Na czasie

voucher-kinowy-helioswystawa-legoporwaniew-lozku-z-rabusiemdawid-podsiadloopener-festival
Home Artysta Kim Gordon

Kim Gordon

Kim GordonSzczegółyOpisWydarzeniaKim Gordon - Często zadawane pytaniaFani lubią też

Szczegóły

wiek:
71 lat
data urodzenia:
28.04.1953
miejsce urodzenia:
Rochester (Nowy Jork), Stany Zjednoczone
dyscyplina:
Wokalistka rockowa (rock alternatywny), basistka (gitarzystka), autorka tekstów i aktorka (filmowa oraz serialowa)
social media:

Opis

Kim Gordon to urodzona 28 kwietnia 1953 roku w Rochester (Nowy Jork) amerykańska wokalistka rockowa (rock alternatywny), basistka (gitarzystka) i autorka tekstów, która na swoim koncie ma również przygodę aktorską.

Amerykanka jest znana przede wszystkim miłośnikom szeroko pojętej alternatywy, jednak chętnie sięga również po takie gatunki, jak: noise rock, rock eksperymentalny i punk rock. Współpracowała już m.in. z wydawnictwami Geffen i Matador Records.

Działalność zespołowa

Co wyróżnia Kim Gordon na tle innych amerykańskich artystek? Przede wszystkim to, że jest kojarzona nie tylko z działalnością solową, ale też zespołową. Kim występowała już w takich grupach, jak:

 • Sonic Youth – m.in. z takimi albumami, jak: „Goo”, „Dirty”, „Washing Machine”, „A Thousand Leaves”, „Murray Street”, „Sonic Nurse”, „Rather Ripped” oraz „The Eternal”,
 • Free Kitten – krążki „Nice Ass”, „Sentimental Education” i „Inherit”,
 • Body/Head – płyty „Coming Apart”, „No Waves” czy też „The Switch”.

Działalność solowa

Było już trochę o karierze zespołowej, która odgrywała, a nawet nadal odgrywa niezwykle istotną rolę w muzycznym życiu Kim Gordon, ale artystka może się też pochwalić kilkoma solowymi projektami. Oto one:

 • „No Home Record” (2019) – z kawałkami „Sketch Artist”, „Paprika Pony”, „Cookie Butter”, „Hungry Baby”, „Don’t Play It”, „Murdered Out”, „Air BnB”, „Earthquake” i „Get Yr Life Back”,
 • „At Issue” (2022) – krążek nagrany wraz z Lorenem Connorsem,
 • „The Collective” (2024) – z utworami „Bye Bye”, „I Don’t Miss My Mind”, „The Candy House”, „I’m a Man”, „Trophies”, „The Believers”, „Tree House”, „Dream Dollar”, „It’s Dark Inside”, „Psychedelic Orgasm” oraz „Shelf Warmer”.

Przygoda aktorska

Trudno powiedzieć, że Kim Gordon jest typową aktorką, ponieważ w jej życiu zdecydowanie najważniejsza jest muzyka, ale nie oznacza to, że Kim nie ma na swoim koncie kilku ról filmowych oraz serialowych. Można ją było podziwiać m.in. w takich produkcjach, jak:

 • „Last Days”,
 • „Gilmore Girls”,
 • „Boarding Gate”,
 • „I’m Not There”,
 • „Gossip Girl”,
 • „Girls”,
 • „Portlandia”,
 • „The Nightmare”,
 • „The Realest Real”,
 • „Animals”,
 • „Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot”.

Kim Gordon – gdzie koncertowała?

Wieloletnia przygoda muzyczna zaowocowała oczywiście wieloma koncertami, na kilku różnych kontynentach. W związku z tym Kim wystąpiła dla swoich fanów m.in. w Los Angeles, Seattle, Portland, Porto, Barcelonie, Paryżu, Manchesterze, Atlancie, Chicago czy też Londynie.

Wydarzenia

Aktualne
Wybrane dla Ciebie
Zakończone

Kim Gordon - Często zadawane pytania

Gdzie wystąpi Kim Gordon?

Miejscowości, w których Kim Gordon wystąpi w najbliższym czasie: Gdynia.

Gdzie i kiedy urodziła się Kim Gordon?
Kim Gordon to jedna z najbardziej cenionych basistek (gitarzystek) w Stanach Zjednoczonych. Urodziła się 28 kwietnia 1953 roku w Rochester (Nowy Jork) i jest również wokalistką rockową (rock alternatywny i eksperymentalny) oraz autorką tekstów. Dodatkowo ma na swoim koncie przygodę aktorską.
Jakie krążki wypuściła na rynek Kim Gordon?
Kim Gordon jest na takim etapie muzycznej kariery, iż skupia się na solowej karierze, ale przez wiele lat była kojarzona z działalności zespołowej. Na solo wypuściła krążki „No Home Record”, „At Issue” (w towarzystwie Lorena Connorsa) oraz „The Collective”. Z grupą Free Kitten wydała m.in. takie albumy, jak: „Nice Ass”, „Sentimental Education” i „Inherit”, natomiast z Sonic Youth wydała płyty „Goo”, „Dirty”, „Washing Machine”, „A Thousand Leaves”, „Murray Street”, „Sonic Nurse”, „Rather Ripped” czy też „The Eternal”. Jest też kojarzona z twórczości w duecie Body/Head – krążki „Coming Apart”, „No Waves” i „The Switch”.
Z jakich numerów znana jest Kim Gordon?
Kim Gordon jest znana głównie z takich numerów, jak: „Bye Bye”, „I’m a Man”, „Paprika Pony”, „Murdered Out”, „Sketch Artist”, „Air BnB”, „Hungry Baby” czy też „Don’t Play It”.
Jak prezentuje się dotychczasowy dorobek aktorski Kim Gordon?
Kim Gordon nie jest może typową aktorką, ale ma na swoim koncie kilka występów w produkcjach filmowych i serialowych. Zagrała m.in. w „Last Days”, „Gilmore Girls”, „Gossip Girl”, „Girls”, „The Nightmare”, „Boarding Gate”, „Portlandia”, „I’m Not There”, „The Realest Real”, „Animals” oraz „Don’t Worry, He Won’t Get Far on Foot”.

Fani lubią też

Zobacz też