Na czasie

wystawa-legovoucher-kinowy-heliosporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival

Oskar83

Oskar83OpisWydarzeniaFAQFani lubią też

Opis

Oskar83 to pseudonim rapera Oskara Tuszyńskiego. Razem z producentem i DJ-em Steez83, tworzy grupę PRO8L3M. Od 2013 roku są czołówką na polskim rynku muzycznym. Ich pierwszy album promowany był kawałkiem "Tori Black", który jest ukłonem w stronę starej szkoły warszawskiego rapu. Oskar83 od samego początku ponad wszystko ceni sobie swoją prywatność. Założyciel Pro8l3mu nie udziela się w mediach społecznościowych, bardzo rzadko daje się również namówić na jakiekolwiek zdjęcie. W większości przypadków zasłania twarz czapką z daszkiem. Do pewnego momentu nikt nie wiedział jak naprawdę wygląda. Co jeszcze zaskakuje w jego postawie?

Początki kariery

Początki kariery Oskara83 przypadają na rok wydania pierwszej płyty grupy Pro8l3m, czyli na 2013 rok. Prawdziwą popularność zyskali jednak w 2014 roku, po wypuszczeniu albumu "Art Brut". Już sama nazwa wskazywała na to, że będzie to coś wyjątkowego. Nawiązuje bowiem do artystycznego ruchu. W języku francuskim oznacza coś "nieokrzesanego" i "surowego". Był to projekt, którego nie zrobił jeszcze nikt na polskim rynku muzycznym. Płyta składa się z sampli z polskiej muzyki rozrywkowej lat 70. i 80. Krążek bardzo szybko zyskał pozytywne opinie płynące ze świata hip -hopu oraz przychylność krytyków. Na płycie nie zabrakło również świetnych występów gościnnych. Pro8l3m do współpracy zaprosił m.in Sokoła.

Jednym z ważniejszych utworów w dorobku Oskara jest "Krzyk". Został on stworzony na potrzeby filmu "Pocztówki z Republiki Absurdu". Zespół został wielokrotnie doceniony. Otrzymał nagrodę "Nocne Marki" w kategorii "Artysta Roku", zdobył Grand Prix podczas festiwalu PL Music Video Awards odbywającym się w Łodzi, a także był nominowany do Berlin Music Awards i Bucharest ShortCut Cinefest. Jednak największym osiągnięciem zespołu pozostaje Fryderyk otrzymany za "Ground Zero Mixtape".

Zaskoczenie w hip-hopowym świecie

Oskar o nagrodzie wypowiada się w swoim stylu. Jest to dla niego fajne wyróżnienie, jednak prawdziwą nagrodą pozostają ludzie na koncertach którzy skandują razem z nim teksty piosenek i tatuują je sobie na swoim ciele. Prawda jest jednak taka, że nagroda przyznana Pro8l3mowi to nie tylko sukces zespołu, ale również pewien przełomowy moment w środowisku hip-hopowym. 

Czym zasłużyli sobie na takie wyróżnienie? Przede wszystkim swoimi tekstami i poruszanymi w nich tematami. Ich utwory są bardzo często refleksyjne. nie brakuje w nich odniesień do sytuacji społecznej, ale również dramatów jednostki. Dają do myślenia na temat otaczającego nas świata. Powstał on na bazie inspiracji breakcore, techno i trance z przełomu lat 90. i 2000. To co wyróżnia dorobek Oskara i grupy to ich teledyski. Utwór "Flary" został wyreżyserowany przez Piotra Matejkowskiego. 

Ciekawym projektem okazał się kolejny album, wydany w 2019 roku. "Widmo" to krążek którego tło stanowią degradacja środowiska i dewaluacja systemu wartości. Jeden z utworów "VI katastrofa", powstał we współpracy z WWF. Rok 2020 to również pasmo sukcesów. Pro8l3m, razem z Taco Hemingwayem założyli wydawnictwo muzyczne. Ten rok przyniósł również krążek "Art Brut 2", który nawiązuje do swojego poprzednika.

Oskar83 prywatnie

O życiu prywatnym artysta opowiadał niewiele. W wywiadach i mediach społecznościowych wypowiada się tylko i wyłącznie o swojej karierze i dalszych planach muzycznych. Wiadomo, że z Steez83 artystę łączy długoletnia przyjaźń. Obecnie Oskar83 zrobił wyjątek od reguły i chętnie udziela wywiadów na temat tego, jak czuje się w nowej roli - w roli ojca. Opowiada nie tylko o tym jak to jest być tatą, ale również o swoich emocjach, uczuciach i obawach związanych z rodzicielstwem. Ta otwartość jest do niego niepodobna. Choć artysta nie pisze swoich tekstów pod wpływem emocji, fani cały czas zastanawiają się, czy na nowej płycie Oskar83 będzie nawiązywał do swojego potomka i czym jeszcze zaskoczy? 

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

FAQ

Kiedy urodził się Oskar83?
Oskar83 urodził się w 1983 roku.
Płyta na której się wychował?
"Skandal" Molesty
Ostatni krążek?
"Fight Club" z gościnnym udziałem Dawida Podsiadły, Vita Bambino i Brodki
Dlaczego większość jego tekstów opowiedziana jest w pierwszej osobie?
To kreacja, rola w którą wciela się raper. Wszystko jest kwestią wyobraźni i dobrze napisanego numeru.
Życiowa rola która najbardziej go zaskoczyła?
Z pewnością jest to rola ojca z którą musi się obecnie mierzyć

Fani lubią też

Zobacz też