Na czasie

voucher-kinowy-heliosopener-festivalhans-zimmerskoki-narciarskiegala-kswbody-worlds-vital
Home Miejsce Kino Zorza

Kino Zorza

Rzeszów, 3 Maja 28
Kino ZorzaOpisWydarzeniaFAQWystępowaliObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Kino Zorza to kultowe miejsce na mapie Rzeszowa. Rzeszowianie i mieszkańcy okolic mogą oglądać w nim filmy od roku 1956. Zorza przetrwała wiele niedogodności, które doprowadziły do upadku małych, niezależnych kin. W pierwszej kolejności był to spadek popularności kinowych seansów, spowodowany powszechną dostępnością magnetowidów i kaset VHS. Następnie zmasowana ofensywa multipleksów, które wyparły z rynku większość mniejszych kin, właśnie takich jak Zorza. Wreszcie to, co doprowadziło do upadku wiele instytucji kultury w Polsce – pandemia koronawirusa, która również poturbowała Zorzę, ale nie udało jej się zmusić jej właściciela, którym obecnie jest Regionalna Fundacja Filmowa, do zamknięcia kina.

Do Wielkiej Sali Kinowej w Zorzy na seans może wejść nawet 500 osób – przez wiele lat czyniło to ją jedną z największych sali kinowych w PRL-u. Rzeszowianie czują duży sentyment do Kina Zorza, wracając tam na kolejne seanse filmowe lub inne wydarzenia kulturowe, czują się jak w starym, klimatycznym kinie, których tak brakuje dzisiaj na filmowej mapie Polski. Pomimo klasycznego charakteru Kina Zorza, widzowie mogą oglądać filmy w wysokiej jakości. Wszystko dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii – projektorów 4K oraz 3D.

Kino Zorza – repertuar

Repertuar Kina Zorza w Rzeszowie spełnia oczekiwania bardzo szerokiej grupy miłośników kinematografii. Oprócz mainstreamowych tytułów, które wyświetlane są w popularnych multipleksach, w repertuarze znajdują się też produkcje niezależne – ambitne, niskobudżetowe kino, gwarantujące wielu artystycznych doznań.

Kino Zorza ma swoim repertuarze także ciekawe cykle filmowe. Cykle i festiwale filmowe w Kinie Zorza to:

  • DKF Zorza,
  • Babski Wieczór,
  • Festiwal Wiosna Filmów,
  • Zorza w Ciemno.

Kino Zorza – koncerty i inne wydarzenia

Projekcja filmów nie jest jedyną formą działalności Kina Zorza – wydarzenia odbywające się w tej placówce obejmują także koncerty, spektakle czy transmisje spektakli operowych. W jednej niewielkiej instytucji kultury można zatem uczestniczyć w wydarzeniach z różnych gałęzi sztuki.

Dyskusje na temat filmów, spektakli czy koncertów można prowadzić w nastrojowej kawiarni Filmowa Cafe, w której serwowane są także napoje alkoholowe.

Kino Zorza – bilety

Jesteś zainteresowany uczestniczeniem w wydarzeniach kulturowych w Kinie Zorza w Rzeszowie? Włącz Fan Alert dotyczący tego miejsca i bądź na bieżąco z wydarzeniami odbywającymi się w Kinie Zorza – bilety na wybrane koncerty, festiwale czy spektakle możesz kupić za pośrednictwem platformy eBilet.

 

Wydarzenia

FAQ

Gdzie znajduje się Kino Zorza?
Kino Zorza to historyczne miejsce na mapie Rzeszowa. Mieści się ono przy ulicy 3 Maja 28.
Jakie wydarzenia odbyły się w Kinie Zorza?
Kino Zorza w Rzeszowie nie ogranicza swojej działalności do wyświetlania filmów – zarówno tych mainstreamowych, które pokazywane są w multipleksach, jak również niszowych. Oprócz seansów filmowych odbywają się tam też koncerty oraz transmisje live ze spektakli operowych. Jednym z niefilmowych wydarzeń, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w Kinie Zorza był fabularyzowany Anna & Anna Trubute To Anna German & Anna Jantar.
Kiedy utworzone zostało Kino Zorza?
Kino Zorza w Rzeszowie powstało w roku 1956, a pierwszy seans filmowy odbyła się ta dokładnie 28 sierpnia. Dziś nie wiadomo, jaki tytuł nosił pierwszy wyświetlony w Kinie Zorza film, jednak dyrekcja kina dotarła do informacja, że na pewno był to western.

Występowali

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też