Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Andrzej Zaucha

Andrzej Zaucha

Andrzej ZauchaSzczegółyOpisWydarzeniaAndrzej Zaucha - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

miejsce urodzenia:
Kraków
dyscyplina:
Wokalista jazzowy i R&B, artysta kabaretowy, aktor teatralny, perkusista oraz saksofonista
social media:

Opis

Andrzej Zaucha (1949 - 1991) był polskim wokalistą rhythm-and-bluesowym i jazzowo-popowym, saksofonistą altowym i perkusistą oraz aktorem i artystą kabaretowym.

 

Jego głos można było usłyszeć w wielu produkcjach telewizyjnych m.in. Przybysze z Matplanety i Gumisie. Najpopularniejsze utwory Andrzeja Zauchy to: „Byłaś serca biciem”, „Baw się lalkami”, „C’est la vie – Paryż z pocztówki”, „Siódmy rok”, „Magia to ja”, „Wymyśliłem Ciebie”, „Smakować świat”, „Jak na lotni”, „Bądź moim natchnieniem”, „O cudzie w tancbudzie”, „Czarny Alibaba” z repertuaru Heleny Majdaniec, czy „Baby, ach te baby” z repertuaru Eugeniusza Bodo, stworzona razem  z Ryszardem Rynkowskim.

Andrzej Zaucha we współpracy z artystami 

Andrzej Zaucha współpracował z wieloma artystami jazzowymi, m.in. z Januszem Muniakiem, Zbigniewem Seifertem, Tomaszem Stańką, Jarosławem Śmietaną, Michałem Urbaniakiem i Janem Ptaszynem Wróblewskim. Współtworzył też zespoły rockowe  Grupa Doctora Q, Kwadratem i Kasa Chorych.

 

Na początku lat 90. razem z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim tworzył kabaret Sami. W 1990  wykonywał piosenkę czołówkową do polskiej wersji językowej Gumisiów.

Płyty Andrzeja Zauchy

W 1983 roku  pojawiła się pierwsza płyta Andrzeja Zauchy Wszystkie stworzenia duże i małe. Najbardziej populary utwór, który znalazł się na krążku był  wykonany w duecie z Ewą Bem. W 1987 ukazał się kolejny solowy krążek  Zauchy Stare, nowe, najnowsze, na którym znalazły się jego największe przeboje  „Myśmy byli sobie pisani”, „Bądź moim natchnieniem” i „C’est la vie – Paryż z pocztówki”. W 1988 podczas występu w Opolu zaprezentował piosenkę „Byłaś serca biciem”, za którą zdobył wyróżnienie. Utwór stał się największym przeboje artysty.

Koncerty Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha był jednym z najzdolniejszych polskich wykonawców, po których pozostała wielka pustka, ponieważ koncerty Andrzeja Zauchy cieszyły się wielką popularnością. Jednak jego utwory  cały czas mają się świetnie i są prezentowane przez zespoły oraz wykonawców, którzy próbują się zmierzyć z jego repertuarem. 

 

Obecnie jego utwory można usłyszeć podczas koncertów tribute to Andrzej Zaucha, podczas których jeszcze raz będzie można usłyszeć niezapomniane utwory z repertuaru artysty w wykonaniu zdolnych muzyków takich ja między innymi Byłaś serca biciem czy Nie takie mnie kochały. Utwory te na stałe zapisały się w historii polskiej piosenki i do dzisiaj słuchane przez fanów zdolnego wokalisty. Koncerty z utworami Andrzeja Zauchy cieszą się popularnością również wśród młodszego pokolenia fanów.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Małgorzata i Tomasz Bogdanowiczowie, CC-BY-SA 4.0

Wydarzenia

Andrzej Zaucha - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Andrzej Zaucha?

Miejscowości, w których Andrzej Zaucha wystąpi w najbliższym czasie: Wrocław.

Fani lubią też

Zobacz też