Na czasie

voucher-kinowy-heliosrzeszowskie-juwenaliaprojekt-warszawaopener-festivaljuwenalia-politechniki-lubelskiejdawid-podsiadlo
Home Artysta Skalpel Big Band

Skalpel Big Band

Skalpel Big BandOpisWydarzeniaSkalpel Big Band - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Opis

Skalpel to duet, który jest klasyką europejskiego nu jazzu. Tworzą go Marcin Cichy i Igor Pudło. Na pierwszych dwóch albumach wykonawców „Skalpel” i „Konfusion” przełożyli na język współczesnej elektroniki brzmienie polskiego jazzu lat 60. i 70. Występowali zarówno na scenie klubowej jak i podczas festiwali. Zespół Skalpel zdobył prestiżową nagrodę „Paszport Polityki” oraz przygotowali oprawę muzyczną na galę 20-lecia nagrody. W 2014 roku wydali nowa płytę „Transit”, na której przeszli z muzyki tworzonej z sampli w stronę programowania i grania na instrumentach wirtualnych. Artyści wykonują muzykę z takich gatunków jak nu jazz, downbeat oraz elektrojazz. W swojej twórczości starają się łączyć to, co jest tradycyjne z nowoczesnymi beatami. Ich muzyka tworzona jest na bazie kultowych utworów jazzowych, które zostały stworzone w Polsce w latach 60. oraz 70. ubiegłego stulecia. Chłopaki nadają im zupełnie nowy charakter i sprawiają, że jazz otrzymuje nową siłę przebicia.

Skalpel, czyli polski jazz w zupełnie nowej odsłonie

Już po czterech latach istnienia zespołu podpisali oni swój pierwszy kontrakt z wytwórnią Ninja Tune, której siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. W 2006 roku otrzymali oni wyróżnienie od Paszportu Polityki. Wszystkie ich płyty były notowane na listach przebojów.

Skalpel - dyskografia duetu z Wrocławia

Albumy płytowe

Przez lata swojej działalności chłopaki ze Skalpela wypuścili kilka płyt. Wszystkie znalazły się na polskich listach przebojów na dość wysokich miejscach. Debiutanckim albumem duetu był "Skalpel", który ujrzał światło dzienne 17 maja 2004 roku. Było to już po podpisaniu kontraktu z wytwórnią Ninja Tune, więc został wypuszczony pod jej szyldem. Płyta była dostępna w CD, LP oraz w formie cyfrowej. Osiągnęła 12. miejsce na polskiej liście przebojów OLiS. 

Drugim albumem był "Konfusion", który został wydany 26 września 2005 roku. Płyta zajęła 17. miejsce na liście OLiS. Po wypuszczeniu ten płyty przez długi czas nie ukazał się żaden album. Dopiero 10 października 2014 roku pojawił się "Transit". W tym czasie chłopaki zaczęli współpracować z inną wytwórnią, więc wydawnictwo ukazało się nakładem PlugAudio. Album zając 49. miejsce na liście przebojów.

20 marca 2020 roku Skalpel wypuścił album "Highlight". Współpracował przy tym z wytwórnią NoPaper Records. Płyta osiągnęła 13. pozycję na liście OLiS. Ich najnowszą płytą jest "Origins", która ukazała się 4 listopada 2022 roku, także nakładem wydawnictwa NoPaper Records. Znalazła się na 36. miejscu na liście hitów. 

Kompilacje

4 kwietnia 2005 roku chłopaki z duetu Skalpel wypuścili składankę "1958 Breaks", która była kontynuacją wypuszczonego wcześniej minialbumu. Współpracowali przy tym z Ninja Tune, a płyta zajęła 25. miejsce na liście OLiS. Była dostępna jedynie jako płyta CD. 

Remiksy (albumy)

Michał i Igor stworzyli także płytę, która jest zbiorem remiksów. Nosi ona tytuł "Virtual Cuts" i ukazała się w listopadzie 2000 roku. Było to ich pierwsze własne, wspólne dzieło, które wypuścili dzięki współpracy z wytwórnią Blend Records. 

Minialbumy płytowe

W międzyczasie chłopaki wypuścili także kilka minialbumów. Pierwszy z nich pojawił się już w pierwszym roku ich działalności. "Polish jazz EP" ukazał się w 2000 roku i jest wydaniem własnym zespołu. Można było go kupić w formie płyty CD. 

Drugi minialbum to "1958", który ukazał się 27 sierpnia 2003 roku nakładem wytwórni Ninja Tune. Rok później, 24 marca 2004 roku pojawiła się płyta "Sculpture". Ostatni minialbum stworzony we współpracy z Ninja Tune ukazał się 21 lutego 2005 roku. Nosił on tytuł "Break Out"

2 maja 2014 roku pojawił się jak na razie ostatni minialbum płytowy Igora i Michała, który nosi tytuł "Simple". Został on stworzony we współpracy z wytwórnią PlugAudio.

Źródło zdjęcia: PAP

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Skalpel Big Band - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Skalpel Big Band?

Miejscowości, w których Skalpel Big Band wystąpi w najbliższym czasie: Gdynia.

Które utwory Skalpela były notowane na listach przebojów?
Jedynym notowanym utworem duetu Skalpel był "Switch" z 2014 roku. Pochodzi on z albumu "Transit" i zajął 11. miejsce na liście RDC, tworzonej przez Polskie Radio.
Jaki był pierwszy album Skalpela?
Pierwsza płyta zespołu Skalpel to "Virtual Cuts", która jest zbiorem remiksów. Ukazała się w 2000 roku. A jeśli chodzi o stworzone w pełni samodzielnie płyty, to pierwszym albumem jest "Skalpel" z 2004 roku. Wcześniej pojawiły się także dwie EP-ki.
Jakie są najczęściej słuchane utwory Skalpela?
Według Spotify, najchętniej słuchane są takie piosenki, jak: "Escape", "Test Drive", "Sculpture", "Long Distance Call" oraz "Momentum".
Ile piosenek jest na płycie "Origins" zespołu Skalpel?
Chłopaki umieścili na płycie aż 14 utworów, których długość waha się od ok. 3 do nawet 5 minut.
Jakie były pierwsze piosenki zespołu Skalpel?
Pierwsze utwory zespołu Skalpel to: "Break In", Voice of Reason" (razem z Yarah Bravo), "Sculpture", "Ninjazz", "Tension" oraz "Environmental Sounds".

Fani lubią też

Zobacz też