Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Miejsce Ośrodek Kultury Andaluzja

Ośrodek Kultury Andaluzja

Piekary Śląskie, Oświęcimska 45
Ośrodek Kultury AndaluzjaOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Początki istnienia Ośrodka Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich sięgają końca lat 50. Najpierw instytucja nosiła nazwę “Dom Socjalny” i miała pełnić funkcję domu kultury działającego przy Kopalni Andaluzja. W 1960 roku inwestycja została ukończona i tym samym uzyskano pozwolenie na użytkowanie obiektu. Przekształcono go w Zakładowy Dom Kultury Andaluzja. Pierwszym kierownikiem nowej instytucji został Henryk Lewicki. W Domu Kultury w Piekarach Śląskich szybko zaczęły swoją działalność zespoły, sekcje, koła zainteresowań. Wśród nich znajdowały się: zespoły baletowe, gitarzystów, akordeonistów, orkiestry dętej, koło fotograficzne. Oprócz wymienionych w Zakładowym Domu Kultury swoją siedzibę znalazł, pochodzący z Brzozowic, Śląski Chór Górniczy “Polonia Harmonia” o bogatych tradycjach i imponującym dorobku artystycznym. Kolejnym kierownikiem obiektu został Jerzy Muller. W tamtym czasie w Domu Kultury odbywało wiele imprez kulturalnych, koncertów, wystąpili tam np.: Andrzej Rosiewicz i Marek Grechuta. 

 

Ważną datą w historii obiektu jest 1 sierpnia 1997 rok, kiedy to Zakładowy Dom Kultury Andaluzja przejął Urząd Miasta Piekary Śląskie i przekształcił go w Ośrodek Kultury Andaluzja. Dyrektorem instytucji został wtedy Janusz Bugiel, który przyczynił się do wzbogacenia oferty kulturalnej Ośrodka. 

Ośrodek Kultury Andaluzja — wydarzenia

W Ośrodku Kultury Andaluzja odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Na deskach instytucji wystąpiły teatry, między innymi “Zwierciadło” z Łodzi, Współczesny Teatr Muzyki i Gestu – Compagnie de L’idiot z Nancy, dając przedstawienie pt. “Alfabet”. Wyjątkową imprezą były także Igrzyska Kulturalne, w których uczniowie okolicznych szkół podstawowych wykazali się swoimi zdolnościami w różnych dziedzinach twórczości artystycznej. Do cyklicznych imprez Ośrodka Kultury Andaluzja wpisały się również wernisaże wystaw fotografii artystycznej,  malarstwa, rysunku, grafiki i plakatu. Swoje wystawy w Ośrodku mieli między innymi: Antoni Kreis, Krzysztof Szafraniec, Roman Holewa, Jolanta Glińska, Agnieszka Wawro, Anna Siudeja.

Ośrodek Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich — koncerty 

W Ośrodku Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich odbyło się wiele koncertów największych artystów. Zagrali tam: Krzysztof Daukszewicz, Jose Tores, Tomasz Szwed, Kuba Sienkiewicz, Wojciech Waglewski i Mateusz Pospieszalski z zespołem Voo Voo. Ówczesny dyrektor Ośrodka Kultury Andaluzja – miłośnik jazzu – rozszerzył ofertę muzyczną zakładając “Jazz Club Andaluzja”. Z jego inicjatywy zrodziły się wówczas również obchody Święta Irlandii. Tradycją stały się koncerty zespołu Carrantuohill z Żor grającego ludową muzykę irlandzką.

Ośrodek Kultury Andaluzja — bilety

Ośrodek Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich posiada niezwykle bogatą ofertę wydarzeń artystycznych. Sprawdź dostępne bilety!

 

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Ośrodek Kultury Andaluzja?
Ośrodek Kultury Andaluzja znajduje się przy ulicy Oświęcimskiej 45 w Piekarach Śląskich.
Jakie wydarzenia odbyły się w Ośrodku Kultury Andaluzja?
W Ośrodku Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich regularnie odbywają się zajęcia: Fit Kid, Aktywny Maluch, aerobik, Aikido i Shinkendo, joga. Oprócz tego w Ośrodku odbyły się takie wydarzenia jak: spektakl “Egzystencja” w wykonaniu teatru tańca “Cordis”, Pokaz Filatelistyczny zorganizowany przez Terenowe Koło Związku Filatelistów i wiele innych.
Kiedy został utworzony Ośrodek Kultury Andaluzja?
Początki Ośrodka Kultury Andaluzja w Piekarach Śląskich sięgają końca lat 50. W 1960 roku instytucja uzyskała pozwolenie na użytkowanie obiektu i została przekształcona w Zakładowy Dom Kultury Andaluzja.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też