Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Miejsce Bytomskie Centrum Kultury

Bytomskie Centrum Kultury

Bytom, Żeromskiego 24
Bytomskie Centrum KulturyOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Bytomskie Centrum Kultury od początku swojej działalności jest wierne misji, jaką wypełnia. Jest nią promowanie kultury, aranżowanie działań artystycznych, kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, opartych na potrzebach mieszkańców Bytomia. Bytomskie Centrum Kultury realizuje swoje cele poprzez wszechstronną edukację kulturalną skierowaną zarówno do najmłodszych, jak i do młodzieży i dorosłych, współpracę z pasjonatami różnych dziedzin prowadzącą do aktywnego udziału lokalnej społeczności w kulturze, a także promocję sztuki współczesnej i nowych zjawisk w kulturze.

 

Obecną siedzibą Bytomskiego Centrum Kultury, znajdującego się przy Placu Karin Stanek 1, jest budynek, w którym od 1861 roku stał gmach Bractwa Strzeleckiego. W roku 1907 podjęto decyzję o realizacji projektu nowego obiektu. W 1912 roku został wzniesiony masywny, dwupiętrowy budynek, o wysokim spadzistym dachu i walcowatą wieżą. Po zakończeniu II wojny światowej gmach przez jakiś czas był opuszczony i niezagospodarowany. Szybko jednak zaczął w nim działać Miejski Dom Kultury. 15 czerwca 1953 roku budynek został przekazany Zarządowi Głównemu Związku Zawodowego Górników, nosił on wówczas nazwę Dom Kultury Związku Zawodowego Górników. Następnie opiekę nad gmachem przejęła kopalnia “Bytom”, a następnie kopalnia “Dymitrow”. Jesienią 1958 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Bytomiu odebrało Dom Kultury kopalni i nadało mu ponownie nazwę Miejski Dom Kultury.

 

W 1960 roku odnowiono wnętrza budynku. Uroczyste otwarcie miało miejsce 20 listopada tegoż roku. Kierownikiem Miejskiego Domu Kultury w latach 1960-1964 był śląski poeta Stanisław Horak. Miał tutaj siedzibę teatr lalek, prężnie działały sekcje malarskie i fotografii amatorskiej. W budynku odbywały się także pokazy mody. W 1962 roku Miejski Dom Kultury w Bytomiu posiadał 12 zespołów artystycznych, prowadził wiele kółek zainteresowań, w których skupiał ok. 1800 uczestników. W roku 1968 nie mieścił już wszystkich aktywności, dlatego podjęto decyzję i rozpoczęto przebudowę Miejskiego Domu Kultury.

 

W 1991 r. dyrektorem Miejskiego Domu Kultury został Jacek Łumiński, pod którego kierunkiem powstał Śląski Teatr Tańca. 25 października tego samego roku rozpoczęła swoją działalność w Bytomiu Galeria Kronika i Centrum Sztuki. Uchwałą Rady Miejskiej w Bytomiu z 1992 roku formalnie powołana została nowa instytucja kultury działająca już pod nazwą Centrum Sztuki. 28 maja 1998 roku kolejną uchwałą zmieniono jej kształt organizacyjny, włączając ją do Bytomskiego Centrum Kultury jako filię. 28 grudnia 2011 roku adres Bytomskiego Centrum Kultury zmienił się z ul. Żeromskiego 27 na Plac Karin Stanek 1. W roku 2013 na placu pojawiła się także rzeźba plenerowa upamiętniająca artystkę. Gmach Centrum był wtedy równocześnie siedzibą dwóch instytucji: Bytomskiego Centrum Kultury i Śląskiego Teatru Tańca.

Bytomskie Centrum Kultury — wydarzenia

W Bytomskim Centrum Kultury odbyło się dotychczas wiele wydarzeń kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych. Wśród najbardziej popularnych znajdują się: operetka “Baron Cygański Johann Strauss” w wykonaniu Opery Śląskiej, spektakl Teatru Piasku Tetiany Galitsyny “ Królowa Śniegu”, Parkobajtle “Maluchy w Krainie Dźwięku”, “Dobre rady Lisa Witalisa, BCKino “Pamiętniki Tatusia Muminka” i wiele innych.

Bytomskie Centrum Kultury — koncerty 2022

Oferta koncertów Bytomskiego Centrum Kultury na rok 2022 przedstawia się bardzo ciekawie. W październiku wystąpi tam CeZik z zespołem NutkoSfera. W ramach letniego Parkogrania można będzie usłyszeć szantowy zespół “North Cape”. Odbędą się również koncerty “Fly me to the moon”, Waldemara Rychły czy “Jazz Bar Band”.

Bytomskie Centrum Kultury — bilety

Nadchodzące miesiące w Bytomskim Centrum Kultury to bogaty wachlarz wydarzeń kulturalnych, koncertów i spektakli. Nie przegap żadnego z nich i sprawdź dostępne bilety!

 

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Bytomskie Centrum Kultury?
Bytomskie Centrum Kultury znajduje się na Placu Karin Stanek 1 w Bytomiu.
Jakie wydarzenia odbyły się w Bytomskim Centrum Kultury?
W Bytomskim Centrum Kultury odbyło się dotychczas wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych. Były to: Teatr Piasku Tetiany Galistyny “Królowa śniegu”, koncert zespołu Jania Band, Parkobajtle “Maluchy w krainie dźwięku”, Koncert Warkoczem Pleciony, koncert zespołu Banita Band, projekcje filmowe, m.in: Kolano Ahed, Ennio, Margot i Alma oraz wiele innych.
Kiedy zostało utworzone Bytomskie Centrum Kultury?
Bytomskie Centrum Kultury powstało w 1992 roku.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też