Newsletter

Na czasie

imagine-dragonsopener-festivalred-hot-chili-peppersmiuosh-zespol-slaskhans-zimmerceline-dion

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

shared.category-mega-menu.allEventsInCity

Home Artysta Paul van Dyk

Paul van Dyk

Paul van DykOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Paul van Dyk to uznany na całym świecie DJ i producent muzyczny, którego można nazwać już żywą legendą. Jego kawałki są znane nie tylko fanom muzyki klubowej – poza współtworzeniem soundtracków do gier i filmów udostępniał również muzykę do wielu reklam. Kariera DJ-a trwa od lat 90. i wciąż pozostaje on na szczycie.

Paul van Dyk – życiorys

Paul van Dyk (właściwie Matthias Paul) urodził się w małym miasteczku blisko polskiej granicy, Eisenhuettenstadt, i dorastał we wschodnim Berlinie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Ojciec opuścił rodzinę, kiedy Matthias miał 4 lata, więc wychowała go matka. Nikt nie spodziewał się przyszłego ogromnego sukcesu Paula. W NRD nie było klubów, sklepów z płytami czy powszechnego dostępu do zachodnich rozgłośni – Paul van Dyk sporo więc ryzykował, słuchając zakazanych stacji radiowych i kopiując płyty, szmuglowane przez jego znajomych z RFN. Jedną z pierwszych płyt, którą dostał, było Organisation autorstwa brytyjskiej grupy Orchestral Manoeuvres in the Dark. Jak mówi sam Paul, płyta ta bardzo wpłynęła na jego późniejszy styl muzyczny.

 

Krótko przed upadkiem Muru Berlińskiego Paul wraz z matką otrzymali pozwolenie na opuszczenie NRD i przeniesienie się do Hamburga, gdzie mieszkała jego ciotka. Paul rozpoczął tam szkolenie na stolarza, ale szybko zdecydował się na powrót do Berlina i w marcu 1991 zadebiutował jako DJ w klubie Tresor. Szybko zaczął zdobywać uznanie i występował w coraz większej ilości klubów. Już w 1992 roku van Dyk zaczął tworzyć własne remiksy znanych utworów dla niezależnej niemieckiej wytwórni MFS, co również przysporzyło mu popularności, a w 1993 wraz z DJ Kid Paulem zaczął prowadzić audycję radiową HR3 Clubnight w ogólnoniemieckiej rozgłośni.

 

W 1994 Paul wydał swój pierwszy album, 45 RPM – do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych trafił on w 1998 roku. Sukces tej płyty sprawił, że artysta zaczął otrzymywać oferty występów w klubach całej Europy, ale to drugi krążek, wydany w 1996 roku Seven Ways, na stałe wprowadził go do mainstreamu na całym świecie. Pierwsze wywiady, liczne występy zagraniczne i międzynarodowe uznanie – to był dopiero początek wielkiej kariery van Dyka.

 

W 1998 van Dyk zakończył współpracę z wytwórnią MFS, aby założyć własną Vandit Records. Kolejne single, albumy i liczne remiksy innych mainstreamowych muzyków (między innymi Justina Timberlake’a, Britney Spears czy Depeche Mode) autorstwa van Dyka odnosiły ogromny sukces międzynarodowy, a obecnie Paul koncertuje na całym świecie i jest stałym rezydentem renomowanych klubów, takich jak np. Twilo w Nowym Jorku.

Paul van Dyk – koncerty

Paul van Dyk koncertuje na całym świecie, zarówno w klubach, jak i na stadionach i festiwalach. Do jego najbardziej znanych występów należy m.in. impreza sylwestrowa 2009/2009 na plaży w Rio de Janeiro, na której było ponad milion osób.

Od czasu, kiedy zdobył międzynarodową popularność, DJ występował w Polsce już kilka razy: w 2007 na imprezie Stadium of Sound, w 2010 na 3 edycji Global Gathering i w 2013 na Electik Music Festival. Wszystkie te koncerty odbyły się w Poznaniu. 

Paul van Dyk – najważniejsze nagrody

Od 2000 roku Paul van Dyk regularnie jest nominowany do międzynarodowych nagród muzycznych, a także je wygrywa. Wydany w 2003 album Reflections był w 2005 roku nominowany do nagrody Grammy w nowej kategorii Best Electronic/Dance Album. Dodatkowo artysta został ogłoszony DJ-em numer jeden na całym świecie według DJ Mag Top 100 dwa lata pod rząd – w 2005 i 2006 roku, co udało się osiągnąć niewielu.

 

Źródło zdjęcia, Wikipedia fot. Amnesia Ibiza, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Paul van Dyk?
Paul van Dyk to pseudonim artystyczny, którego artysta zaczął używać na początku swojej kariery. Jego imię to tak naprawdę Matthias Paul.
Jak nazywa się jego najnowsza płyta?
Paul van Dyk ostatni album studyjny wydał w 2020 roku i nazywał się on Guiding Light. Krążek promowały trzy single: "Parallel Dimension", "Duality" i "Guiding Light".
Jakie są najbardziej popularne utwory Paula van Dyka?
Do największych hitów muzyka należą między innymi: "For An Angel" (1994), "Nothing But You" (2003), "We Are Alive" (2009), "Guiding Light" (2020) czy "Duality" (2020).
Czym inspiruje się Paul van Dyk?
ego pasję do muzyki obudził kawałek "Hand in Glove" autorstwa The Smiths, który wyjątkowo się wyróżniał na tle innych utworów, które wówczas słyszał w radiu. Wśród innych inspiracji Paul van Dyk wymienia między innymi: Depeche Mode, New Order, Yazoo, Orchestral Manoeuvres in the Dark i, Briana Transeau, niemieckiego piosenkarza Sashę, i, rzecz jasna, muzykę klubową z niemieckich klubów.
Jakiego wzrostu jest Paul van Dyk?
Paul van Dyk mierzy 1,81 m wzrostu.
Życie prywatne Paula van Dyka.
W 2000 van Dyk poślubił Nataschę Seidel, którą poznał w 1994 roku na plenerowym festiwalu Love Parade. Para rozstała się w 2012 roku, a od 2017 muzyk jest w związku małżeńskim z Margaritą Morello. Prywatnie DJ mieszka w Berlinie.

Fani lubią też

Zobacz też

SzczecinPoznańKielceToruńRzeszówOpoleLublinŁódźWarszawaTrójmiastoBydgoszczWrocławLidzbark WarmińskiGliwiceBiałystokZielona GóraKrakówGdańskKatowiceOlsztyn