Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Artysta Damian SyjonFam

Damian SyjonFam

Damian SyjonFamOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Damian Syjonfam, a właściwie Damian Skoczylas, urodził się 9 marca 1977 w Świdniku. Już jako dziecko odkrył pasję muzyczną. Wspomina to tymi słowami: „Odkąd w wieku 13 lat nauczyłem się kilku akordów na gitarze, już się z nią nie rozstaję, piszę piosenki po to żeby wyrazić to co czuję.” 

Początki kariery

Profesjonalną karierę rozpoczął w latach 90. w zespole reggae Natura, gdzie grał na gitarze. Zagrali razem kilka koncertów. Następnym krokiem był wyjazd do Londynu, gdzie Damian ukończył kurs realizacji dźwięku. Po powrocie, w 2008 roku, założył zespół ComeYah. Został w nim wokalistą i autorem tekstów. Współtworzył również muzykę. Wydali razem album „Na Wschód”, który ogromnie spodobał się fanom muzyki reggae. Damian jednak odszedł z zespołu, wyjechał za granicę i na jakiś czas zamilkł.

 

W 2012 roku jego wyjątkowy głos został doceniony przez czasopismo Free Colours, w którym został nominowany jako wokalista roku. 

Pierwszy solowy album Damiana Syjonfama

W tym samym roku Damian rozpoczął pracę nad swoją pierwszą płytą solową. Współpracował przy niej z Krystianem K-Jah Walczakiem, D'Roots Brothers, House of Riddim oraz Bass Galore Productions.

 

Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 2014 kiedy to powrócił w wielkim stylu na polską scenę podczas festiwalu Ostróda Reggae Festival oraz wydał swój pierwszy album „Wracam do domu”. Teksty, które do tego albumu napisał i zaśpiewał, opowiadają o prawdziwym domu, za którym każdy z nas tęskni oraz często obecnej w jego twórczości, nieskończonej, wszechogarniającej miłości.

 

Do dwóch utworów z pierwszego albumu: „Wracam do domu” i „Powstanie” powstały teledyski. Reżyserią zajęła się Magdalena Dziewulska-Skoczylas, realizacją Xvisuals. 

Co było, to będzie

Kolejny album Damiana: „Co było, to będzie” ukazał się na początku roku 2016. Jak poprzednio, współpracował przy nim z Watzkiem Wawrzyniakiem. Pojawiają się na nim gościnnie Mesajah, Pablopavo i Paprodziad, a także niemiecki Oneness Records oraz Riddim Bandits. Podobnie jak pierwszy album, ten również został wydany przez Lou & Rocked Boys.

Tak o swoim albumie mówi sam artysta: "Świat bardzo szybko zbliża się do granicy, po której przekroczeniu, ludzie ze swoją radością, smutkiem, złością i wszystkimi uczuciami, które nadają życiu sens - nie będą już nic znaczyć.

Dlatego wrócimy do miejsca w którym wszystko się zaczęło, zbudujemy wszystko na nowo. Tak naprawdę ten proces już się rozpoczął. Jaki to będzie świat, to zależy tylko i wyłącznie od nas. Muzyka ma dawać ludziom przyjemność, ukojenie, zabierać ich do miejsc za którymi tęsknią ich serca. Takie jest przesłanie tej płyty. Posłuchaj może okaże się że i Ty na niej jesteś.”

Do albumu powstały aż cztery teledyski: "Kto ma siłę”, „Ekonomiczna wojna”, „Opowieści” i „Etykiety”. Trzy z nich zostały ponownie wyreżyserowane przez Magdalenę Dziewulską-Skoczylas. W 2017 artysta wydał pierwszą płytę winylową: „Ten świat jest Twój” z kompilacją utworów ze swoich albumów. Znalazły się na niej również niepublikowane do tej pory: „Terror” i „Fałszywy doktor”. Do „Terroru” powstał teledysk. 

Trzecia płyta Damiana

Już rok później Damian skończył kolejny album „Czuję, więc jestem”. Można w nim usłyszeć jak zawsze nietuzinkowy styl i wrażliwość artysty. Co wyjątkowe, przy tym albumie Damian pokazał swoje umiejętności producenckie. Wykorzystał wiedzę zdobytą przed laty w Londynie na kursie realizacji dźwięku. Jako OneFarm został producentem płyty. Została ona nagrana w studio prowadzonym przez niego razem z żoną.

W ten sposób Damian Syjonfam stał się wokalistą, kompozytorem, autorem tekstów, multiinstrumentalistą oraz producentem w jednym.

Trzeci album ukazuje w jaki sposób artysta poszukuje nowych brzmień w ukochanym stylu reggae. Słychać w nim nowoczesne jamajskie nuty oraz instrumenty elektroniczne. Tytułowy utwór z albumu „Czuję, więc jestem” doczekał się teledysku. 

Współprace i inspiracje

Jak zwykle Damian zaprosił do współpracy wielu artystów, zarówno nowych, jak i tych, z którym współpracował poprzednio: D’Roots Brothers, Watzka Wawrzyniaka, Rafała Karwota, Chonabibe oraz Neoklez Stanisław Leszczyński. Na albumie można usłyszeć nawet syna artysty – Dawida.

Współpraca z innymi twórcami jest charakterystyczna dla twórczości Damiana. Sam mówi o tym w ten sposób: „Grałem z wieloma osobami z którymi doświadczyłem wielu muzycznych uniesień, muzyka to język który w zależności od tego kto go używa zawsze brzmi inaczej (…).”

W tekstach Damiana widoczne są jego doświadczenia i obserwacje życiowe. Przebija w nich apel o pokój, wzajemne zrozumienie i szacunek. Każda historia jest autentyczna, poruszająca i wciągająca.

Artysta mówi: „Podobno świat zewnętrzny to odbicie tego co jest w nas. Jestem tak samo niedoskonały jak świat który mnie otacza, ale uważam że dążenie do doskonałości to cel mój i każdego człowieka, a świadomość pozwala nam dokonywać właściwych wyborów. Ja wybrałem muzykę, jako pole na którym mogę wyrazić swoje odczucia.”

Autor zdjęcia: Dawid Szczygielski

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Damian Syjonfam?
Damian Skoczylas.
Jak nazywał się pierwszy zespół założony przez Damiana?
ComeYah.
Jak nazywa się firma producencka założona przez Damiana?
OneFarm.
Jak nazywała się pierwsza solowa płyta Damiana?
„Wracam do domu”.

Fani lubią też

Zobacz też