Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemopener-festivalolsztyn-green-festival
Home Artysta Masala Soundsystem

Masala Soundsystem

Masala SoundsystemOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Od melancholii dubu przez orientalny dancehall po powalającą moc drum'n'bassu i techno. Od subtelnych brzmień tradycyjnych instrumentów po ognisty ethno-elektro-punk. Od interpretacji tradycyjnych melodii po rapowe teksty z punkowym zacięciem, pełne buntu przeciw regułom dzisiejszego świata. 

Masala Soundsystem to międzykulturowy kolektyw z Warszawy, znany z 20 lat działalności oraz 10 albumów i EP-ek. Łączą tradycyjne instrumenty (sarangi, lira korbowa, ney, duduk, drumla, saz, suka, darbuka, bendir) i techniki wokalne (śpiew gardłowy) z Azji, Bliskiego Wschodu i Europy Wschodniej oraz perkusyjne loopy, głęboki bas i społecznie świadomą uliczną poezję. Wszystko serwują z sowitą dozą punkowej energii i "rozumnego szału". Grupę tworzą wirtuozi w swoich dziedzinach, wywodzący się z tak odległych światów jak tradycyjna muzyka ludowa, hip-hop, reggae i dancehall czy współczesna muzyka elektroniczna. Ich wspólne działania artystyczne okazują się jednak doskonale współgrać i tworzą fascynującą całość. Nie ma innego zespołu, który wprowadza w życie tak szalony plan.

Od przeszłości po przyszłość, od zachodu po wschód, od przeszłości po przyszłość. Od Tarnobrzegu po Bangladesz. Total Masala! Historia Masala Soundsystem rozpoczęła się w 2002 roku, gdy dziennikarz, pisarz i podróżnik Max Cegielski zebrał grupę przyjaciół aby zagrać imprezę promującą jego książkę "Masala", napisaną w rezultacie podróży przez Indie. Poza nim "ojcami założycielami" byli Que Sabroso (ex-Brygada Kryzys, ex-Tilt), Praczas (Village Kollektiv) i Szaja (Kapela Ze Wsi Warszawa, R.U.T.A.). Muzycznym założeniem była chęć zaprezentowania porywającej, pełnej tanecznej energii muzyki z różnych stron świata. Założenie ideowe stanowiła potrzeba ukazania, że międzykulturowe różnice nie muszą być źródłem konfliktów - mogą być podstawą dla fascynującego dialogu, odbywającego się na płaszczyźnie muzyki i wspólnej zabawy.

Tak narodził się kolektyw Masala Soundsystem, który od 2002 do 2005 zagrał setki imprez na terenie całej Polski, goszcząc przy tym dziesiątki utalentowanych instrumentalistów, wokalistów, MCs, DJ-ów, VJ-ów i tancerek. Poza Praczasem, założyciele Masali zmniejszali z biegiem czasu zaangażowanie w jej działania. Jednocześnie jednak, z utalentowanego grona jej "regularnych gości", wykluł się nowy "rdzenny" skład.

W 2003 roku Masala Soundsystem rozpoczęła pracę nad autorskim materiałem i wydała debiutancką EPkę. Wkrótce stała się regularnym koncertowym zespołem i tak funkcjonuje do dziś. Przez 20+ lat działalności, Masala Soundsystem zagrała 1000+ koncertów, imprez i audycji, m. in. występując na największych i najbardziej prestiżowych festiwalach w Polsce oraz m. in w Korei Płd, Afganistanie, Belgii, Niemczech, czechach, Indiach, Francji, Turcji czy na Węgrzech. 

Przebojowy singiel "Od Tarnobrzegu po Bangladesz", promujący pierwszy album zespołu, do dziś pojawia się na playlistach krajowych rozgłośni i telewizji. Kolejne single zespołu, mimo skrajnie niekomercyjnego charakteru, wielokrotnie przykuwały uwagę krajowych mediów. Dowodem są m.in. dwa koncerty zagrane przez Masalę na żywo w Radiowej Trójce. Poza granicami Polski utwory Masali grało m. in. Kultowe Radio Multi-Kulti z Berlina oraz legendarni DJ'e BBC Asia i BBC Radio 1 - Bobby Friction i DJ Nihal. 

Kategorie:reggae polskie

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też