Robert Gawliński
Robert Gawliński

Szczegóły
Opis
Robert Gawliński to urodzony 31 sierpnia 1963 roku w Warszawie polski wokalista rockowy (rock, pop-rock), muzyk oraz autor tekstów. Kojarzony przede wszystkim z wieloletnią działalnością w legendarnym zespole Wilki.
Wilki
Trudno przypuszczać, że któryś z miłośników polskiej muzyki rockowej nie zna Wilków – prawda? To kultowa grupa, która została założona w Warszawie – w 1991 roku. To właśnie z nią ściśle związany jest Robert Gawliński. Z Wilkami doświadczony artysta wydał następujące albumy:
- „Wilki” (1992) – z utworem „Son of the Blue Sky”,
- „Przedmieścia” (1993) – kawałki „Nie zabiję nocy”, „Hiszpan”, „Jeden raz odwiedzamy świat” czy też „Moja baby”,
- „Acousticus Rockus” (1994) – „Folkowy”, „Śpij mój śnie”,
- „4” (2002) – „Baśka”, „Wolność jak marzenia”, „Urke”, „Myśleć wolno”, „Miasto w chmurach”,
- „Watra” (2004) – „Bohema”, „Atlantyda łez”, „Niech mówi serce”, „Mary Twist”,
- „Obrazki” (2006) – „Na zawsze i na wieczność”, „Love Story”, „Zostać mistrzem”, „Najtrudniejsza gra”,
- „Światło i mrok” (2012) – „Syriusz”, „Miłości kwiat nieśmiały”, „Srebrny pył”,
- „Przez dziewczyny” (2016) – „To, co piękne w życiu”, „Teraz powiedz nie”, „W drodze do marzeń”,
- „Wszyscy marzą o miłości” (2022) – „Ćma”, „Noc i mrok”, „Widzę Cię wszędzie”.
Szczególną popularnością cieszył się zwłaszcza album o nazwie „4”, który uzyskał status platynowej płyty i pochodzą z niego tak wielkie hity, jak „Baśka” oraz „Urke”. Poza albumami studyjnymi, trzeba jeszcze wspomnieć o krążkach koncertowych – „Wilki Live” oraz „MTV Unplugged” i kompilacjach – „Największe przeboje” oraz „26/26”.
Na przestrzeni wielu lat, z Robertem Gawlińskim w Wilkach działali m.in.: Michał Rollinger, Marek Chrzanowski, Marcin Ciempiel, Andrzej Smolik, Adam Żwirski, Marcin Szyszko, Leszek Biolik, Emanuel Gawliński, Beniamin Gawliński, Dariusz Nowak, Hubert Gasiul, Stanisław Wróbel, Adam Kram, Maciej Gładysz czy też Mikis Cupas.
Madame i inne współprace
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że poza Wilkami, Robert Gawliński występował również w innym zespole. Tak właśnie było, a muzyczną grupę nazwano Madame. Działała ona w latach 1982-1986, a Gawliński współpracował w niej m.in. z Robertem Sadowskim, Sławkiem Słocińskim i Tomaszem Jaworskim.
Warto podkreślić, że Gawliński jest też powiązany z zespołami Made in Poland oraz Opera. Jeśli chodzi o współprace jednego z najbardziej legendarnych polskich wokalistów rockowych z muzycznymi wydawnictwami, wypadałoby wymienić w tym miejscu takie wytwórnie, jak: Starling S.A., MJM Music PL, Sony Music Entertainment czy też Pomaton EMI.
Działalność solowa
Robert Gawliński nie jest tylko wokalistą zespołowym, ponieważ może się pochwalić również bardzo bogatym dorobkiem solowym. Do tej pory wybitny muzyk wydał pięć takich krążków:
- „Solo” (1995) – z numerami „O sobie samym”, „Trzy noce z deszczem”, „Szyba między nami” czy też „Dokąd zmierzamy?”,
- „Kwiaty jak relikwie” (1997) – „Mała iskra”, „Sid i Nancy”, „Nie stało się nic”, „Smutne liście”, „Kocham niewinność”,
- „X” (1998) – „Długi spacer”, „Miasto we śnie”, „Śpiące serce”, „Na wyspie”,
- „Gra” (1999) – „Wszystko co mam”, „Ludzie nie lubią ludzi”, „Kochankowie z bram”,
- „Kalejdoskop” (2010) – „Porywisty wiatr”, „Natura zła”, „W cieniu ciszy”, „Księga zdarzeń”.
Wydarzenia
Brak aktualnych wydarzeń