Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemfame-mmadawid-podsiadlo
Home Miejsce Opera Śląska w Bytomiu

Opera Śląska w Bytomiu

Bytom, Stanisława Moniuszki 21
Opera Śląska w Bytomiu OpisWydarzeniaObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Zapraszamy na Galowy Koncert online z okazji 75-lat Opery Śląskiej. W programie zaprezentowane zostaną m.in. fragmenty takich oper jak „Nabucco”, „Don Carlos” i „Traviata” Giuseppe Verdiego, „Rokiczana” Stanisława Moniuszki, „La rondine”, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda, „Carmen” Georges'a Bizeta, „Łucja z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i wiele innych. Stream poniżej. 

 

 

Opera Śląska w Bytomiu to polski teatr muzyczny, który powstał w 1945 roku. Jego założycielem jest Adama Didura

 

Siedzibą Opery Śląskiej w Bytomiu jest gmach byłego Teatru Miejskiego, który wybudowany został w latach 1899–1901. Autorem projektu jest pochodzący z Berlina architekt Albert Bohma. Budynek stworzono w stylu neoklasycystycznym. Jego fundatorem był Franz Landsberger  bytomski filantrop, dzięki któremu powstał Beuthner Musikvereins.

Powstanie Opery Śląskiej w Bytomiu 

Za datę stworzenia Opery Śląskiej w Bytomiu określa się dzień premiery Halki Stanisława Moniuszki, która zaprezentowana została przez grupę kierowaną przez artystę Adama Didura.

 

Gmach Opery Śląskiej składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków tj. operowego i Sala Koncertowa . W 1927 roku odbyła się modernizacja i przebudowy Sali Koncertowej, którą kierował pochodzący z Berlina architekt Hans Poelzig. Jednak w 2000 roku w miejscu wybuch pożar, po którym przywrócono wygląd sali sprzed modernizacji Poelzinga. Na ścianach w tym czasie pojawiła się odtworzona sztukateria. Zaprojektowano też nowoczesną salę baletową, a przed budynkiem ostawiono dwie rzeźby popiersie Fryderyka Chopina pomnik Stanisława Moniuszki .

 

Podczas istnienia obiektu zaprezentowano ponad 250 premier oper, operetek i baletów. Wystawiono tu polskie dzieła obejmujące całokształt dorobku operowego Stanisława Moniuszki, utwory Karola Szymanowskiego, Ludomira Różyckiego, Witolda Rudzińskiego, Jana Adama Maklakiewicza, Józefa Świdra, Romualda Twardowskiego czy Tadeusza Bairda.

Repertuar Opery Śląskiej w Bytomiu 

W repertuarze Opery Śląskiej w Bytomiu znalazła się duża liczba oper Wolfganga Amadeusza Mozarta, wielkie dzieła Giuseppe Verdiego oraz prawie cała twórczość Giacomo Pucciniego i wiele innych światowych dzieł XX wieku.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Adrian Tync, CC-BY-SA 4.0

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też