Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Leonard Cohen

Leonard Cohen

Leonard CohenOpisWydarzeniaFani lubią też

Opis

Leonard Cohen (1934-2016) był kanadyjskim piosenkarzem, autorem piosenek, poetą i pisarzem. Urodził się w 1934 roku w Montrealu w rodzinie żydowskiej.

Rozwój kariery muzycznej Leonarda Cohena

Leonard Cohen W szkole średniej nauczył się grać na gitarze i założył zespół country o nazwie „The Buckskin Boys”. Następnie ukończył studia na Uniwersytecie McGilla. Zaczął także publikować swoje wiersze. Pierwszy tomik - „Porównajmy mitologie” ukazał się w 1956 roku. Kolejny - „The Spice-Box of Earth”, wydany w 1961 roku przyniósł młodemu artyście uznanie w środowisku literackim. Przez pewien czas mieszkał i tworzył na greckiej wyspie Hydra. Tam powstał tomik poezji „Kwiaty dla Hitlera” oraz powieści „Ulubiona Gra” i „Piękni przegrani”.

 

W latach 60. Cohen przeprowadził się do Stanów, by rozwijać karierę jako twórca muzyki folkowej. Tam pierwszy sukces przyniosła mu piosenka „Suzanne”, którą nagrała folkowa piosenkarka Judy Collins. Utwór ten stał się radiowym przebojem roku 1965.


Podczas występów na festiwalach muzyki folkowej został zauważony przez producenta Johna Hammonda, który przyjął go do wytwórni Columbia Records. Debiutancki album artysty - „Songs of Leonard Cohen” ukazał się w 1967 roku. Został on bardzo dobrze przyjęty zarówno w Stanach, jak i Wielkiej Brytanii. W 1971 roku piosenki Cohena „The Stranger Song”, „Winter Lady” oraz „Sisters of Mercy” zostały włączone do ścieżki dźwiękowej westernu „McCabe i pani Miller”.

 

Najsłynniejsze piosenki Cohena - „Dance Me to the End of Love” oraz „Hallelujah” pochodzą z albumu „Various Positions”, wydanego w 1984 roku. Innym popularnym przebojem jest „In My Secret Life”, nagrany w duecie z amerykańską piosenkarką Sharon Robinson. Leonard Cohen wydał 14 płyt, z których ostatnia - „You Want It Darker” ukazała się w 2016 roku. W Polsce pokryła się trzykrotną platyną, a także złotem bądź platyną w 13 innych krajach. Zebrała entuzjastyczne recenzje i zdobyła nagrodę Grammy. Artysta zmarł w listopadzie tego samego roku.

Koncerty Leonarda Cohena

Leonard Cohen był artystą, którego pokochali fani na całym świcie. Koncerty Leonarda Cohena były okazją do usłyszenia jego największych przebojów takich jam między innymi In My Secret Life czy Dance Me to the end of Love. Obecnie organizowane są wydarzenia muzyczne, która mają na celu przypomnieć twórczość wielkiego artysty.

 

 

 

Źródło zdjęcia: Wikipedia, CC-BY-SA 2.0

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Brak aktualnych wydarzeń

Kliknij „Obserwuj”, a prześlemy do Ciebie wiadomość o wydarzeniach artysty/ki.

Fani lubią też

Zobacz też