Tomasz Stańko

Tomasz Stańko

Tomasz Stańko (1942 - 2018) to polski trębacz jazzowy, kompozytor. Muzyki zaczął się uczyć w 1949 roku, w podstawowej Krakowskiej Szkole Muzycznej, w klasie skrzypiec. Od 1959 uczył się również w II Liceum im. Króla Jana III Sobieskiego i Państwowej Średniej Szkole Muzycznej, w klasie trąbki.

 

W 1964 roku podjął studia w Akademii Muzycznej w Krakowie, na Wydziale Instrumentalnym, w klasie trąbki,kierowaną przez prof. Ludwika Lutaka. Początkowo muzyk marzył o karierze plastyka, jednak marzenia uległy zmianie, gdy po usłyszeniu jazzu na żywo, a dokładnie koncercie Dave’a Brubecka w 1958 roku w krakowskim klubie Rotunda. Tomasz Stańko od tego czasu był częstym gościem klubów jazzowych, brał też udział w jazzowych jamach. Podczas jednego takiego wydarzenia poznał pianistę Adama Makowicza, z którym – jesienią 1962 roku założył zespół Jazz Darings, do którego zaprosili dodatkowo Jacka Ostaszewskiego. Zespół szybko zdobył duże uznanie,  wygrał Konkurs Amatorskich Zespołów Jazzowych Polski Południowej.

Tomasz Stańko i rozwój kariery

W latach 1963–1967 muzyczna kariera Tomasza Stańki nabrała tempa W tym czasie występował na scenie razem z Jazz Darings, oraz towarzyszył podczas koncertów znanym składom i osobowościom polskiej sceny jazzowej, takim jak Michał Urbaniak czy Andrzej Trzaskowski. W 1963 roku Tomasz Stańko zaczął współpracować z Krzysztofem Komedą. Dzięki temu zadebiutował z nowym kwintetem Komedy na Jazz Jamboree ’63. Koncerty Tomasza Stańki cieszyły się wielką popularnością czyniąc go jednym z najbardziej wybitnych polskich muzyków.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, fot. Andrzej Tyszko, domena publiczna

 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Tomasz Stańko
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj
Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/