Na czasie

agnieszka-chylinskalil-tracyopener-festivaldawid-podsiadloto-krakow-tworzy-metamorfozydrift-masters
Home Artysta Eric Clapton

Eric Clapton

Eric ClaptonOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Eric Clapton to angielski gitarzysta, wokalista i twórca piosenek. Urodził się w 1945 roku w Ripley w Wielkiej Brytanii.

 

Był dzieckiem 16-letniej Patricii Molly Clapton i żołnierza z Montrealu, który jeszcze przed narodzinami Erica wyjechał do Kanady. Wychowywała go babcia. Już jako nastolatek wykazywał duży talent muzyczny.

 

Na początku grywał na londyńskich ulicach, a później na krótko dołączył do grającego R&B zespołu „The Roosters”. W latach 1963-1965 był członkiem rock and rollowej grupy „The Yardbirds”. Tam wykształcił swój styl gry i stał się muzykiem rozpoznawalnym na brytyjskiej scenie. Ważnym punktem w karierze artysty była jego działalność w zespole „John Mayall & the Bluesbreakers”.

Kariera Erica Claptona

Popularność przyniosła mu płyta „Blues Breakers with Eric Clapton”, która ukazała się w 1966 roku. Znalazły się tam bluesowe standardy artystów takich jak Otis Rush, Freddie King czy Robert Johnson oraz kilka piosenek autorstwa Mayalla i Claptona.

 

W tym samym roku Eric Clapton opuścił „John Mayall & the Bluesbreakers” i dołączył do nowo powstałego zespołu „Cream”. Ich debiutancki album - „Fresh Cream” pokrył się złotem w Stanach, Wielkiej Brytanii i Australii. W 1967 roku „Cream” wyjechał na tournée po Stanach Zjednoczonych i wydał kolejną płytę pod tytułem „Disraeli Gears”. Znalazły się tam hity takie jak „Strange Brew” oraz „Sunshine of Your Love”. Płyta sprzedała się w milionowych nakładzie w Stanach, a także pokryła się złotem w Wielkiej Brytanii i platyną w Australii.

 

Zespół rozpadł się w 1968 roku, a Clapton utworzył nową grupę o nazwie „Blind Faith”. W 1993 roku Cream został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Trio odnowiło działalność, aby wystąpić na tej ceremonii.

Kariera solowa i przeboje Layla i Tears In Heaven

W późniejszych latach Clapton rozpoczął niezwykle udaną, solową karierę, w trakcie której wydał 22 albumy i stworzył przeboje takie jak „Layla”, „Crossroads”, „Tears In Heaven”, „Hoochie Coochie Man” czy „Somebody's Knocking”. Piosenka „Tears In Heaven” powstała pod wpływem tragicznej śmierci 4-letniego syna artysty.

Eric Clapton w Polsce 

Eric Clapton w Polsce występował wielokrotnie, w tym w 2014 roku na Life Festival Oświęcim. Koncerty Erica Claptona nieustannie cieszą się wielką popularnością. Podczas wydarzeń artysta przekazuje słuchaczom całą gamę emocji zawartą w utworach. Na kolejne koncerty Erica Claptona czekają fani na całym świecie, dla których jest to okazja, aby na żywo usłyszeć jeszcze raz największe przeboje artysty takie jak Tears In Heaven czy Layla.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Ckuhl, CC-BY-SA 3.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też