Na czasie

voucher-kinowy-heliosagnieszka-chylinskarzeszowskie-juwenaliaopener-festivaldawid-podsiadloheilung
Home Miejsce Kino Praha

Kino Praha

Warszawa, Jagiellońska 26
Kino PrahaOpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Prace nad budową Kina Praha rozpoczęły się w 1948 roku, budynek został oddany do użytku w listopadzie 1950 roku. Kino Praha znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie i jest obecnie częścią Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury. Pierwotna postać Kina została stworzona według projektu Jana Bogusławskiego i Józefa Jerzego Łowińskiego. Praha powstała na pustym placu, niewielkim skwerze pomiędzy ulicami Karola Wójcika i Stefana Okrzei. Ówczesna dwukondygnacyjna sala kinowa mogła zmieścić łącznie 580 widzów, składała się z parteru i balkonu. Wystrój wnętrz zaprojektowany był przez Stanisława Sikorę, były to głównie socrealistyczne płaskorzeźby, żyrandole i plafony. W roku 2005 Kino Praha oficjalnie zakończyło swoją działalność. Budynek miał być wpisany do rejestru zabytków, jednak jego ówczesny właściciel — spółka Max Film postanowiła zburzyć gmach i w jego miejsce wznieść o wiele większą budowlę z trójsalowym multipleksem mieszczącym 555 widzów, częścią biurową i usługową.

 

Nowa siedziba Kina Praha została wybudowana w 2007 roku. Poza wspomnianą salą projekcyjną, znajdują się tam również pomieszczenia do prowadzenia imprez okolicznościowych, takich jak koncerty i konferencje. Kino Praha zostało zaprojektowane przez Krzysztofa Tyszkiewicza, Sławomira Stankiewicza oraz Michała Adamczyka. Budynek ozdobiony jest dwunastoma płaskorzeźbami znanych polskich aktorów. Od 31 marca 2019 roku Kino Praha stanowi część Mazowieckiego Teatru Muzycznego im. Jana Kiepury.

Kino Praha — wydarzenia

Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, którego częścią jest Kino Praha, powstał w 2005 roku decyzją Sejmiku Województwa Mazowieckiego. W pierwszych latach swojej działalności Teatr był nazywany “Operetką”, gdyż ten gatunek sceniczny był bliski twórcom instytucji. Z powstaniem i szybkim rozwojem Mazowieckiego Teatru Muzycznego związana jest postać Włodzimierza Izbana — pomysłodawcy, śpiewaka oraz pierwszego dyrektora instytucji. Od 2019 roku Teatr dysponuje swoją własną siedzibą. W 2020 roku odbyły się tam cztery premiery: “Zakochani w operetce”, muzyczny spektakl familijny “Awantura w mollDurze”, “Jak się kochamy w domu” oraz spektakl słowno-muzyczny. — “Koń by też pisał wiersze, gdyby dać mu sto złotych”.

 

W Kinie Praha odbyło się dotychczas wiele wydarzeń kulturalnych. Największą popularnością cieszą projekcje filmowe, których często nie można obejrzeć w dużych kinach komercyjnych. Należą do nich takie tytuły jak: “Córka”, “Nieznośny ciężar wielkiego talentu”, “Memoria” czy “Fucking Bornholm”. W Kinie Praha miało miejsce również niezwykle ciekawe wydarzenie — “Discovery & Movie”. Była to opowieść o tajemnicach skrywanych przez Morze Czerwone. Projekt zaaranżowany i skomponowany przez Pawła Steczka z narracją na żywo prowadzoną przez Krystynę Czubównę.

Kino Praha — bilety

Kino Praha to wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy. Odbywają się tam nie tylko projekcje filmowe, ale także koncerty i konferencje. Nie przegap tych wyjątkowych wydarzeń i sprawdź dostępne bilety!

 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Kino Praha?
Kino Praha znajduje się przy ul. Jagiellońskiej 26 w Warszawie.
Jakie wydarzenia odbyły się w Kinie Praha?
W Kinie Praha odbyło się wiele wydarzeń kulturalnych. Największą popularnością cieszą się projekcje filmowe takich tytułów jak: “Memoria”, “To nie wypanda”, “Córka”, “Nieznośny ciężar wielkiego talentu”, “Piosenki o miłości”, “Fucking Bornholm” i wiele innych.
Kiedy zostało utworzone Kino Praha?
Kino Praha zostało oddane do użytku w listopadzie 1950 roku.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też