Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejagnieszka-chylinskadawid-podsiadlo
Home Miejsce 6. batalion powietrznodesantowy w Gliwicach

6. batalion powietrznodesantowy w Gliwicach

Gliwice, gen. Andersa 47
6. batalion powietrznodesantowy w Gliwicach OpisWydarzeniaFAQObiekty w pobliżuFani lubią też

Opis

Noszący imię generała dywizji Edwina Rozłubirskiego 6 Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach to pododdział wojsk powietrznodesantowych, wchodzący w skład Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. W 2013 roku jednostka ta została odznaczona Brązowym Medalem "Za zasługi obronności dla kraju".

Przeznaczeniem Szóstego Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach są zadania związane z opanowywaniem oraz utrzymaniem najważniejszych obiektów na terenie pola walki, wzmacnianie okrążonych sił sojuszniczych, osłabianie potencjału przeciwnika poprzez zróżnicowane akcje dywersyjne na tyłach wroga. Do zadań tego oddziału należy również osłona własnych wojsk oraz niszczenie strategicznych obiektów oraz oddziałów specjalnych i desantowych przeciwników.

Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach – historia

Na przestrzeni swojej kilkudziesięcioletniej historii Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach został kilkukrotnie przemianowany. W zależności od ewoluującej struktury Wojska Polskiego, placówka była określana m.in. mianem Dziewiątego Szkolnego batalionu powietrznodesantowego oraz Szóstego Batalionu desanto-szturmowego. Oddział stanowił część polskich kontyngentów wojskowych m.in. w Bośni i Hercegowinie, Iraku, Afganistanie oraz Kosowie. 

Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach – wydarzenia

Choć odbywające się na terenie Szóstego Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach wydarzenia są przeznaczone przede wszystkim dla szkolących się na terenie obiektu żołnierzy, w minionych latach jednostka ta była miejscem inicjatyw charytatywnych dla szerokiej publiczności. Przykładem takiego wydarzenia był I Bieg Invictus, organizowany pod patronatem Fundacji Invictus Veteranus, która zbierała środki dla rodzin polskich weteranów, którzy polegli poza granicami kraju. 

Wspomniany bieg charytatywny miał miejsce 14 września 2019 roku – patronat medialny nad imprezą objął magazyn i portal Polska Zbrojna. Impreza miała charakter otwarty, a sprzedawane na terenie Szóstego Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach bilety miały za zadanie sfinansować pomoc dla rodzin 119 weteranów, którzy w latach 1952- 2019 polegli na służbie w odbywających się misjach zagranicznych.

Oprócz samego biegu, składającego się z okrążeni o długości 1,7 kilometra, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z charakterystyką wykorzystywanego sprzętu wojskowego, zaprezentowanego na specjalnym pokazie. Nie zabrakło również rysu historycznego działalności polskich żołnierzy w ramach międzynarodowych misji stabilizacyjnych.

Bilety na wydarzenie miały charakter imienny – każdy uczestnik biegu musiał podać imię i nazwisko oraz numer dokumentu bądź legitymacji uczestnika, które zostały umieszczone na bilecie. Inicjatywa ta nie wiązała się z jakąkolwiek klasyfikacją zwycięzców – każdy z uczestników, niezależnie od liczby przebiegniętych okrążeń, otrzymywał pamiątkowy medal, koszulkę i numer startowy.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach organizowanych w tym miejscu.

FAQ

Gdzie znajduje się Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach?
Siedziba Szóstego Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach znajduje przy ul. gen. W. Andersa 47 w zachodniej części aglomeracji śląskiej.
Jakie wydarzenia odbywają się przy Szóstym Batalionie Powietrznodesantowy w Gliwicach?
Jednostka wojskowa, w której stacjonuje Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach jest przede wszystkim ośrodkiem szkoleniowym. Na terenie obiektu odbyły się również zawody terenowe, skierowane do miłośników aktywnego wypoczynku.
Kiedy został sformowany Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach?
Szósty Batalion Powietrznodesantowy w Gliwicach został sformowany w 1957 roku – jednostka posiada numer indentyfikacyjny JW 4115.

Obiekty w pobliżu

Fani lubią też

Zobacz też