Sanatorium i Mózg. O zespole zrobiło się głośno w momencie zdobycia nagrody na festiwalu w Ostródzie w kategorii "najlepsza sekcja rytmiczna". Po tym czasie nastąpił przełom i w roku 2005 Dubska wydali swój pierwszy oficjalny album pod tym samym tytułem, co przyczyniło się m.in do występu na Przystanku Woodstock. Na płycie znajduje się 13 utworów, a wśród nich letni przebój lata "Raj", grany przez wiele stacji radiowych. Zaledwie rok później zespół powraca z kolejną płytą pt "Avocado" pozostającą w typowych brzmieniach z gatunku reggae, charakterystycznych dla tego zespołu. Co ciekawe tytułowy utwór został pozytywnie przyjęty przez słuchaczy 3 programu Polskiego Radia i przez wiele tygodni gościł na liście przebojów. 

Jaka forma gatunku reggae wyróżnia twórczość zespołu Dubska?

Już na samym początku w utworach muzycy szczególnie kładą nacisk na brzmienia z wykorzystaniem elementów gitary, perkusji z werblem nastawionym na wysokie tony oraz instrumentami dętymi. Oprócz tego, w utworach zespołu można usłyszeć wyrazistą i charakterystycznie pulsującą linię basu, przechodzącą na bit perkusyjny. Odpowiednie wykorzystanie dźwięków przy użyciu gitary basowej można usłyszeć na czwartej płycie zespołu pod tytułem "Loko-Loko". Co więcej muzycy potrafili połączyć ze sobą wiele gatunków muzycznych, a utwory z domieszką soulu, hip-hopu i muzyki klubowej można uznać za nową inspirację jeżeli chodzi o twórczość tego zespołu. Co ciekawe, wyżej wymienione elementy muzyczne to nie jedyna przygoda muzyków z alternatywnymi tonami. Nowe nagrania wydane w roku 2013 na płycie "Love & Culture" inspirowane są utworami o tematyce miłosnej. Fani rock and rolla również znajdą coś dla siebie za sprawą kapeli Everly Brothers,  która miała rewolucyjny wpływ na ten gatunek muzyczny. Jeżeli chodzi o wolniejsze tempo w stylu rocksteady to wielbiciele melodyjnych i pulsujących brzmień również znajdą wiele utworów. Mowa tutaj również o piosenkach w stylu latynoskim.

Z kim współpracował zespół Dubska?

Rok 2007 można uznać za jeden z kluczowych momentów w karierze tego zespołu. Za sprawą podjętej współpracy z Gerbertem Moralesem (założycielem i liderem niesamowitej grupy Jah Division), którego uznaję się za ojca rosyjskiego reggae, muzycy z zespołu połączyli swoje siły wydając wspólnie album pt "Dubska Division". Album składający się z 2-płytowego digipacku zawiera utwory Gerberta Moralesa w zupełnie nowej aranżacji wraz z dołączonym filmem na DVD opisującego historię wspólnej współpracy. W 2015 roku Dubska wydał kolejny album zatytułowany "Ulicami", gdzie muzycy wraz z producentem Olem Mothashipp  zaskoczyli swoich słuchaczy nowymi brzmieniami z elementami współczesnej elektroniki i alternatywnego popu. Płyta "Loko-Loko" przy której pieczę sprawował Jarosław Hejmann została nagrana w formie mixu z domieszką muzyki latynoskiej, ballad akustycznych i oldschoolowego disco.

Podsumowanie dotychczasowej działalności 

W 2018 roku Dubska wydając dwupłytowy album "Bajki i Legendy" podsumowała 20-lecie swojej twórczości. Specjalny koncert odbył się na Reggae Festival w Ostródzie w 2019 roku na który przybyła spora część widowni. Wielu gości zaprezentowało najciekawsze utwory z całej zebranej do tej pory działalności artystycznej zespołu. Oprócz tego członkowie Dubska bardzo chętnie biorą udział w wielu akcjach społecznych i kulturowych na terenie Bydgoszczy. Jako Stowarzyszenie Get Up zespół od 2018 roku organizuje festiwal pod nazwą Get Up Bydgoszcz. 

Ciekawostki na temat zespołu Dubska 

  • W czasie obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Toruniu koncert z udziałem zespołu nie doszedł do skutku, ze względu na specyficzną nazwę grupy, która niektórym mogła kojarzyć się z "dupskiem". 
  • Jako jedni z nielicznych zespołów wydali album dzięki Mami Records, molestując telefonicznie swojego wydawcę.
  • Muzycy mieli w planach otworzenie spółdzielni socjalnej, jednak na obecną chwilę wciąż tworzą muzykę jako zespół.
  • W 2019 roku z zespołem pożegnał się wieloletni wokalista Dymitr Czabański, który obecnie pracuje nad solowym albumem. 
  • Dubska zagrali na wielu festiwalach takich jak: Woodstock czy Summer Fall Festival.

 

 

Poznaj innych artystów, z którymi wystąpi Dubska: Damian Syjonfam, Dub FX, Shashamane, Johny Rockers, Skankan, Negril, Julian Marley, Tabu, Pidżama Porno, Gutek, Vito Bambino, Vavamuffin,

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone
Ostróda Reggae Festival

Ostróda Reggae Festival

05-09.07.2023

Ostróda

Dubska - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Dubska?

Miejscowości, w których Dubska wystąpi w najbliższym czasie: Ostróda.

Z ilu osób składa się zespół Dubska?
Obecnie w skład zespołu wchodzi osiem osób"
Ile albumów wydali do tej pory muzycy?
Na obecną chwilę zespół wydał osiem albumów"
Skąd pochodzi nazwa zespołu?
Od połączenia dwóch gatunków muzycznych: dub i ska."

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźŚląskieWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn