Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Paul van Dyk

Paul van Dyk

Paul van DykOpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Paul van Dyk to uznany na całym świecie DJ i producent muzyczny, którego można nazwać już żywą legendą. Jego kawałki są znane nie tylko fanom muzyki klubowej – poza współtworzeniem soundtracków do gier i filmów udostępniał również muzykę do wielu reklam. Kariera DJ-a trwa od lat 90. i wciąż pozostaje on na szczycie.

Paul van Dyk: życiorys

Paul van Dyk (właściwie Matthias Paul) urodził się w małym miasteczku blisko polskiej granicy, Eisenhuettenstadt, i dorastał we wschodnim Berlinie w Niemieckiej Republice Demokratycznej. Ojciec opuścił rodzinę, kiedy Matthias miał 4 lata, więc wychowała go matka. Nikt nie spodziewał się przyszłego ogromnego sukcesu Paula. W NRD nie było klubów, sklepów z płytami czy powszechnego dostępu do zachodnich rozgłośni – Paul van Dyk sporo więc ryzykował, słuchając zakazanych stacji radiowych i kopiując płyty, szmuglowane przez jego znajomych z RFN. Jedną z pierwszych płyt, którą dostał, było "Organisation" autorstwa brytyjskiej grupy Orchestral Manoeuvres in the Dark. Jak mówi sam Paul, płyta ta bardzo wpłynęła na jego późniejszy styl muzyczny. 

Krótko przed upadkiem Muru Berlińskiego Paul wraz z matką otrzymali pozwolenie na opuszczenie NRD i przeniesienie się do Hamburga, gdzie mieszkała jego ciotka. Paul rozpoczął tam szkolenie na stolarza, ale szybko zdecydował się na powrót do Berlina i w marcu 1991 zadebiutował jako DJ w klubie Tresor. Szybko zaczął zdobywać uznanie i występował w coraz większej ilości klubów. Już w 1992 roku van Dyk zaczął tworzyć własne remiksy znanych utworów dla niezależnej niemieckiej wytwórni MFS, co również przysporzyło mu popularności, a w 1993 wraz z DJ Kid Paulem zaczął prowadzić audycję radiową HR3 Clubnight w niemieckiej rozgłośni. 

W 1994 Paul wydał swój pierwszy album, "45 RPM" – do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych trafił on w 1998 roku. Sukces tej płyty sprawił, że artysta zaczął otrzymywać oferty występów w klubach całej Europy, ale to drugi krążek, wydany w 1996 roku "Seven Ways", na stałe wprowadził go do mainstreamu na całym świecie. Pierwsze wywiady, liczne występy zagraniczne i międzynarodowe uznanie – to był dopiero początek wielkiej kariery van Dyka. 

W 1998 van Dyk zakończył współpracę z wytwórnią MFS, aby założyć własną Vandit Records. Kolejne single, albumy i liczne remiksy innych mainstreamowych muzyków (między innymi Justina Timberlake’a, Britney Spears czy Depeche Mode) autorstwa van Dyka odnosiły ogromny sukces międzynarodowy, a obecnie Paul koncertuje na całym świecie i jest stałym rezydentem renomowanych klubów, takich jak np. Twilo w Nowym Jorku.

Najnowsza płyta artysty została opublikowana natomiast w 2022 roku. Paul van Dyk zatytułował ją "Off the Record" i umieścił na nim 6 utworów. Są to:

 • "Hawkins Square",
 • "Rhapsody",
 • "Artefact",
 • "Two Rivers",
 • "But Not Tonoght",
 • "Wishful Thinking".

Paul van Dyk: koncerty

Ze względu na swoją międzynarodową popularność Paul van Dyk nie tylko gra dziesiątki koncertów, ale także jest zapraszany na różnorodne festiwale. Gdziekolwiek się nie pojawi, porywa do zabawy nawet najbardziej oporną publiczność. Do tej pory mogliśmy go usłyszeć m.in. na takich wydarzeniach jak We Are One Festival w Berlinie, A State Of Trance w Holandii, Electric Diasy Carnival w Las Vegas, Cream at Amnesia na Ibizie, Exit Festival w Serbii, Untold Festival w Rumunii, Sunrise Festival w Polsce czy Luminosity Beach Festival we wcześniej wspomnianej Holandii.

Paul van Dyk: najważniejsze nagrody

Od 2000 roku Paul van Dyk regularnie jest nominowany do międzynarodowych nagród muzycznych, a także je wygrywa. Wydany w 2003 album "Reflections" był w 2005 roku nominowany do nagrody Grammy w nowej kategorii Best Electronic/Dance Album. Dodatkowo artysta został ogłoszony DJ-em numer jeden na całym świecie według DJ Mag Top 100 dwa lata pod rząd – w 2005 i 2006 roku, co udało się osiągnąć niewielu.

Z kim współpracował Paul van Dyk?

Paul van Dyk ma na swoim koncie współprace z wieloma cenionymi nazwiskami z branży muzycznej. Do tej pory mogliśmy usłyszeć efekty jego kolaboracji z takimi artystami jak:

 • Sue McLaren - we współpracy artystów powstał utwór "Lights",
 • Rea Garvey - we współpracy artystów powstał utwór "Let Go",
 • David Byrne - we współpracy artystów powstał utwór "Fall With Me",
 • Plumb - we współpracy artystów powstał utwór "I Don't Deserve You",
 • Adam Young - we współpracy artystów powstał utwór "Eternity",
 • Hemstock, Jennings - we współpracy artystów powstał utwór "Nothing But You",
 • Jessica Sutta - we współpracy artystów powstał utwór "White Lies".

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Jak naprawdę nazywa się Paul van Dyk?
Paul van Dyk to pseudonim artystyczny, którego artysta zaczął używać na początku swojej kariery. Jego imię to tak naprawdę Matthias Paul.
Jak nazywa się jego najnowsza płyta?
Paul van Dyk ostatni album studyjny wydał w 2022 roku i nazywał się on "Off the Record"
Jakie są najbardziej popularne utwory Paula van Dyka?
Do największych hitów muzyka należą między innymi: "For An Angel" (1994), "Nothing But You" (2003), "We Are Alive" (2009), "Guiding Light" (2020) czy "Duality" (2020).
Czym inspiruje się Paul van Dyk?
ego pasję do muzyki obudził kawałek "Hand in Glove" autorstwa The Smiths, który wyjątkowo się wyróżniał na tle innych utworów, które wówczas słyszał w radiu. Wśród innych inspiracji Paul van Dyk wymienia między innymi: Depeche Mode, New Order, Yazoo, Orchestral Manoeuvres in the Dark i, Briana Transeau, niemieckiego piosenkarza Sashę, i, rzecz jasna, muzykę klubową z niemieckich klubów.
Jakiego wzrostu jest Paul van Dyk?
Paul van Dyk mierzy 1,81 m wzrostu.
Życie prywatne Paula van Dyka.
W 2000 van Dyk poślubił Nataschę Seidel, którą poznał w 1994 roku na plenerowym festiwalu Love Parade. Para rozstała się w 2012 roku, a od 2017 muzyk jest w związku małżeńskim z Margaritą Morello. Prywatnie DJ mieszka w Berlinie.

Fani lubią też

Zobacz też