Mark Knopfler

Mark Knopfler

Mark Knopfler urodził się w Glasgow w 1949 roku. Jego ojciec był Węgrem, a matka Angielką. Rodzina Knopflerów przeprowadziła się do Anglii, gdy Mark miał siedem lat i zamieszkali w Newcastle-Upon-Tyne.

Mark Knopfler i rozwój kariery muzycznej

Mark przysłuchiwał się, jak jego wujek grał boogie-woogie na pianinie i od tego momentu zaczął pasjonować się muzyką i nauczył się grać na gitarze. W wieku 16 lat wraz ze znajomymi nagrał pierwsze demo (nigdy nie wydane), a także zaśpiewał w grupie, której występ pokazała lokalna telewizja. W 1967 roku Knopfler zaczął studia dziennikarskie, a rok później dostał pracę w Yorkshire Evening Post, gdzie zajmował się m.in. krytyką muzyczną. Po dwóch latach udał się na Uniwersytet w Leeds. Tam zaprzyjaźnił się z gitarzystą Stevem Phillipsem, z którym zaczęli grać pod nazwą Duolian String Pickers. To właśnie w tym okresie Knopfler zaczął kształtować swój charakterystyczny styl gry.

 

W 1973 roku Knopfler przeniósł się do Londynu, gdzie na krótko dołączył do kapeli Brewer's Droop. Później zatrudnił się jako wykładowca na Essex. Następnym jego projektem była grupa Café Racers, która później zmieniła nazwę na słynny Dire Straits. Zespół wydał debiutancką płytę w roku 1978. Pochodząca z niej piosenka Sultans of Swing stała się hitem zarówno w Stanach jak i w Wielkiej Brytanii. Ich najbardziej znany album Brothers in Arms z 1985 roku sprzedał się w dziewięciu milionach egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych, a w Wielkiej Brytanii pozostaje najlepiej sprzedającym się albumem lat 80.

 

W międzyczasie Knopfler rozwijał swoją solową karierę. Współpracował z Bobem Dylanem przy jego płytach: Slow Train Coming oraz  Infidels, a także z Vanem Morrisonem czy Scottem Walkerem. Napisał piosenkę Private Dancer dla Tiny Turner, a jego utwory były coverowane przez zespół The Shadows. Jego pierwszym solowym albumem był Golden Heart, wydany w 1996 roku. Knopfler uwielbiał muzykę country, czego efektem był założony przez niego zespół The Notting Hillbillies, a także płyta Neck And Neck nagrana w duecie z Chetem Atkinsem. Za największy sukces w solowym dorobku muzyka uważany jest album z 2006 roku - All the Roadrunning który był nominowany do nagrody Grammy w kategorii najlepszego rockowego albumu folkowego. 16 listopada 2018 roku ukaże się dziewiąty solowy album artysty Down The Road Wherever.

Mark Knopfler w Polsce

Mark Knopfler w Polsce występował kilkukrotnie, np. w katowickim Spodku czy na warszawskiej Hali Torwar COS. W roku 2019 zagra dwa koncerty: 10 lipca w Tauron Arenie Kraków, a następnie 11 lipca w Ergo Arenie.

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, GNU Licencja Wolnej Dokumentacji 

pokaż więcej... zwiń

Fan Alert

rozwiń zwiń

Mark Knopfler
Powiadom mnie o sprzedaży biletów na wydarzenia tego artysty
Zapisałeś się do fanalertu
Jesteś zapisany do tego fanalertu

Podając adres e-mail i wysyłając nam go jednocześnie wyraźnie potwierdzasz, że zgadzasz się na przesyłanie przez eBilet Polska sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną zawartych w przesyłanym przez nas materiale marketingowym, a dotyczących produktów i usług naszych oraz naszych partnerów biznesowych. W celu świadczenia usługi będziemy przetwarzać Twoje dane osobowe w zakresie podanego przez Ciebie adresu e-mail. Możesz w każdym momencie cofnąć zgodę bez podawania przyczyny, lecz bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed jej cofnięciem. Pełną informację RODO, w tym o przysługujących Ci prawach do zapomnienia, sprostowania, przeniesienia, dostępu, sprzeciwu znajdziesz w Polityce prywatności
Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną dostępny jest tutaj

Zakończone

Dbamy o Twoją prywatność

Dzięki wykorzystaniu rozwiązań takich, jak pliki cookies i pokrewne technologie oraz przetwarzaniu Twoich danych, możemy zapewnić, że wyświetlane treści lepiej odpowiedzą na Twoje potrzeby. Wyrażając zgodę na przetwarzanie danych, sprawiasz że łatwiej będzie odnaleźć Ci w eBilet dokładnie to, czego akurat szukasz i potrzebujesz. Administratorami Twoich danych będzie eBilet Polska sp. z o.o., jak również nasi Zaufani partnerzy: Facebook polityka prywatności, Google Advertising Products polityka prywatności, lista partnerów, z którymi stale współpracujemy. Przetwarzamy Twoje dane zgodnie z Polityką prywatności, w tym ze względu na następujące potrzeby: przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, spersonalizowane reklamy, spersonalizowane treści, pomiar reklam i treści, opinie odbiorców i opracowanie produktu. Wyrażenie zgody jest dobrowolne.
Więcej informacji znajdziesz: https://www.ebilet.pl/polityka-prywatnosci/